METABOLİK SENDROMU OLANLARIN KOVİD ÖLÜM RİSKİ 3.4 MİSLİ YÜKSEK

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

EK 1 (10.9.2020): Koronavirüs alan obezlerin hastaneye yatma riski %113, yoğun bakım riski %74 ve ölüm riski %48 daha fazla! KOVİD ölümlerini önlemede obeziteyle mücadelenin etkisi aşılardan çok daha fazla olabilir. Vücut kitle endeksi ağır KOVİD için tek başına kuvvetli bir risk faktörüdür.

***

EK 2 (16.9.2020): COVID-19 salgını sırasında tip 1 ve tip 2 diyabetli kişilerde ölümler hızla arttı. KOVİD ile ilişkili mortalitede artış sadece diyabetin kardiyovasküler ve böbrek komplikasyonlarıyla değil, aynı zamanda bağımsız olarak glisemik kontrol ve vücut kitle endeksi ile de ilişkili bulundu.

***

KOVİD teşhisiyle hastaneye yatırılan hastalardan hipertansiyon, diyabet ve obezitesi olanların ölüm risklerinin 3.4 misli yüksek olduğu bildirildi.

Tulane Üniversitesi uzmanları tarafından ortalama yaşları 61 olan 287 hasta üzerinde gerçekleştirilen araştırma Diabetes Care’ de yayınlandı.

Bu hastaların yüzde 80’ inde hipertansiyon, yüzde 65’ inde obezite, yüzde 54’ ünde diyabet ve yüzde 39’ unda HDL düşüklüğü vardı.

Hastalar, yoğun bakım ve ventilatör yani solunum cihazı ihtiyacı, akut solunum yetersizliği ve ölüm bakımından değerlendirildi.

Metabolik sendromu olan hastaların yüzde 56’ sında yoğun bakım ihtiyacı doğarken metabolik sendromu olmayanlarda bu oran yüzde 24 idi.

Oranlar solunum cihazı ihtiyacı için yüzde 48’ e karşı yüzde 18; akut solunum yetersizliği için yüzde 37’ ye karşı yüzde 11 ve ölümler de yüzde 26’ ya karşı yüzde10 olarak bulundu.

Gelelim neticeye

KOVİD’ de kronik hastalığı olanların ölüm risklerinin yüksek olduğu biliniyordu ama bu hastalıklar olmasa bile bunlara zemin hazırlayan metabolik sendromun da çok önemli bir risk faktörü olduğu anlaşılıyor.

Metabolik sendromun temel sebebi ise beslenme hataları, özellikle de aşırı işlenmiş gıdalar yani Batı tarzı beslenmedir.

Metabolik sendrom adam gibi beslenmeyenlerin hastalığıdır!

KOVİD’ den hayatını kaybeden ve herhangi bir hastalığı olmadığı bilinenlerde metabolik sendrom olma ihtimali hayli yüksek olmasına karşılık bu riskin neredeyse hiç dile getirilmediğinin farkında mısınız?

Kaynak: https://care.diabetesjournals.org/content/early/2020/08/18/dc20-1714

***

EK 1 (10.9.2020): Koronavirüs alan obezlerin hastaneye yatma riski %113, yoğun bakım riski %74 ve ölüm riski %48 daha fazla! KOVİD ölümlerini önlemede obeziteyle mücadelenin etkisi aşılardan çok daha fazla olabilir. Vücut kitle endeksi ağır KOVİD için tek başına kuvvetli bir risk faktörüdür. Obezitenin bağışıklığı zayıflatması kısmen yağ hücrelerinin bağışıklık hücrelerinin sentez ve depo edildiği dalak ve kemik iliği gibi organları infiltre etmesidir. Kaynak: https://science.sciencemag.org/content/369/6509/1280.full

***

EK 2 (16.9.2020): COVID-19 salgını sırasında tip 1 ve tip 2 diyabetli kişilerde ölümler hızla arttı. KOVİD ile ilişkili mortalitede artış sadece diyabetin kardiyovasküler ve böbrek komplikasyonlarıyla değil, aynı zamanda bağımsız olarak glisemik kontrol ve vücut kitle endeksi ile de ilişkili bulundu. Kaynak: https://www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587(20)30271-0/fulltext

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. Ekin dedi ki:

  Karatay’ ı susuturdular. Acaba neden? Yoksa insanların pisi pisine ölmeleri birilerinin hoşuna mı gidiyor işine mi geliyor??

 2. Kudret dedi ki:

  Beslenme Bilim kurulunun gündeminde yok. Filim Kurulu diye halk boşuna ad takmamış

 3. Alev Öztürk dedi ki:

  Herkes bu salgında bir hesap peşinde. Anlıyorum ki çoğu için sorun insan sağlığı/insan hayatı değil. Salgını kendi politik görüşü doğrultusunda kullanıyor. Sadece çok az sayıda doktor ki aralarında siz ve Karatay da var olaya insani açıdan bakıyorsunuz.

 4. Zahide dedi ki:

  Teşekkürler hocam

Siz de yorumunuzu paylaşın: