ACI BİBER ÖLÜM RİSKİNİ AZALTIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Başlığa bakıp da sadece acı biber yiyerek ölüm riskinizin azalacağını sanmayın.

Hiç şüphe yok ki acı biber de diğer yüzlerce gıda gibi sağlıklı yaşamanın temel unsurlarındandır ama o kadar!

Acı biber yiyenlerde ölüm riskinin yüzde 14 daha az olmasının sebebi bu kişilerin sağlıklı yaşamanın icaplarını yerine getirmeleridir.

Mucize bir gıda yoktur ama tüm gıdalar birer mucizedir ve bunların hepsi de makul ve mantıklı miktarlarda tüketilmelidir.

Sadece D vitamini veya balık yapı içmekle sağlıklı olunamaz, tek bir yiyecekle sağlıklı bir hayat mümkün değildir.

Bütün mesele “adam gibi beslenmektir”.

Mucize vitamin ve gıda takviyeleri bitki veya vitamin tüccarlarının pazarlama numarasıdır.

Yakında uyanık tipler “acı biber hapı” reklamlarına başlarlar.

Bunlardan birini görürseniz ağzına acı biber sürün! 

***

Kapsaisin içeren acı biberin insan sağlığına yararları biliniyordu ancak Amerika’dan gelen araştırma sonucu, acı biberin önemini bir kez daha kanıtladı. Araştırma, acı biberin kalp hastalığı ve felce bağlı ölüm riskini yüzde 13 azalttığını gösterdi.

ABD’deki Vermont Üniversitesi Larner Tıp Fakültesi araştırmacıları, 2015 yılında kalp, kanser ve solunum yolu hastalıklarına bağlı ölüm riskinin düzenli kırmızı acı biber tüketenlerde diğerlerine nazaran yüzde 14 daha az olduğuna dair çalışmanın bulgularını destekler nitelikte yeni bir çalışma yürüttü.

Sonuçları “PLOS ONE” dergisinde yayımlanan çalışma, acı kırmızı biber tüketmenin, özellikle kalp rahatsızlığına ve felce bağlı ölüm riskini yüzde 13 oranında azalttığını ortaya koydu.

Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırma Anketi’ni veri tabanını kullanarak 16 bin kişinin son 23 yıllık anket sonuçlarını analiz eden araştırmacılar, katılımcıları acı biber tüketimlerine göre sınıfladı.

ACI BİBER ÖLÜM RİSKİNİ YÜZDE 13 AZALTIYOR

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Benjamin Littenberg ve ekibi, düzenli olarak acı biber tüketenlerde ölüm riskinin, tüketmeyenlere oranla yüzde 13 daha az olduğunu buldu.

Araştırmacılar, acı biber tüketenlerin çoğunlukla erkeklerden, gençlerden, beyaz ırktan, Meksika kökenli Amerikalılardan, evlilerden oluştuğunu belirledi. Acı biber sevenler, aynı zamanda sevmeyenlere oranla daha fazla alkol ve sigara kullanıyor, daha fazla protein ve sebze tüketiyor ve gelir düzeyleri daha düşük.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ DE DESTEKLİYOR

Daha önce yapılan çalışmalar, bibere acılığını veren kapsaisin maddesinin, obeziteyi engelleyen ve sağlıklı kan akışını sağlayan hücresel ve moleküler mekanizmaları harekete geçirdiğini, aynı zamanda bağırsak florasını değiştirip bağışıklık sistemini dolaylı olarak etkileyen antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Littenberg ve ekibi, kapsaisin maddesinin bu özelliklerinin ölüm riskini azaltmada da önemli bir rol oynadığına işaret etti.

ÇİN’DE YAPILAN ARAŞTIRMADA ÖLÜM ORANINDAKİ DÜŞÜŞ YÜZDE 14

2015’te yapılan çalışmada Çinli, İngiliz ve Amerikalı araştırmacılar, 500 bin Çinlinin yeme alışkanlıklarını 7 yıl boyunca izlemiş ve düzenli olarak baharat ve acı biber tüketen kişilerdeki ölüm oranlarının diğerlerine göre yüzde 14 daha az olduğunu kaydetmişti.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/aci-biber-olum-riskini-azaltiyor,3KG_8e1870SM2d16utEbHA

Siz de yorumunuzu paylaşın: