SEZARYEN ORANLARININ YÜZDE 70’LERİN ÜZERİNE ÇIKMASI ÇILGINLIK

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Sezaryen oranlarının özel hastanelerde neredeyse yüzde 90′ a varmasına ses çıkarmayan bilim dünyasına ne demeli?

***

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Başiskele ilçesinde bir otelde düzenlenen Kocaeli İl Değerlendirme Toplantısı’nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda şehrin ihtiyaçlarını şehirdeki bütün paydaların katılımıyla bir kere daha tespit ettiklerini söyledi. 

Kocaeli’deki sağlık yatırımlarıyla ilgili bilgiler veren Akdağ, 2019 yılında bitirilecek şehir hastanesini, ilgili firmayla konuşarak 2018’in sonuna kadar tamamlamayı istediklerini ifade etti. 

Bakan Akdağ, “İlgili firmanın başındaki yönetimle görüştüm, umut ediyorum ki Kocaeli Şehir Hastanesi, bin 200 yataklı o mükemmel eseri 2018 yılının sonuna kadar belki 2019’un başlarında inşallah Kocaeli’ye kazandıracağız.” diye konuştu.

Kocaeli’de 2 hastanenin inşatının sürdüğünü dile getiren Akdağ, bunların Gebze’deki 400 yataklı Fatih Devlet Hastanesi ve 200 yeni yatak ilave edecekleri Kocaeli Devlet Hastanesi olduğunu belirtti.

“Sezaryen oranlarının yüzde 70’lerin üzerine çıkması çılgınlık”

Kentte sezaryen doğum oranlarının yüksekliğine işaret eden Akdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ben hem Kocaelili vatandaşlarımıza hem de bütün Türk halkına sezaryen konusunda kendilerinin, hamile kadınlarımız için söylüyorum, çocuklarının sağlığını düşünmelerini ve mecbur kalmadıkça sezaryen tekliflerini kabul etmemelerini öneriyorum.

Yani sadece isteğe bağlı sezaryen diye bir anlayışın, normal tıp anlayışı, ilim anlayışı içinde olmadığını vurgulamak istiyorum. Elbette ihtiyaç olduğunda anne sağlığı için sezaryen yapılabilir ama bunun özel sektörde yüzde 70’lerin üzerine çıkmış olması gerçekten bir çılgınlık. Bunu kabul etmiyoruz, bununla mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/saglik-bakani-akdag-o-yonetimle-gorustum-kocaeli-yerelhaber-1808135/

Siz de yorumunuzu paylaşın: