VAHŞİ KAPİTALİZM AŞIYA DA EL ATTI…

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Ali Saydam’ ın Yeni Şafak’ taki yazısı:

Yıl 1952… Gazeteci Edward R. Murrow bir TV röportajında çocuk felci aşısını geliştiren virolog ve tıp araştırmacısı Jonas Salk’a soruyor:

“Aşının patenti kime ait?”

Jonas, soruyu ‘absürt’ bulduğunu belli eden bir gülümsemenin ardından cevaplıyor:

“İnsanlar diyebilirim… Patenti yok. Güneşin patentini alabilir misiniz?”

Sonra?..

Sonrası, sözleri Murathan Mungan’a ait Yeni Türkü’nün ünlü şarkısında olduğu gibi… “Biz büyüdük ve kirlendi dünya”…

Şu pandeminin başından beri neler gördük, öyle değil mi? Birbirinin tıbbi malzemelerine el koyan, yaşlılarını bakımevlerinde kaderlerine terk eden Avrupa ülkeleri… Beceriksizlikleri bir yana, kültür ve değerler bakımından bu kadar az gelişmiş olmaları tarihe yeni bir insanlık utancı olarak geçti…

“Bu aşıların amacı insanlara yardım etmek, ölümü ve acıyı ortadan kaldırmaktır… En büyük öncelik bunlardır, kişisel kazançtan çok daha önemlidir” diyen Jonas Salk gibi bilim insanlarının yaşadığı bir çağdan sonra bugün geldiğimiz hazin durum…

Dünya üzerindeki her bir ülkeyi, her bir insanı etkileyen, tehdit eden ve yalnızca fiziksel değil, ekonomik ve psikolojik olarak da tüketen Kovid-19 salgını karşısında ‘aşı pazarı’nın oluşmasının yarattığı duygu, acı ve mide bulantısından başka neyle açıklanabilir ki?

Pazar araştırma şirketi Brandessence açıklamış: 2020 yılında sadece 370 milyon dolar olan koronavirüs aşı pazarı, bu yılın sonunda 75,75 milyar doları bulacakmış. Yani yaklaşık 200 katına çıkmış… Akıl alır gibi değil… Fortune Business Insights ise 2026 itibarıyla aşı pazarının 93 milyar doları aşacağını, hatta 100 milyar dolara ulaşacağını öngörmüş.

The Guardian gazetesinin haberine göre aşıdan, 2021 yılında; Pfizer-BioNTech 15 ila 30 milyar dolarlık, Moderna 19,6 milyar dolarlık, Johnson&Johnson 10 milyar dolarlık, AstraZeneca-Oxford 2 ila 3 milyar dolarlık, Sputnik V üreticisi Gamaleya Enstitüsü ise 15-20 milyar dolarlık ‘gelir’ sağlayacakmış… Elbette bu gelirler aynı büyüklükte olmasalar da önümüzdeki birkaç yıl daha devam edecek…

Hisse değerleri son bir yılda yüzde 45,5 yükselen CureVac ile yüzde 1128 artan Novavax da yine milyarlarca dolar kazanacak.

Pfizer hisseleri son 12 ayda yüzde 1,8; aşının geliştirildiği teknolojinin asıl sahibi BioNTech’inkiler ise yüzde 156 değer kazanmış. Bu yükseliş, Moderna hisselerine yüzde 372, Johnson&Johnson’a is yüzde 7,7 olarak yansımış.

Öte yandan Avrupa’da bir de ‘aşı ulusalcılığı’ başlamış… Batılı siyasetçiler ve basının Rus ve Çin aşılarından ‘ayrımcı’ bir dille bahsetmeleri Avrupa Birliği içinde de tartışmaya neden olmuş…

Kendilerinden olmayana saldırmayı âdet edinenler AstraZeneca aşısının menşei ile de bu kadar ilgileniyorlar mı acaba?! Bilindiği gibi Oxford-AstraZeneca dibine kadar bir İngiliz malı..

Basında skandal olarak nitelenen habere göre; AstraZeneca aşısının kullanımı, kanda pıhtılaşmaya yol açtığı endişesiyle Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İtalya, Hollanda, Avusturya, KKTC, Letonya, Norveç ve İsveç dâhil 23’ten fazla ülkede durduruldu. Avrupa İlaç Ajansı’nın aşı ile ilgili kararını bugün açıklaması bekleniyor.

Bizde talihsiz bir söz vardır; “Asılacaksan İngiliz sicimiyle asıl”… Bu deyiş, Batı hayranlığının dışa vurumunun en rezil hâlidir denebilir…

Milyarca doları hastalık sırtından kazanan aşı sanayi ve savaşlarını izlerken aklımıza, bulduğu çocuk felci aşısının formülünü tüm insanlık ile ücretiz paylaşıp, salgının seyrini değiştiren Jonas Salk geliverdi işte…

Kaynak: https://www.yenisafak.com/yazarlar/ali-saydam/vahsi-kapitalizm-asiya-da-el-atti-2057934

 

Yazı için 1 yorum yapılmış:

 1. Alişan Yıldıran, Çocuk Hekimi dedi ki:

  Yazar kapitalizm konusunda sonuna kadar haklıdır.

  Ancak RF tıbbı ve küreselciler için fevkalade elverişli polio konusunda ve bu sahtekar şahsiyet hakkında malumatı yokdur.

  Salk aşısı nisan 1955’de başkan Eisenhower’ın özel isteği ile yaygın kullanıma sokuldukdan sadece 113 gün sorna yaygın bir paralizi ve ölüm hadiseleri meydana geldi.

  Olay Cutter incident adı ile bir Kanada şirketi mal edildi.

  Bu elim hadiseye rağmen ‘seçilmiş’ bir kişi olduğu iççin nobel verildi.

  Halbuki,1908’deki ilk salgından beri paralizi vakaları toksik maddelere bağlı idi.

  https://jeffreydachmd.com/2014/12/spraying-ddt-eradicate-polio/

Siz de yorumunuzu paylaşın: