ŞEKER İLACI AVANDİA’ DA 11 YILDIR SAKLANAN TEHLİKE

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
ilac-avandia

Haber www.mynet.com’ dan:

Ele geçirilen yazışmalar, riskin 1999’dan beri bilindiğini, ancak gizlendiğini gösterdi

Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden GloxoSmithKline’ın, Türkiye’de de satılan diyabet ilacı Avandia’nın kalp hastalıkları riskini artırdığını 11 yıldır bildiği ve bilinçli olarak sakladığı ortaya çıktı.

New York Times gazetesi manşetten verdiği haberde şirketin 1999’da ilacı piyasaya sürerken kapsamlı bir araştırma yaptığını yazdı.  İddiaya göre araştırma ilacın hem piyasadaki benzerlerinden daha etkili olmadığını hem de kalp hastalıkları riskini artırdığını gösterdi.

Ancak GSK yöneticileri bu bilgiyi saklamayı tercih etti. NYT’nin ele geçirdiği bir yazışmada GSK yöneticilerinden biri “Bu araştırmanın sonuçları asla şirketten dışarı çıkmamalı” diyordu. Daha sonraki bir yazışmada da “Eğer araştırmanın sonuçları ortaya çıkarsa “Sadece 2002-2004 yıllarında 600 milyon dolar kaybederiz” ifadeleri bulunuyordu. Şirket haberle ilgili NYT’ye yaptığı açıklamada araştırmanın sonuçlarını “yeni bir bilgi vermediği için” yayınlamadıklarını söyledi. 

Avandia’nın kalp hastalıkları riskini artırdığı ilk kez 2007’de ortaya çıkmış, şirket hakkında açılan davayı kapatmak için tüm araştırmaların sonuçlarını yayınlamaya söz vermişti.

FDA BUGÜN KARAR ALIYOR

Amerikan Kongresi şubat ayında yaptığı bir oturumda ilaçla ilgili 342 sayfalık bir raporu değerlendirmeye almıştı. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA’nın karar kurulu bugün doktorların da tavsiyesiyle ilacın satıştan tamamen kaldırılıp kaldırırlmamasına karar verecek.

Avandia’nın 2009’da dünya genelindeki satışları 1.2 milyar dolar oldu. The Guardian’a göre bugüne kadar açılan 13 bin davanın maliyeti 1-6 milyar dolar olabilir.

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Muzaffer ÖZGÜR dedi ki:

    6 Yıldır TİP 2 şeker hastasıyım.3-4 yıldır, etken maddesi METFORMİN olan GLİFOR’u kullandım.2010 Ekim ayında tesadüfen Mesanem de Tümör tesbit edildi, 5-6 gün içerisin da ameliyat oldum ve tedavim 3 ay devam etti.Hala Doktor kontrolündeyim Haziran 2011’den beri,yani bu haberlerin televizyon ve gazetelerde yer almasından sonra GLİFOR’U kullanmayı bıraktım.Eczacılar birliğine de aynı şekilde bir e-mail ile bu durumumu açıkladım,belki benim durumum bir örnek olabilir,belki benim durumum da olan şeker hastaları bilgilendirilir diye düşündüm.En azından bu ilacı alan insanlara bir çağrı yapılır,bir Ultrason ile kontrol yapılır diye düşündüm, ama nerede ,değil insanların bilgilendirilmeleri,bana bir cevap dahi yazmadılar.Benim patoloji raporumun sonucu da GRADE -2 olarak çıktı.

Siz de yorumunuzu paylaşın: