GÜNEŞ KREMLERİ DERİ KANSERİNİ ÖNLEMİYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Uzmanlar, yazın güneşte kalanlara deri kanseri ve cildin yaşlanmasını önlemek için mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremlerini sürmelerini tavsiye ederler.

Güneş kremleri gerçekten deri kanserlerini önlüyor mu?

Deri kanseri için en büyük risk faktörü güneş ışınlarıdır ve korunmak için yapılması gereken şey de mümkün olduğunca güneş ışınlarından uzak kalmak ve deriyi şapka, gözlük ve uygun kıyafetlerle korumaktır.

Gölgede bile su, kum gibi yüzeylerden yansıyan ışınlar aynı derecede zararlıdır.

Güneş ışınlarındaki ultraviyole A ve B’ nin her ikisi de deri kanseri için risk yaratır.

Ultraviyole ışınlar güneş yanıkları dışında oksijen radikalleri oluşturarak da deri hücrelerinde hasara sebep olabilirler.

Milyonlarca insan güneş kremi kullanarak deri kanserinde korunduklarını sanırlar ama bu pek de doğru değildir.

people at beach sun bath ile ilgili görsel sonucu

Bazı araştırmalara göre bu tür ürünler melanom dışı kanserlere (skuamöz tip) karşı koruma sağlayabilir ama bunlar yeteri kadar güvenilir olmadığı gibi tam aksine bu tür ürünlerin kanser riskini artırabileceğini ortaya koyan araştırmalar da vardır (1).

Bir araştırmada, UVB'yi neredeyse tamamen emen, ancak yüksek miktarlarda UVA ileten yaygın güneş koruyucu formülasyonların, 40 derece üzerindeki enlemlerinde yaşayanlarda melanom riskine katkıda bulunabileceği neticesine varılmıştır (2) .

Bazı güneş kremlerine derinin yaşlanmasını önleyebileceği gerekçesiyle ilave edilen A vitamininin (retinil palmitat) deri tümörlerinin oluşumuna yol açabileceği gösterilmiştir.

Bir başka araştırmada ise güneş kremleri ve melanom arasında bir ilişki bulunamamıştır (3).

Güneş kremleri- deri kanseri ilişkisini en geniş kapsamlı değerlendiren veriler European Journal of Dermatology’ de yayınlanan meta-analizde mevcuttur.

Daha önce 313.719 kişi üzerinde yapılan 29 yayınlanmış çalışmanın analizinde güneş kremlerinin melanom türü kanserleri de melanom dışı kanserleri de önlemediğini net olarak ortaya koymaktadır (4).

İlgili resim

Güneş kremlerinin zararları var mıdır?

Deri kanserini önlediklerini gösteren kesin deliller olmayan güneş kremlerinin emniyetli ve risksiz olduklarını söylemek de mümkün değildir.

JAMA’ da yayınlanan bir araştırma, güneş kremlerindeki üç kimyasalın, günlük kullanım devam ettikçe kandaki seviyesinin arttığını ve son kullanımdan sonra en az 24 saat daha kanda kaldığını göstermektedir.

Bu kimyasallardan oksibenzon ile ergenlik çağındaki çocuklarda düşük testosteron, yetişkin erkeklerde hormon değişiklikleri, kadınlarda hamileliklerin kısa sürmesi ve bebeklerin kilolarındaki anomali arasında potansiyel bir bağ olabileceği biliniyor.

10 yıllık bir çalışma da, oksibenzonun alerjik kontakt dermatitin en yaygın nedeni olduğunu gösteriyor.

Hawaii, Palau ve Kew West'te yakın bir zaman önce mercan kayalıkları ve deniz canlılarına zarar verdiği gerekçesiyle oksibenzon ve oktinoksat ihtiva eden güneş kremleri yasaklanmıştı.

Özetle, güneş kremlerinde bulunan kimyasallar ciddi miktarda kana geçiyor ve elimizde bunların zararsız olduğunu gösteren bir araştırma yok (5).

people at beach sun screen ile ilgili görsel sonucu

Gelelim neticeye

Güneş kremleri, cildi güneş yanıklarından korumak amacıyla geliştirilmişti ama daha sonra deri kanserini önlemek için tavsiye edilmeye başlandı.

Ne var ki bilimsel veriler güneş kremlerinin melanom ve melanom dışı kanserleri önlemediğini göstermektedir.

Bunlara güvenip uzun süre güneş banyosu yapmak deri kanseri için büyük risk yaratır.

Kaynaklar:

1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10475183

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18022535

3.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14678916

4.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29620003

5.https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2733085

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: