ASPARTAM BEYNİN ANTİOKSİDAN SİSTEMİNİ BOZUYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
ASPARTAM

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Drug and Chemical Toxicology isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre sayısız yiyecek ve içecekte bulunan suni tatlandırıcı aspartamın beyinde anti-oksidan dengesizliği ve damarlarda kan birikimine yol açtığı tespit edildi.

6 ay süreyle bir grup fareye 3 mililitre su içinde günde kilo başına 1 gram, ikinci gruba 0.5 gram aspartam verilirken kontrol grubundaki farelere 3 mililitre distile su verildi.

180 gün sonra günde 1 gram aspartam verilen farelerin beyinlerinde “redükte glutatyonun” ve “glutatyon redüktaz aktivitesinin”, günde 500 mg verilenlerde ise sadece redükte glutatyonun belirgin şekilde azaldığı tespit edildi.

Histo-patolojik incelemede 1 gram aspartam verilen farelerin beyinlerinde damarlarda kan biriktiği görüldü.

Redükte glutatyon ve glutatyon redüktazın sayısız kronik hastalığın sebebi olan “oksidatif stresin” azaltılmasında çok önemli rolü var.

Araştırmacılar, deneylerini uzun süreli aspartam tüketiminin glutatyon sistemi üzerinden beyindeki antioksidan/pro-anti-oksidan dengesini bozduğu şeklinde özetliyorlar.

artificial sweetener woman ile ilgili görsel sonucu

Ne kadar aspartama izin var?

Tıbbi fetva kurumu FDA, günde kilo başına en fazla 50 miligram aspartam alınmasına izin veriyor.

355 mililitrelik bir diyet meşrubatta 180 miligram aspartam bulunuyor.

Buna göre, bir erişkinin FDA’ nın koyduğu sınırı geçebilmesi için 21 kutu, beyindeki antioksidan durumunun bozulması için de 75 kilo gelen bir insanın 417 kutu meşrubat içmesi icap ediyor.

Gelelim neticeye

Şekerli meşrubattan kaçanlar suni tatlandırıcı olanlara yakalanıyor ama görüyorsunuz onlar da masum değil.

Siz “400 kutu içmek gerekir” aldatmacasına kanmayın sakın.

Aspartam binlerce hazır gıdada var.

Onu da bırakın, vücudumda hiçbir işi olmayan kimyasal maddenin zerresini bile istemiyorum, anladınız mı?

KAYNAKLAR

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22385158/

http://www.foodconsumer.org/newsite/Safety/chemical/aspartame_mild_vascular_congestion_1209130857.html

http://ahmetrasimkucukusta.com/?s=ASPARTAM

 ***

EK 1 (21.12.2022): Transgenerational transmission of aspartame-induced anxiety and changes in glutamate-GABA signaling and gene expression in the amygdala

Exposure of mice to aspartame, an artificial sweetener found in nearly 5,000 diet foods and drinks, at doses equivalent to below 15% of the FDA recommended maximum daily intake for humans, produces anxiety-like behavior. The anxiety is alleviated by diazepam, a drug used in the treatment of generalized anxiety disorder. The aspartame exposure produces changes in the expression of genes regulating excitation-inhibition balance in the amygdala, a brain region that regulates anxiety and fear. The anxiety, its response to diazepam and the changes in amygdala gene expression are not limited to the aspartame-exposed individuals but also appear in up to two generations descending from the aspartame-exposed males.

Kaynak: https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2213120119

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: