BEBEK ÖLÜMÜNDE D VİTAMİNİ ŞÜPHESİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Fransa Sağlık Bakanlığı bir bebeğin ölümüne yol açan D vitamini takviyesi yapan Uvesterol D adlı ilacın satışını yasakladı. Bakanlık kararın soruşturmanın tamamlanmasına kadar önlem amaçlı olduğunu açıkladı.

Fransa’da 21 Aralık’ta 10 günlük bir bebek D vitaminin verilmesinden kısa süre sonra yaşamını yitirmişti. Sağlık Bakanlığı bu skandalın ardından D vitamini takviyesi yapan “Uvesterol D” adlı ilacın satışını yasakladığını açıkladı. Sağlık Bakanı Marisol Touraine, “Anne babalara tavsiye edilen bu ilacın riskler barındırdığı açık” dedi.

Peki ilaç Türkiye’de satılıyor mu? Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, ilacın Türkiye’de satılmadığını belirterek, muadili bir ilacın da bulunmadığını söyledi.

Çolak, “Bu ilaç dört ayrı vitaminin bir arada olduğu bir ilaç ve damla şeklinde. Uvesterol D yurtdışında kullanılıyor. Prematüre ve yeni doğan bebekler için vitamin eksikliği ve emilim bozukluğu tedavisinde yazılıyor” diye konuştu.

Eczacılar ise Türkiye’de içinde çeşitli vitaminlerin bulunduğu ilaçların reçetesiz ve besin takviyesi olarak satıldığına dikkat çekti. Fransa’da yasaklanan ilacın Türkiye’de satışının olmadığını belirten eczacılar, ilacın ölümcül olmadığı vurgusunu yaparken, “Bunun için karaciğer yetmezliğinin bulunması gerekir” açıklaması yaptı.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/1344800-bebek-olumunde-d-vitamini-suphesi

 

Yazı için 3 yorum yapılmış:

 1. naci akkaya dedi ki:

  Ahmet Hocam ne desen üç vakte kadar çıkıyor, helal sana.

 2. erdoğan dedi ki:

  Yasaklanan bu ilacın bizim kendini sağlıklı yaşıyoruz sananların içtiği haplardan farkı yok.İçinde A C E vitaminleri var. Evet arkadaşlar vitaminler ilaçtır duydunuz mu, vitaminler öldürür tamam mı.

 3. ismet badem dedi ki:

  Bu haberi daha dün gördüm, şimdiye kadar bu aşıyı vurduran bebeciklerin suçu neydi bu vebali kim omuzlarına alıp hesabını verecek acaba?

  18 Nisan 2016 tarihli NPR haberi; bu hafta içinde Türkiye’de de milyonlarca doz kullanılan OPA, yani ağızdan verilen
  canlı Polio virüsü aşısının tüm dünyada aynı anda imha edileceği, yerine daha güvenli ve uygulandığında vücutta
  mutasyona uğrayıp yepyeni polio vakaları yaratma riski daha az olan bir aşıya geçileceğini söylüyor.

  http://www.npr.org/2016/04/18/474725579/new-polio-vaccine-rollout-comes-with-a-big-risk

  bu da Türkeçesi

  https://lilliputian.me/2016/04/polio-asimi-nereye-gomdun/

  Memleketimizde hiç haber olmadı nedense bu…

Siz de yorumunuzu paylaşın: