MEYVE VE SEBZELERDE DE MİKROPLASTİK BULUNDU

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Yeni bir araştırmada, çevre kirliliğindeki önemi giderek daha iyi anlaşılan mikroplastiklerin meyve ve sebzenin içine de nüfuz edebildikleri gösterildi.

Araştırmaya göre çapları 10 mikrondan küçük olan bu plastik zerrecikleri meyvelerde boyutlarının daha büyük olması, ağacın yaşı ve daha kapsamlı kök sistemleri olması dolayısıyla sebzelere göre daha fazla bulunuyor.

Catania Üniversitesi’ nin araştırmasına göre en fazla mikroplastik meyveler içinde elmada sebzeler içinde havuçta var (1).

Bir başka araştırma ise plastiklerin bitkilerin kökleri tarafından topraktan emildiklerini ortaya koyuyor.

Bugüne kadar bu tür plastiklerin sadece deniz kabukluları ve balık gibi yiyeceklerde bulunabileceğini, bunların bitkilerin sağlam dokularını aşamayacağı sanılıyordu.

Microplastics found in fruit and vegetables prompts call for ...

Mikroplastiklerin sağlık riskleri

Mikroplasitklerin insan vücudundaki etkileri tam ve ayrıntılı olarak bilinmemekle beraber hayvan çalışmaları bunların çok riskli olabileceğini ortaya koyuyor (2).

Mikroplastiklerin yeteri kadar küçük olanlarının bağırsaklardan geçebileceğini, başta lenf düğümleri olmak üzere çeşitli dokulara girebileceğini gösteren araştırmalar var.

Mikroplastiklerin gittikleri dokularda immun reaksiyonlarını tetiklemeleri, üzerlerine yapışan toksik madde ve ağır metalleri salgılamaları mümkün görünüyor.

Bizim gibi memeliler sınıfından olan mavi balinaların yedikleri plastikler yüzünden öldükleri biliniyor ve aynı durumun insanlar için de geçerli olması kuvvetle muhtemel (3).

Plastiklerin hayvanları öldürmeseler bile hormon sistemlerini bozdukları ve davranışlarını etkilediklerini gösteren birçok yayın var (4, 5).

Johns Hopkins’ in bir araştırmasına göre de mikroplasitklerle kirlenmiş deniz ürünleri yenmesi bağışıklık ve bağırsak sistemine zarar verebiliyor (6).

Bir araştırmaya göre ise insanlar bira, tuz, deniz ürünleri, şeker, alkol ve bal gibi ürünlerle senede 39 bin-52 bin mikroplastik alıyorlar (7).

Hava yoluyla alınan plastik miktarı ise senede 74 bin ama buna plastik şişelerle su içme de dâhil edildiğinde ilave olarak 90 bin mikroplastik daha vücuda girmiş oluyor.

Gelelim neticeye

Mikroplastiklerin sebze ve meyvede de gösterilmesi etten süt ürünlerine kadar yediğimiz içtiğimiz her gıdada bulunabileceğini, tehlikenin büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

Plastik market torbalarının yasaklanması önemli ama asla yeterli değil.

Plastik şişe yerine cam şişe veya musluk suyu tercih edilmeli

Plastik kaplar ve ambalajlar terk edilmeli

Plastik eşya ve sentetik kıyafetler yerine organik olanlar kullanılmalı

Kaynaklar:

1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0013935120305703?via%3Dihub

2. https://medium.com/age-of-awareness/4-eye-opening-truths-about-plastic-and-how-it-kills-us-slowly-15f751209f5

3. https://www.independent.co.uk/news/science/whales-dying-plastic-pollution-ingest-toxic-environment-blue-planet-ii-a8063576.html

4. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S000334720400212X

5. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/10408444.2012.692114

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6132564/#CR44

7. https://www.nationalgeographic.com/environment/2019/06/you-eat-thousands-of-bits-of-plastic-every-year/

Siz de yorumunuzu paylaşın: