TIBBIN YENİ HASTALIKLARI: AŞIRI TETKİK VE AŞIRI TEDAVİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

JAMA’ da yayınlanan araştırmaya göre testler gereğinden fazla kullanılıyor, sık gereksiz tedaviler yapılıyor ve bu gereksiz hizmetler hastaya zarar verebiliyor.

Etki faktörü yüksek olan muteber tıp dergilerinde 2018 senesinde yayınlanan makalelerden 839’ unun tıbbın aşırı kullanımı ile ilgili olduğu belirlendi.

Prokalsitonin ölçümlerinin alt solunum yolu enfeksiyonu olan hastalarda antibiyotik kullanma süresini etkilemediği (4.2’ ye karşı 4.3), MR ve bilgisayarlı tomografi incelemelerinin yüzde 22 ve yüzde 38’ inde insidentalomalar (tesadüfi tümör=tesadüfoma) olduğu, evre 4 kanserden ölen hastaların yüzde 9’ unda mamografi taramalarına devam edildiği, riski düşük olanlarda akciğer kanseri taramalarının zarar verebileceği tespit edildi.

Acil kliniklerde antibiyotiklerin gereğinden fazla yazıldığı (tüm muayenelerin yüzde 39’ u) ve belirtisi olmayan hipotiroide tedavinin klinik bir faydasının olmadığı ortaya çıktı.

Kansere bağlı olmayan ağrılarda opioid kullanımının anlamlı bir fayda sağlamadığı, yoğun bakım hastalarında ülser önleyici tedavinin işe yaramadığı (ölüm oranı pantoprazol ile %31.1 plasebo ile %30.4) ve oksijen seviyeleri normal olan hastalara oksijen vermenin ölüm oranlarını etkilemediği görüldü.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü

 

Gelelim neticeye

Aşırı tetkik, aşırı teşhis ve aşırı tedavinin her geçen gün arttığı kanaatindeyim, bunların bir faydası olmadığı gibi bazılarına zarar vermeleri de mümkündür.

İnsanları gereksiz bir hastalık stresine sokmak, iş yükünün gereksiz yere artması ve getirdiği ekonomik kayıplar da önemlidir.

Aşırı testler, aşırı teşhis ve aşırı tedavi tıp müfredatına bir an evvel alınmalıdır.

Kaynak: https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2749762

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. Fatma Yıldız dedi ki:

    İyi de efendim insanlar tetkik edilmek tıbbın modern tekniklerinden faydalanmak istiyorlar., ne var bunda? Bırakınız herkesin bir tomografisi olsun, MR’ sız bir Türk vatandaşı kalmasın, kızların çeyizlerine konsun bunlar.

  2. Pelin dedi ki:

    İnsanlar araştırılmaktan memnunlar mutlular. Burnum akıyor diye gidiyorsun tomografi yapılıyor yapılmazsa olay oluyor. Bir çuval dolusu da ilaç ister iç ister içme

Siz de yorumunuzu paylaşın: