MODERNA’NIN COVİD-19 AŞISI ÇOCUKLAR ÜZERİNDE DENENMEYE BAŞLADI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

KOVİD geçirenlerin ve çocukların aşılanmalarının gerekli olmadığını düşünüyorum.

Hele de mRNA aşıları gibi “uzun vadedeki riskleri” henüz bilinmeyen ve bugüne kadar “onaylanmamış” bir aşının çocuklarda denenmesini doğru bulmuyorum (Acil kullanım onayı başka bir şeydir).

Bu aşının 6 aylıktan büyük bebeklerde denenmesi düşüncesi bile tam bir akıl tutulmasıdır.

Çocuklarının böyle bir “denemeye” katılmasına müsaade eden anne-babaları da anlamıyorum. 

Kaynak: https://www.nytimes.com/2021/03/16/health/moderna-vaccine-children.html

***

İHA’ nın haberi:

ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna, korona virüse karşı geliştirdiği aşının çocuklar üzerindeki etkinliğini test etmek için çalışmalara başladığını duyurdu.

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınına karşı ilaç şirketlerinin aşı geliştirme çabaları sürerken, ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna tarafından korona virüse karşı geliştirilen aşı çocuklar üzerinde denenmeye başladı. Moderna tarafından bugün yapılan açıklamada, aşının çocuklar üzerindeki etkinliğinin test edilmeye başlandığı belirtilerek, 12 yaşından küçük çocuklara ilk dozların yapıldığı bildirildi.

KidCOVE olarak adlandırılan klinik deney kapsamında Moderna aşısı, ABD ve Kanada’da 6 ay ile 11 yaş arasında yaklaşık 6 bin 750 çocuk üzerinde test edilecek. Ulusal sağlık enstitüleri ile işbirliği içinde yürütülecek çalışmada, 11 yaşındaki çocuklar ile başlanan aşı denemesi, deneyin başarısına göre her geçen gün daha küçük yaşlardaki çocuklara aşı uygulanması ile devam edecek. Çalışmada, ilk olarak çok az dozda aşı uygulanacak ve her testte doz miktarı artırılarak aşının etkinliği test edilecek.

Moderna’nın İcra Kurulu Başkanı (CEO) Stephane Bancel tarafından yapılan basın açıklamasında, “ABD ve Kanada’daki sağlıklı çocuklarda mRNA-1273’ün denemelerine başlamaktan mutluluk duyuyoruz. Söz konusu pediatrik çalışma, Covid-19 aşımızın belirlenen yaş aralığındaki çocuklar üzerinde güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmemize yardımcı olacak” dedi.

Çocuklarda denenen tek aşı Moderna değil

İngiltere’de Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının da çocuklar üzerindeki etkililiğini ve bağışıklık tepkisini değerlendirmek için 6 ile 17 yaşları arasında toplamda 300 gönüllü üzerinde denemeler başlatılmıştı.

Oxford/AstraZeneca aşısının yanı sıra Pfizer ve BioNTech’in Covid-19 aşısı da çocuklara uygulanıyor. Johnson & Johnson da korona virüse karşı geliştirdiği aşının 12 ila 18 yaş arasındaki kişilerde denenmesine yönelik planlarını açıklamıştı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), geçtiğimiz yıl Aralık ayında Moderna’nın Covid-19 aşısının yetişkinlerde kullanımına izin vermişti.

Kaynak: https://www.iha.com.tr/haber-modernanin-covid-19-asisi-cocuklar-uzerinde-denenmeye-basladi-904387/

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Şükrü dedi ki:

    Olamaaaaaaaaaazzz

Siz de yorumunuzu paylaşın: