VİRÜS UZUN SÜRE HAVADA KALIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Tüm dünyayı saran bu virüsün hava yoluyla (airborn) bulaştığını göstermek için araştırma yapılmasına bile gerek yok aslında.

Pandemiye yol açan bir virüsün sadece temas, damlacık yoluyla bulaşıyor olması akıl alacak bir şey değil.

Bu yaygınlık ve virüs bulaştıran asemptomatiklerin büyük oranı hava yoluyla bulaşmayı zaten “dolaylı olarak” ispat ediyor.

Virüs konuşurken daha doğrusu nefes alıp verirken bile havaya yayılıyor, bu besbelli.

Asıl tehlike havalandırılması olmayan veya iyi olmayan kapalı ortamlardan geliyor.

WHO, CDC ve destekçileri dünyayı oyalıyorlar.

***

EK 1 (14.7.2020): Airborne Coronavirus: What You Should Do Now? Virüs aerosoller vasıtasıyla da bulaşıyor.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2020/07/06/health/coronavirus-airborne-aerosols.html

Study: Sneezes spread germs farther than we knew - Chicago Tribune

***

Dünyayı etkisine altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıın yayılma hızına ilişkin Finlandiya’dan çarpıcı bir araştırma geldi. Aalto Universitesi, bir hapşırıktan ve öksürükten etrafa saçılan mikrodamlacıkların dakikalar boyunca kapalı ortamlarda nasıl havada kalabildiğine ilişkin görüntülü simülasyon yaparak, tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi.

Finlandiya’nın Espoo kentinde bulunan Aalto Üniversitesi bilim insanları, koronavirüsün süpermarketlerde nasıl bulaştığını anlatan bilgisayarsimülasyonu hazırladı.

Bir koronavirüs hastasının süpermarkette hapşırmasından sonra mikrodamlacıkların dakikalar boyunca havada asılı kaldığı gözlemlenirken, 3 metrekarelik alana yayıldığı tespit edildi. Simülasyonda, süpermarket reyonunda hapşıran hasta kişiden yayılan mikrodamlacıklarla dolu bulutun, hasta kişinin bulunduğu yerden ayrıldıktan sonra bile havada asılı kalmaya devam ettiği gözlemlendi.

BİLİM İNSANLARI: EN İYİ KORUNMA YÖNTEMİ EVDE KALMAK

Aalto Üniversitesi’nden Profesör Ville Vuorinen, kapalı olan kalabalık alanlarda mümkün oldukça kısa süre kalınmasını tavsiye etti. Üniversite yayınladığı görüntüyle birlikte yaptığı açıklamada, koronavirüsü taşıyan aerosol parçacıklarının havada düşünüldüğünden daha uzun süre kaldığını ifade etti. Kalabalık kamusal kapalı alanlardan kaçınılması tavsiye edildi.

Koronavirüs böyle yayılıyor, uzun sürede havada kalabiliyor

3D OLARAK MODELLENDİ

Solunum yolundan çıkan damlacıkların havadan taşınması ve korunmasının simülasyonu, bir süper bilgisayar kullanılarak yapıldı ve sonuçlar 3D olarak görselleştirildi.

Araştırmacılar, 20 mikrometreden küçük damlacıkların hava hareketini modellerken, Kovid-19 enfeksiyonun tipik bir belirtisi olan kuru öksürük için parçacık boyutunun genelde 15 mikrometreden daha küçük olduğu belirtildi. Bu boyuttaki son derece küçük parçacıkların ise zemine çökmeyip hava akımlarında hareket ettikleri ve aynı yerde asılı kalıp adeta havada yüzdükleri bildirildi.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsünde kıdemli uzman olarak görev yapan Jussi Sane, araştırma grubu tarafından elde edilen ön sonuçların halka yapılan önerilerin doğruluğunu ve önemini vurguladığını söyledi.

Finlandiyalı uzmanlar, kendini iyi hisseden insanların dahi belirti göstermeden enfeksiyonu ayakta geçirebileceği ve virüsü çevrelerine taşıyabileceği ihtimalinden dolayı mağaza, restoran ve toplu ulaşım araçları gibi birçok insanın bir araya geldiği yerlerden mümkün olduğunca kaçınılmasını öneriyor.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/dunya/bilim-insanlarindan-urkuten-koronavirus-simulasyonu-kalabalik-mekanlarda-boyle-bulasiyor

***

EK 1 (14.5.2021): Koronavirüs bulaşmasında en önemli etken iç mekân hava kalitesidir, ardından hasta bulaştırıcılığı gelir. Bunları tıbbi yüz maskesi kullanımı takip eder. Kızamık virüsü ve koronavirüs gibi patojenler diş hekimi muayenehanelerinde hava yoluyla bulaşabilir.  Kaynak: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0022034520940288

***

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. miraç dedi ki:

    hocam degerli bilgiler için çok teşekkürler.

  2. Eymen dedi ki:

    bana da çok saçma geliyordu havadan bulaşmama hikayesi. şimdi herkes anlamıştır umarım

Siz de yorumunuzu paylaşın: