ANTİKORUM NEGATİF ÇIKARSA AŞI OLACAĞIM

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

CNN’ in haberi:

Aşıların güvenilirliğinde sorun olmadığını söyleyen Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Dizdar, “Antikor testim negatif çıkarsa aşı olacağım. Çin veya başka bir ülkenin aşısı hiç fark etmez. İnsanlar ciddi bir sorun yaratacağını düşünüyor ama öyle bir şey yok” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Çin’den sipariş edilen inaktif Kovid-19 aşısının 3 milyon dozluk ilk partisi geçtiğimiz günlerde Ankara’ya ulaştı. Halk arasında ise aşı tedirginliği başladı. Aşıların güvenilirliği tartışılıyor. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Dizdar ise aşıların herhangi bir zararının olmadığını söyleyerek, antikor testinin negatif çıkması halinde aşı olacağını açıkladı.

“Aşıların güvenilirliğinde bir sorun yok, zarar gelmez” diyen Doç. Dr. Dizdar, “İnsanların ‘aşı olmak istemiyorum’ söylemini anlamıyorum. Ancak daha önce koronavirüs geçirmiş ve bağışıklık kazanmış birinde aşı ters reaksiyona neden olabilir. Aşı olmak isteyenler önce mutlaka antikor testi yaptırsın” diye konuştu.

Üreme çağında olan kişilerin aşıdan muaf tutulmasını öneren Doç. Dr. Dizdar, “Yani aşılamaya belli bir yaşın üstündeki insanlardan başlansın. İngiltere ve Almanya aynı yöntemi izledi. Bu ülkeler 80 yaş ve üstündeki kişileri aşılayarak başladı. Bizde de 70-80 yaş makul bir sınırdır. Gönüllü olarak aşı olmak isteyen de yine aşı olur. Olumsuz herhangi bir yan etkisi olursa da bunu ancak 6 ay ile 1 yıl sonra görebiliriz” ifadelerini kullandı.

Önce antikor testi olacağını negatif çıkması halinde ise aşı yaptıracağını söyleyen Doç. Dr. Dizdar, “Çin veya başka bir ülkenin aşısı hiç fark etmez. İnsanlar ciddi bir sorun yaratacağını düşünüyor öyle bir şey yok. ‘Bize çip takacaklar’ diye düşünenler var bunları anlamakta zorlanıyorum. Aşıların koruyucu etkisinin toplumda gözlenmesi için virüs yayılmadan bir an önce yapmak lazım. Çok fazla kişi virüsü geçirirse aşının koruyucu etkisini göremezsiniz” dedi.

Doç. Dr. Yavuz Dizdar, “İlaç ile aşı aynı kavramlar değil. İlaç bağışıklık yaratmaz, enfeksiyonu geçirmeyi sağlar. Ama aşı bir daha karşılaşırsanız koruyucu etki yapmak için geliştirilmiştir” diye konuştu.

Çin aşısının klasik aşı yöntemine sadık kalınarak geliştirildiğini anlatan Doç. Dr. Dizdar, “Almanya’da üretilen aşı ise bilgisayar algoritmaları kullanılarak oluşturulmuş tahmin üzerinden modellemeli bir aşıdır. Bu daha önce kullanılan bir teknik olmadığı için yapıldıktan sonra nasıl bir etki gösterir bilemiyorsunuz” ifadelerini kullandı. Doç. Dr. Dizdar, “İnsanlar bu kadar kısa sürede aşının nasıl geliştirildiğini merak ediyor. Aşıların ön çalışmaları hep vardı. Önceki verileri kullanıyorsunuz, yeni antijeni tanımlıyorsunuz. Aynı üretim metoduyla çok kısa süre içerisinde aşı geliştirirsiniz. Enfeksiyonu geçirmemiş, bağışıklık kazanmamış olmak gerekiyor. Herkes koronavirüsü farklı geçiriyor. O yüzden antikor testini yaptırıp öyle aşı olun” dedi.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/turkiye/doc-dr-yavuz-dizdar-antikorum-negatif-cikarsa-asi-olacagim

***

EK 1 (17.1.2021): Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesini Halk TV, KRT, Tele 1 ve Haber Global’in yanı sıra Twitter’da eleştirmesiyle ünlü Prof. Dr. Bengi Başar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin aşı olduğu akşam şöyle bir tweet attı: “Naklen yayınla, aşılanan bürokratlarımızı ve bazı hocalarımızı gördük; hayırlı olsun! Nüfus 80 milyon küsur, elimizde şu an için 1.5 milyon kişiye yetecek kadar aşı olduğu söylendi. Beni ilgilendiren, aşı kampanyasının devamı; yani kalan en az 60 milyon yurttaşımız.” Prof. Dr. Bengi Başar, 15 Ocak’ta ise Çin aşısı Coronavac’ı olurken çekilen fotoğrafını Twitter’den paylaşıp, “Elbette seçme şansım olmasını isterdim, ama mademki elimizde tek bu aşı vardı, olmam gerekirdi” diye yazınca eleştirilerin hedefi oldu.Prof. Dr. Başar, sosyal medyada yazdıkları ve ekranlarda söyledikleriyle yaptığının çeliştiğini yazıp, eleştirenlere tek tek cevap vermeye çalıştı,    ama başarılı oldu mu, bilemem. Bu konuda bildiğim tek şey var, o da şu: Kişinin söylemleriyle eylemi örtüşmeli. Söylemlerle eylemler çelişince kişinin eğitimi, titri ne olursa olsun o saatten sonra ne söylediğinizin pek önemi kalmaz insanların nazarında…Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/ali-eyuboglu/asi-oldu-tepki-aldi-6407817

***

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. Fuzûlî dedi ki:

  Herhangi bir aşının prospektüsü açıp okuduğunuzda; teratojenik (cenine tesiri) ve karsinojenik (kanser yapıcı) etkilerinin araşdırılmadığının yazdığını görürsünüz.

  İmdiii, bir onkolog aşılar zararsızdır diyorsa bunları bilmiyordur ki; kuvvetle muhtemeldir….

 2. Rahmi dedi ki:

  Kanserojen, teratojen olmayan ne var bu dünyadaki be hocam, hava da kanserojen su da kanserojen alayı da teratojen.

 3. Buse Sayın dedi ki:

  Yavuz hoca yaşını başını almış, kanser manser olma zamanı geçmiş. Olur aşısını tabii

 4. Hale dedi ki:

  Sağlıkçıların hepsi aşı oluyor. Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre söylüyorum.

Siz de yorumunuzu paylaşın: