ASTRAZENECA KULLANIMINI DURDURAN DANİMARKA, AŞILARI YOKSUL ÜLKELERE DAĞITACAK

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Haberin başlığı "AstraZeneca kullanımını durduran Danimarka, aşıları yoksul ülkelere dağıtacak" şeklinde olmakla beraber metinde Danimarka'nın bu aşıları ekonomik açıdan gelişmemiş ülkelerle paylaşmayı "düşündüğü" bilgisi yer alıyor.

Çok fazla düşüneceklerine ihtimal vermiyorum; aşılar yola çıkmış bile olabilir.

Tarihe geçecek bu âlicenaplık için Danimarka' yı şimdiden tebrik ediyorum.

Bu arada Harvard Tıp Fakültesi profesörlerinden Martin Kulldorf' un şu tiviti de dikkate değer:

"Bütün pandemiler sona erer. ... Tarih, büyüklüğü bundan çok daha fazla olan vebalar ve salgınlarla doludur. Neticede hepsi sona erdi. Bu da sona erecek.

Kaynak: https://twitter.com/MartinKulldorff/status/1383254070874435584?s=20

Bizden de Haşmet Babaoğlu diyor ki:

"Sen bunları yaparken Danimarka kullanmama kararı aldığı AstraZeneca aşılarının elinde kalan miktarını da yoksul ülkelere gönderecek... "Pıhtılaşmadan öleceklerse, yoksullar ölsün" dediler, öyle mutlu oluyorlar...

...

Pandeminin başından beri "Devletleri soyup soğana çevirme projesinin bir ayağı da aşılar" diye yazıyorum; "Aşıyla pandemiyi bitirme umudunu da baltalamak için her şeyi yapacaklar" diyorum... Hemen "Sen de mi komploculara alet oldun?" diye yükleniyorlar. Oysa esas mesele komploya alet olup olmadığımız meselesi... Sürekli "Uğur Hoca, Uğur Hoca" deyip duracağımıza biraz da Big Pharma'nın CEO'larına kulak vermeliyiz. Adamlar pervasızca açık sözlüler. İşte Pfizer CEO'su "Bu iş öyle bitmez" deyiverdi, şimdi üçüncü dozu da sıkıştırmaya çalışıyor... DSÖ de dökülmeye başladı: "Virüsün yeni varyantlarına bu aşılar etkili olmayabilir, pandemi sürer" demeye başladılar. Durup silkinmek ve virüsle mücadeleyi en baştan planlamak gerekiyor sanırım."

Kaynakhttps://www.sabah.com.tr/yazarlar/babaoglu/2021/04/17/cumartesi-notlari-pervasizca-acik-sozluler

***

Danimarka, AstraZeneca aşısının "nadir" fakat "ciddi" yan etkilere yol açtığı için aşının kullanımını tamamen durdurduğunu açıkladı. Daha önce birçok ülkede askıya alınsa da, Danimarka AstraZenaca aşısına son veren ilk Avrupa ülkesi oldu. Danimarka Ulusal Sağlık Dairesi Başkanı Soren Brostrom, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyesine rağmen, "aşılama kampanyasında AstraZeneca aşısının bir daha kullanılmayacağını" açıkladı. Danimarka'da AstraZeneca aşısı yaptıran 150 bin kişiden 2 kişide ortaya çıkan kan pıhtılaşması vakalarının ardından 11 Mart'ta söz konusu aşılar askıya alınmıştı.

Avrupa İlaç Ajansı'nın kararı tartışılıyor

AB'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı, AstraZeneca'nın Covid-19'a karşı geliştirdiği aşının faydalarının risklerinden daha çok olduğunu tekrarlayarak kanda alışılmadık şekilde görülen pıhtılaşmalarla aşı arasında bir "bağlantı" bulunduğunu ancak bunun "çok nadir görülen yan etkiler" olduğunu bildirmişti. Kararın ardından toplanan AB Sağlık Bakanları, ortak bir karara varamamıştı.

AstraZeneca geliştirmiş olduğu Covid-19 aşısında böyle bir yan etki olduğuna dair herhangi bir nedensellik bulunmadığını ileri sürüyor. AstraZeneca’nın iki dozluk çok kullanılan aşısı, bir çok ülkede etki oranı açısından ve yan etkileri bakımından ciddi sorulara muhatap oldu. Ancak uzmanlar da bu aşının virüse karşı en kötü sonuçları önlemede etkili olduğu noktasında hemfikir.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Başkanı Hans Kluge, Danimarka'nın Covid-19'a karşı ülkede kullanılan AstraZeneca aşılarını yapmayı durdurması sonrası, bu aşıları ekonomik açıdan gelişmemiş ülkelerle paylaşmayı düşündüğünü açıkladı. Danimarka Sağlık Bakanlığı, nadir görülen ancak ciddi yan etkilere yol açtığı gerekçesiyle 14 Nisan tarihinde AstraZeneca aşılarının kullanımını "tamamen" durdurduğunu açıklamıştı. Ülkede AstraZeneca aşısı yaptıran 150 bin kişiden sadece ikisinde "kan pıhtılaşması" görülmüş ve 11 Mart'ta söz konusu aşıların kullanımı geçici olarak askıya alınmıştı.

Çoğunluğu Avrupa'dan 19 ülke AstraZeneca'nın kullanımını durdurdu

İngiltere'nin prestijli üniversitesi Oxford ile İsveç iş birliğinde üretilen AstraZeneca aşısının, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyesine rağmen bugüne kadar 19 ülkede kullanımı durdurulmuştu. Bu ülkeler arasında İsveç, Fransa, Danimarka, Almanya, Hollanda, İzlanda, İrlanda, Norveç, İtalya, Avusturya, Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Romanya, Tayland, Endonezya, Lüksemburg ve İspanya yer alıyor. İngiltere ise söz konusu aşıyı kullanmaya devam ediyor. İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), ülkede 7 kişinin AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşısını olduktan sonra oluşan kan pıhtısından hayatını kaybettiğini doğrulamıştı.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2021/04/15/astrazeneca-kullan-m-n-durduran-danimarka-as-lar-yoksul-ulkelere-dag-tacak

***

ABD'li ilaç firması Pfizer, koronavirüs aşılarını yaptıran kişilerin en geç 12 ay içinde üçüncü doz aşıya ihtiyaç duyabileceklerini duyurdu. Firma, yeni virüs çeşitlerinin görülmesi durumunda her yıl aşı yapılmasının gerekebileceğini açıkladı. Tüm dünyada koronavirüse karşı aşılama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Virüsün yeni varyantlarının çıkması aşıların virüse karşı koruyuculuklarının ne kadar süreceği konusunu akıllara getirdi.

"Her yıl yeniden aşı gerekebilir"

ABD'li ilaç firması Pfizer, koronavirüs aşısında üçüncü doza ihtiyaç duyulabileceğini açıkladı. ABD basınına açıklamalarda bulunan firmanın CEO'su Albert Bourla, muhtemel bir senaryoya göre, 6 ila 12 ay arasında üçüncü bir doza ihtiyaç duyulacağını söyledi. Bourla, yeni virüs çeşitlerinin görülmesi durumunda insanların her yıl yeniden aşı olması gerekebileceğini de vurguladı.

Aşının 6 aydan sonraki etkinliğine ilişkin çalışmalar sürüyor

Pfizer'in verilerinin 2 binden fazla aşılanmış kişiye dayandığı ancak korumanın 6 ay sonra devam edip etmediğini belirlemek için daha fazla veriye ihtiyaç olduğu aktarıldı. Pfizer ve BioNTech, şubat ayında virüsün yeni varyantlarına karşı bağışıklık tepkisini daha iyi anlamak için koronavirüs aşısının üçüncü dozunu test ettiklerini açıklamıştı. 

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/abdli-ilac-firmasi-pfizer-koronavirus-asisinda-3-doz-gerekebilir-573281.html

***

EK 1 (27.4.2021): Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Stefan de Keersmaecker, günlük basın toplantısında, aşı alım anlaşmalarını ihlal ettiği gerekçesiyle AstraZeneca şirketine karşı cuma günü dava açtıklarını açıkladı. Firmayı, yapılan sözleşmenin bazı şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle mahkemeye verdiklerini belirten Keersmaecker, AstraZeneca'nın, taahhüt ettiği dozları zamanında teslim etmek üzere "güvenilir bir strateji" geliştirmediğini söyledi.

Keersmaecker, AB üyesi 27 ülkenin de hukuki sürece destek verdiğine işaret ederek, sözleşmede taahhüt edilen sayıda dozun hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlamak istediklerini kaydetti. AB'nin AstraZeneca ile yaptığı anlaşmada 300 milyon doz aşı sağlanması ve talep edilmesi halinde 100 milyon ilave dozluk alım opsiyonu yer alıyordu. Kaynak: https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-ab-asi-tedarikini-geciktirdigi-icin-astrazenecayi-mahkemeye-verdi-11-681-95410.html

***

EK 2 (13.5.2021): Norveç hükümeti, kan pıhtılaşması ile gündem olan ve Oxford-AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşısına ilişkin kararını verdi. Oxford-AstraZeneca aşısının nadir kan pıhtılaşması yan etkileri nedeniyle aşılama programından çıkarılacağı ve kullanımı askıya alınan Johnson & Johnson aşısının yalnızca gönüllülere uygulanacağı duyuruldu. Norveç Başbakanı Erna Solberg düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, kararın her iki aşının nadir ancak ciddi yan etkileri göz önünde bulundurularak alındığını söyledi.

Daha önce Oxford-AstraZeneca’nın Covid-19 aşısını ulusal aşılama programından tamamen çıkaran Danimarka'dan sonra Norveç, aşının kullanımını durduran ikinci Kuzey Avrupa ülkesi oldu. Başbakan Erna Solberg, şu ana kadar ABD'li ilaç üreticisi Johnson & Johnson'ın aşısının Norveç'te kullanılmadığını ancak ülkenin halihazırda almış olduğu dozların gönüllülere uygulanabileceğini söyledi. Solberg, "Enfeksiyonlar artarsa veya diğer aşı üreticilerinden teslimatlarda başarısızlık olursa kullanabileceğimiz yedek stoklar oluşturmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Norveç'te Mart ortasına kadar uygulanan yaklaşık 135 bin AstraZeneca aşısından, genellikle genç ve sağlıklı insanlarda, dördü ölümcül olmak üzere sekiz şiddetli kan pıhtılaşması vakası bildirildi. Öte yandan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Dünya Sağlık Örgütü, aşının faydalarının risklerden daha ağır bastığını savunarak aşıların kullanılmasını tavsiye etmişti.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/dunya/norvec-astrazeneca-asisinin-kullanimini-durdurdu,TrpZ6sixIEqceotQTM18pQ

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

 1. hür ndr
  @hurndr
  ·
  9s
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Aynen öyle hocam bir de hibe edeceklerini açıkladılar.Bir bilim insanın örnğ:ayağını vuran ayakkabını birine hibe etmek”dediği gibi:)canını yaktığı için gözün arkada kalmadan verirsin
  Ömerul Faruk Acar
  @omerilfarukacar
  ·
  10s
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Zaten çöpe atacaktık.
  Ange_
  @oange4268
  ·
  12s
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Bizim bakan alabilir
  Gunlukname80
  @Gunlukname80
  ·
  12s
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  etik değil,durdurma kararı alınan bir aşı neden gelişmemiş ülkelere veriliyor?Yoksulların yaşamaya hakkı yok,zaten ölürlerse nüfus yönetimine katkı sağlarlar.Dünyayı yöneten şizofren baronların kararından beklenen tavır.
  murat
  @murat51104310
  ·
  9s
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  100milyar dolarlık aşı pazarı her türlü oyun var
  gözde deniz ünlü
  @gzdniz
  ·
  11s
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Bırakın onlar ölsün diyolar
  Okan Aktar
  @okan_aktar
  ·
  11s
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Dünyada insanlık yaşadığından bu yana Aristokrasi her zaman kendi dışındakikere köle gözü ile bakmışlar ve diğer mahalleyi görmezden gelmiştir.Etinden sütünden yararlanmış sonrada bir fosil gibi foseptik çukuruna gömmüştür.Onun adalet denilen kavram sadece Adalet adlı kadında!

Siz de yorumunuzu paylaşın: