AVRUPA’ DA TEREYAĞ KRİZİ YAŞANIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Millet tereyağı yedikçe kafası çalışmaya başladı ve margarinlerle, bitkisel yağlarla nasıl kandırıldığını gördü.

Gel gelelim, bu marketlerde üzerinde “tereyağı” ibaresiyle satılan ürünlerin gerçek tereyağı olmadığını hatırlatırım, “köy tereyağından” şaşmayın derim. 

Hakiki tereyağı elbette sizi hasta eden margarinlerden pahalı olacaktır.

Ucuz mal sizi kandırmasın, bunun faturası sağlığınızı ilgilendirir.

Margarin ve bitkisel yağlar obezite, diyabet, kalp hastalığı ve kanser demektir.

***

Dünya gazetesinden Evrim Küçük’ün haberine göre, dünyanın önde gelen süt üreticilerinde üretimin gerilemesi ve hızla artan talep, bilim adamları tarafından yıllar önce aklanan ve artık vücudumuz için faydalı kabul edilen tereyağ fiyatlarının yükselmesine neden oldu. BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) verilerine göre tereyağ fiyatları büyük bir hızla artıyor. Fiyatlardaki artış Avrupa’da tereyağı krizi baş göstermesine yol açtı. Talebin giderek arttığı Avrupa’da gıda şirketleri gelecek aylarda piyasada yeterli tereyağı olmayacağı ve fiyat artışlarının sürebileceği uyarısı yapıyor.

FİYATLAR BU YIL İKİYE KATLANDI

Temmuz ayı başında gıda devi Arla’nın CEO’su Peder Tuborgh, yeterli süt tedarik edilemediğini ve tereyağ sıkıntısı yaşanabileceğini belirterek tüketiciler arasında bir panik oluşmasına neden olmuştu. Arla CEO’sunun tahminleri doğru çıktı. Avrupa’da haziran ayında tereyağ fiyatları yüzde 14 artarken, yılbaşından bu yana fiyatlardaki artış yüzde 100’ü buldu. 2016’da 200 olan FAO tereyağı fiyat endeksi bu yıl 400’ü aştı. Kâr marjlarının giderek baskı altına girmesiyle fiyat artışlarının yakında pastane ürünlerine yansımaya başlaması bekleniyor.

Analistlere göre bir taraftan Avrupa’da talep güçleniyor. Rabobank küresel süt ürünleri stratejisti Kevin Bellamy, tereyağ talebinde yapısal bir değişim yaşandığını söylüyor. 2014 ve 2015 yıllarında arz fazla olmasına rağmen, talebin fiyatlarda düşüşü engellediğini belirten Bellamy, insanların tereyağına daha fazla yöneldiğini hatta tereyağın işlenmiş gıdalarda kullanımının da arttığını ifade ediyor.

Son araştırmalar da tereyağ ve kalp-damar hastalıkları arasında güçlü bir bağlantı olmadığına ortaya koyması tüketimi destekledi. Bazı nebati yağların sağlığa olumsuz etkilerinin olduğuna dair tartışmalar da tereyağına yönelimi artırdı. Eurominotor gıda analisti Raphael Moreau, insanların margarini terk ederek doğal ürünleri tercih etme eğiliminin tereyağ satışlarını artırdığını söylüyor.

Kaynak: http://www.superhaber.tv/avrupada-tereyagi-krizi-yasaniyor-71736-haber

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: