GRİP AŞISI FİYASKOSU

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Kısa adı CDC olan ve tavsiyelerini tüm dünya tıbbının emir kabul ettiği Centers for Disease Control and Prevention 2-8 yaş arası çocuklar için daha etkili olduğunu bildirdiği FluMist isimli grip aşısının etkisiz olduğunu açıkladı (1).

Canlı ama zayıflatılmış grip virüslerinden hazırlanan FluMist, deri altına zerk edilen grip aşılarının aksine buruna sprey şeklinde püskürtülerek uygulanıyor.

AstraZeneca tarafından üretilen FluMist 2003’ de 2-49 yaş arasında olan sağlıklı insanlar için ruhsat aldı; daha sonra aşının 4 virüs ihtiva eden türü de çıkarıldı.

Şirket tarafından gerçekleştirilen randomize araştırmalar FluMist’ in özellikle de çocuklarda çok etkili olduğunu gösteriyordu.

CDC de bu araştırmalara dayanarak 2-8 yaş arası çocuklara buruna püskürtülen grip aşılarını tavsiye etti.

Gel gelelim ilerleyen senelerde FluMist’ in bilhassa H1N1 türü grip virüsüne karşı koruyuculuğunun olmadığı gösterilmesine rağmen CDC çocuklar için ısrarla bu aşıyı dayatmayı sürdürdü (2).

FluMist’ in geçen sene de hiçbir etkisinin olmadığının ortaya çıkmasıyla CDC’ nin artık bu ısrardan vazgeçmek zorunda kaldığı anlaşılıyor.

flumist ineffectiveness ile ilgili görsel sonucu

Bu haberden alınması gereken iki ders

BİR: Üretici şirketler tarafından yapılan veya onların destekledikleri araştırmalara kesinlikle güvenmemek gerekir.

İKİ: Endüstri tarafından maniple edilen CDC’ nin tüm uyarı ve tavsiyeleri aklı, mantık ve temel bilgi süzgecinde geçirildikten sonra dikkate alınmalıdır.

Gelelim neticeye

Tamamen ticari bir mantıkla hazırlanan grip aşılarından herhangi bir fayda beklemek abesle iştigaldir.

Aşı üreticileri buldukları bu harika sistemle her sene tüm dünyaya etkinliği bazı seneler sıfıra kadar inen hatta sıfırın da altına düşen grip aşılarını güle oynaya pazarlıyor.

Bilim dünyası da bırakın buna en küçük bir itirazı tam aksine bu aşıları teşvik ederek büyük bir hata yapıyor.

Oysa âlim olmaya gerek yok, immünolojinin temel bilgilerine hâkim olan bir öğrenci bile grip aşılarının sadece bir “aldatmaca” olduğunu kolayca anlayabilir.

Evet, durum bu kadar vahimdir.

Kaynaklar:

1. http://www.cbsnews.com/news/flumist-flu-vaccine-spray-fails-shot-recommended-instead/

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/11/16/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/ccdc-grip-asilari-etkisiz-ama-gene-de-yaptirin/

Yazı için 3 yorum yapılmış:

 1. Kemal Sezgin dedi ki:

  Bu aşıcılar tüm dünyayı kandırıyor, grip aşıları hocamın her zaman dediği gibi üreticilerine para kazandırmaktan başka bir işe yaramayan para tuzağıdır.

 2. serdal şahiner dedi ki:

  girip aşısı gereklidir. önemlidir….girip aşısı gerekli degildir demek diger aşılarıda tartışılır hale getirir.siz çocuk felci aşısı kızamık aşısı gereksizdir diyebilirmisiniz.

 3. serra dedi ki:

  Sayın Hocam 8 yaşında olan kızım için menenjit aşısı yaptırmak istiyorum . Türkiye’ye 2018 kasım ayı itibariyle Bexsero b tipi menenjite karşı koruma sağlayan aşı geldi yalnız kafama takılan hususlar
  1. Menenjit aşısı zorunlu bir aşı olsaydı ulusal aşı takviminde yer alırdı ve Sağlık Bakanlığı mutlaka zorunlu aşı gösterirdi. Dışardan ücret ödeyerek hatta 1 doz bile yeterli değil 2 doz uygulama ile ciddi rakamlarda ücreti var çoğu aile bu nedenle yaptıramıyor.
  2. Bexsero aşısının 3 yıl gibi bir koruma sağladığı söyleniyor. Türkiye de şimdi böyle bir salgın yok memenjit salgını tek bir vaka bile görülse Sağlık Bakanlığı uyarı vermeliymiş. Diyelim aşıyı yaptırdık 3 yıl geçti tekrar mı vurduracağız yaptırdığınız ve onla para verdiğiniz aşının koruması çok az.
  Sizin yorumunuz benim için çok önemli bu aşıyı mutlaka vurduralım mı ? Çünkü kızımın bir tek bu aşısı eksik içimde kuşkular oluşmuyor değil. Yaptırmak istiyorum siizn gibi değerli hocalarımızın yol göstermesini rica ederim. Teşekkür ederim.

Siz de yorumunuzu paylaşın: