UYKU VE KEPEKLİ EKMEK DİYABET RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Benim senelerdir dile getirdiğim “adam gibi yaşama” tavsiyelerimi bilim dünyası bir bir ispatlıyor.

Bu sefer de uyku ve kepekli ekmeği inceleme masasına yatırmışlar.

Ben diyorum ki:

BİR: Her gece zifiri karanlıkta 7-8 saat uyku şarttır.

İKİ: Sağlıklı her yiyecek ve içeceği makul miktarlarda tüketin.

Ekmek de bunlardan biri ama tek şart kepekli olması değil.

Hangi ekmek?

Kabuğu ve ruşeymi alınmış, neredeyse tamamına yakını nişasta (karbonhidrat) ve çok azı proteinden ibaret olan, vitamin-mineral-liflerden fakir (yok da denebilir), geleneksel ekşi maya ile değil endüstriyel maya ile ve üstelik de atalarımızın yedikleri hakiki buğdayla alakası olmayan “ıslah edilmiş” (yani genetiği ile oynanmış) buğdaydan yapılan ekmeği yemem ve yenmesini de tavsiye etmem.

Sağlıklı beslenme bir bütündür ve “adam gibi ekmek” de bunun temel unsurlarındandır.

İskandinav kardeşlerim besin ögelerini hele de tek tek vasıflarına göre inceleyeceklerse şimdiden söyleyeyim ki “bir fırın kepekli ekmek yemeleri” gerekir.

KEPEKLİ EKMEK DİYABET RİSKİNİ DÜŞÜRÜR, ADAM GİBİ BESLENME DİYABET RİSKİNİ SIFIRLAR.

***

Deutsche Welle’ nin haberi:

Dünya genelinde 450 milyon diyabet hastası var. İlacın yanı sıra doktorların en önemli tavsiyesi sağlıklı bir yaşam tarzı. İki yeni araştırma şeker hastalığı riskinin nasıl düşürülebileceğine dair ipuçları sunuyor.

 

Uykusuzluk, hareketsizlik ve sağlıksız beslenmenin tip 2 diyabet riskini artırdığı bilinen bir gerçek. Ancak uzmanlar, bu üç etkenden hangisinin doğrudan insülin direncini tetiklediği konusunda tam olarak emin değil.  Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Toho Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, bir gecelik uykusuzluğun bile diyabet riskinin bariz bir şekilde artmasına yettiği belirlendi.

Uykusuzluk pek çok hastalığı tetikliyor

Araştırma fareler üzerinde yapıldı. Uykusuz bırakılan denek farelerin tansiyonu yükseldi. Yükselen bir başka değer de karaciğerlerindeki trigliserid düzeyi oldu. Trigliseridler, kanda bulunan yağlardan biridir. Kandaki trigliserid seviyesinin yüksekliği, diyabete nenen olan insülin direncini de tetikleyebilir. Uykusuzluk aynı zamanda farelerin metabolizmasındaki karaciğer enzimlerinde de değişikliğe neden oldu.

Toho Üniversitesi’nin araştırması, uykusuzluğun tip 2 diyabet rahatsızlığı için yüksek bir risk faktörü oluşturduğunu ortaya çıkardı. Bu nedenle gerek hastalığa yakalanma riskinin düşürülmesi, gerekse diyabet hastalığının tedavisinde düzenli ve sağlıklı bir uyku mutlak surette gerekli.

Sağlıklı beslenme diyabetle mücadelenin başlıca şartı

Sağlıklı beslenme diyabetle mücadelenin başlıca şartı

Kepekli ekmekle diyabet riski azalıyor

Yeterli ve düzenli bir uykunun yanı sıra sağlıklı ve düzenli beslenme de sağlam bir bünyenin olmazsa olmazı. Bu gerçekten hareket eden İskandinav bilim insanları, esmer ekmek diye adlandırılan yulaf, çavdar ya da tam buğday ekmeği ile diğer kepekli besinlerin tüketiminin de diyabet riskini azalttığını ortaya çıkardı.

İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi ile Danimarka Kanser Araştırmaları Merkezi’nin ortak çalışmasında, şeker hastalığı bulunmayan yaklaşık 55 bin kişinin beslenme alışkanlıkları büyüteç altına alındı. Deneklerden, her gün yedikleri kepekli besinlerin listesini yapmaları istendi. Esmer ekmeğin yanı sıra yulaf ezmesi ve müsli karışımları gibi besinler de buna dahil. Tam 15 yıl sonra ise denekler kontrole tâbi tutuldu.

Neticede her gün düzenli olarak kepekli besin tüketenlerin, tip 2 diyabete yakalanma risklerin hayli düşük olduğu saptandı. Araştırmanın baş müellifi Rikard Landberg, önemli bir noktaya dikkat çekiyor:

“Kepekli ürünler söz konusu olduğunda tüm araştırma sonuçları gayet açık: Bugüne kadar yapılan hiçbir araştırmada, bunların insan sağlığına olumsuz etkileri olduğuna dair bir sonuca rastlanmamıştır.”

 Larissa Warneck

Siz de yorumunuzu paylaşın: