ÖNÜNE GELEN TV’ DE DOMATESİN FAYDALARINI ANLATAMAYACAK

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Hürriyet’ te Fatih Çekirge’ nin yazısı:

Önceki gün Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile konuşurken çok önemli bir gelişmeyi öğreniyorum. Konu…

“Meyve sebze paranoyası”, “Et yesek mi yemesek mi?” tartışmaları…

Yani? Hepimizi gıda manyağı yapan yorumlar… Bir bakıyorsunuz, birisi çıkıp “kanser için domates” diyor…

Aynı gün akşamı başka birisi çıkıp domatesin zararlarını anlatıyor.

Birisi “İstediğin kadar et ye” diyor. Diğeri “Aman ha, sakın!” diyor.

İşte Bakan Pakdemirli’nin sözünü ettiği bu. Aynen şöyle diyor:

“Bazı televizyonlara, gazetelere internet sitelerine bakıyorsunuz. Birisi çıkıyor, başlıyor anlatmaya… ‘Domates şöyle faydalıdır’, ya da ‘zararlıdır’. Yok ‘Kanser yapar’. Diğeri çıkıyor, ‘Limon şöyle yapar, sarımsak böyle yapar’. ‘Et ye’, ‘Yok yeme’. ‘Bunu yemeyin, şunu tüketmeyin’… Gıda üzerine, kanser etkisinden kanser tedavisine, kilo verdirmeye kadar konuşuyor. Tamam da arkadaş, sen hangi bilgiyle, hangi bilimsel araştırmayla, hangi donanımla, hangi bilimsel veriyle bunları söylüyorsun?”

– Peki bunu önlemek için ne yapacaksınız?

“İşte bu nedenle bir yasa hazırladık. Çok yakında sanırım Meclis’ten geçecek. Bu yasa çıkınca, öyle önüne gelen çıkıp medyada gıda üzerine konuşamayacak. Bilimsel kurul bunları soracak. Bilimsel verileri, araştırmaları soracak. Yasaya aykırı durum varsa, hem onlar hem de o yayını yapan medya sorumlu olacak.”

BENİM ANLADIĞIM

İnsanları gıda konusunda paranoyaklaştıran, kafaları karıştıran bazı kişiler artık öyle çıkıp, “Şu zararlı, bu faydalı” diye açıklama yapamayacak. “Şu gördüğünüz macun…” diye başlayamayacak. Açıklama yapan da elinde araştırma sonuçları ve bilimsel veriyle yapacak. Bütün kalbimle destekliyorum.

İnsanların kafasını karıştıran, saçma sapan tartışmalar da bir son bulacak…

SAHTE GIDA MESELESİ

Bakan Pakdemirli ile sohbete devam ediyoruz.

Sahte gıda satanların ve ceza kesilenlerin listesi her yayınlandığında içimden aynı soru yükselir: “Bu yüzlerce şirket ya da kişi cezadan sonra bu işe devam etmiyor mu?” Sordum:

– Sayın Bakan, gıda sahtekârlarına ceza kesmek yeterli oluyor mu? Buna kesin bir çözüm yok mu?

Bakan Pakdemirli tebessümle bir cevap verdi:

“Öyle örnekler var ki… Adam OSTİM’de bal üretim merkezi açmış. Ama gidiyorsunuz, arı yok. Zeytinyağı şişesindeki sıvıyı analiz ediyorsunuz, içinde zeytinyağı yok. Yakalıyorsunuz, cezayı kesiyorsunuz, kamuya yayınlıyorsunuz. Ama adam başka şirket kurup devam ediyor. Zaten o arada ödediği cezayı çıkarıp kâra bile geçiyor.”

– Peki çözüm yok mu?

“Evet, çözümü bulduk. Ve bir yasa hazırladık. İkinci kez yakalanan meslekten men edilecek. Yani bir daha iş yapamayacak. Ağır cezalar da geliyor.”

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/fatih-cekirge/tarim-bakani-pakdemirliden-iki-mujde-onune-gelen-tvde-domatesin-faydalarini-anlatamayacak-41556929

 

Yazı için 3 yorum yapılmış:

 1. Fuzûli dedi ki:

  Gazeteci arkadaş muhtemelen mevzuyu anlayamamış veya efkâr-ı umûmîyi yönlendirmeye çalışıyor.

  Sayın bakanın bahsetdiği sahtekarlıkdır ve ‘gıdada taklid ve tağşiş’ konusudur, müeyyidesi de 5996 sayılı kanun ve alakalı kanun ile zaten uygulanmakdadır. Ne ki, bu kanunun uygulanması ancak son bir kaç yılda yaygınlaşmışdır, daha evvel neden uygulanmadığını sormak gazetecilikdir

  İsteyen istediğini söyler, ağızlara pranga vuramazsınız; benzer bir gündem sadece bir kaç sene evvel de yaşanmışdı, o zaman da bunun mümkün olmadığını söylenmişdi (1).

  İLİM akıl, mantık ve tecrübe gerekdirir.
  Tecrübe ise ancak cehd-ü sây-ü gayret ile elde edilir!

  Bir cümle de ‘tecrübe’ yerine DENEYİM demeye çalışarak öztürkçecilik yapıp türk olunduğunu zanneden saf arkadaşlara, onda deneye deneye yalama olma riski vardır..

  (1) https://www.medimagazin.com.tr/eczaci//tr-saglikla-ilgili-medyaya-konusanlar-artik-iki-kez-dusunecek-4-12-65952.html

 2. Fuzûlî dedi ki:

  Hemen taze bir örnek;

  https://odatv4.com/turkiyede-farkli-ingilterede-farkli-18072052.html

  Şimdi İngilizi içdiği merubat ülkemizdeki aynı marka ile satılan meşrubatdan daha iyi olduğunu söylemenin nesi yanlış?

  Peki bunu dikkate alarak ülkemizdeki durumu milletimizin lehine değişdirecek bürokrat nerede?

 3. Yiğitcan dedi ki:

  Domatesin FAYDALARINI anlatmanın ne gibi ZARARLARI olabilir? Bu nasıl mantık, bu nasıl gazeteci, bu nasıl bir densizlik?

Siz de yorumunuzu paylaşın: