MODERNA AŞISININ YAN ETKİSİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Moderna aşısı yapılan bazı kişilerde enjeksiyon yerinde büyük bir kızarıklık ve şişlik görüldüğü bildiriliyor.

Bu tür lokal reaksiyonlar hem enfeksiyonlara karşı uygulanan aşılarda hem de alerji tedavisinde uygulanan aşılarda görülen tepkilerdir.

Genellikle aşı yapıldıktan birkaç saat sonra gelişmeye başlar, bazen bir gün de geçebilir.

Bunlar kızarıklık olan yerde ağrıya sebep olur, bu bazı kişilerde kolunu kullanamayacak kadar da şiddetli olabilir ama birkaç gün içinde hafifleyerek geçer.

Şişen yer çoğu zaman sıcaktır.

Şişme olan kısım üzerine buz konabilir, kortizonlu kremler sürülebilir. Kolun yüksekte tutulması da icap eder.

Aşı yapılan şişi çok rahatsızlık hissediyorsa antihistaminik ilaçlar ve hatta tek doz bir kortizon iğnesi de uygulanabilir.

İkinci dozun yapılmasında bir sakınca olmamakla beraber aşının bu tür tepki gösterenlere hastane ortamında yapılması ve bir saat müşahede altında tutulmaları gerekir.

Böyle bir tepki diğer aşılarda da görülebilir, endişeye mahâl yoktur.

Lokal reaksiyonların sebebi aşı muhtevasına karşı bağışıklık sisteminin bir tepkisidir.

Moderna aşısı 'COVID-19 kolu' adı verilen bir reaksiyona neden oldu

***

Haber:

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşı geliştiren ABD'li ilaç firması Moderna'nın aşısını yaptıran bazı kişilerde ilk enjeksiyonu takip eden 7-10 gün arasında kolda dev kızarıklık ve şişlik olduğu açıklandı.

"Covid-19 kolu" adı verilen yan etkinin görüldüğü kişilerde, kırmızı şişliğe dokunulduğunda ağrı hissedildiği ve buna kaşıntı ve döküntünün de eşlik ettiği belirtildi.

Doktorlar, lekenin 1 hafta içinde geçtiğini ifade ederek zararsız bir yan etki olduğunu vurguladı.

ABD'de Massachusetts Genel Hastanesi Dermatoloji Bölümü Direktörü Doktor Esther Freeman söz konusu yan etkiye yönelik, şu değerlendirmeyi yaptı: 

"İnsanlara bunun bilinen bir etki olduğuna dair güvence vermek isteriz. Birkaç gün kolunuzda büyük kırmızı leke olması hoş olmayabilir, ancak gerçek şu ki paniğe gerek yok ve ikinci dozu yaptırmamak için bir neden yok." 

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2021/02/05/son-dakika-moderna-asisi-yaptiran-kisilerde-yan-etki-goruldu-iste-moderna-asisinin-yan-etkisi

Siz de yorumunuzu paylaşın: