ÇOCUKLUK ÇAĞI AŞILARI MECBURİ DEĞİL TAVSİYE NİTELİĞİNDE OLMALIDIR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
obez kadın 4

Prof. Dr. Alişan Yıldıran’ ın yazısı:

Hepatit B ile ilgili ülkemizde yapılan çalışmalarda HBs pozitifliğinin düşük olduğu şeklindedir (%0.5-17). [http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/tez/pdf/cocuk_sagligi/dr_burcin_nalbantoglu.pdf]

Arama motorlarına hepatit b vaccine ve multiple sclerosis anahtar kelimeleri ile yazdığınızda çok sayıda araştırma ve çekince çıkmaktadır.

Aşıların otoimmüniteye yol açtığı hatta bu durumun epidemik (salgın) haline geldiği konusunda endişeler vardır.
(http://iospress.metapress.com/content/e78n0861qlv220x7/)

Yenidoğan bir bebeğe doğar doğmaz bu aşının mecburi (mandatory) olarak yapılmasının bilimsel bir temeli yokdur ve etik değildir.

Ancak annenin HBs pozitif olması durumunda bebeğine hepatit B immünglobulini yapılmalı, immünolojik durumu değerlendirildikden ve ailenin muvafakati alındıkdan sonra aşı düşünülebilir.

Yenidoğan bir bebeğin tek ihtiyacı annesinin memesidir.

Aşının etkisi ile annesini ememeyen bebeklerine telaşa kapılarak mama veren, ardından sütü kesilen çok anneler gördüm.

Sağlık Bakanlığı’nı bu vesile ile çocukluk çağı aşı takvimini mecburi değil tavsiye niteliğinde uygulamaya davet ediyorum.

Yazı için 3 yorum yapılmış:

 1. Ebc dedi ki:

  Peki biz anneler ne yapicaz.? Aşı yaptirmayinca bebegimize hastalik bulasinca hangi doktora goturucez..dusuncemizi destekleyen doktor yok maslesef

 2. Değerli anneler,
  Hepatit B kan ve vücud sıvıları ile bulaşan bir hastalıkdır.
  Anne babası taşıyıcı olmayan, kan ve kan ürünleri verilmemiş bebeklerde hepatit B olmaz.
  El temizliğine dikkat etmeniz kafidir.
  Taşıyıcılarda ise bebek tercihen sezaryen ile doğurulmalı, doğdukdan sonra ilk on iki saatte HBIG verilmelidir.
  Benim kanaatim sütten geçebilecek virüs mikdarının altta yatan bir immün yetmezlik yok ise sütteki virüs yükünün hastalıkdan ziyade immün stimulasyonu sağlayacağı için emzirmeye devam edilmesi şeklinde.

 3. Ramazan KALİPÇİ dedi ki:

  Benim yeni kızım oldu , şu an 27 günlük, aşılarını yaptırmak istemiyorum , ne yapabilirim?

 4. Yeşim dedi ki:

  Peki Hocam o zaman çocuklarımıza neden Hepatit B aşısı rutin olarak yapılmaktadır? Oğlum 3.ayına girecek hepatit e bağlı ateşle ve önlemleri oldu ilk 48 saat içinde hiçbir Dr. Bunun için oğluma birsey yapmadı. Denilen tek şey ‘olabilir, normal…’ şeklinde yorumlar oldu.yazınızı okuduğumda ise asiya bagli oldugunu dusunerek soyluyorum ki çocuğum emmeyi bıraktı neredeyse 1,5 aydır emzirme için mücadele ediyorum.Ben de ve esimden hepatit b hastalığı veya tasiyiciligi yok.bu aşının ve diğer aşıların daha ne gibi yan etkileri var? 3.doz aşısını da yaptırmamacı mıyım peki hocam? Kimse bu konuda sorumluluk almıyor. Cevabınızı ivedilikle bekliyorum saygilarimla

 5. Yeşim dedi ki:

  Düzeltiyorum ilk 48 saat Ateş ve inlemeleri oldu

Siz de yorumunuzu paylaşın: