ALKOL ÖMRÜ UZATIR MI KISALTIR MI?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
ALKOL

Alcoholism: Clinical and Experimental Research isimli tıp dergisinin son sayısında yayınlanan araştırmayı okurken, bütün kadehlerin ‘Şerefe’ diye birbirine tokuşturulduğu kalabalık bir meyhane gözümün önüne geldi.

Tüm alkoliklerin zevkle ve heyecanla okuyacaklarını tahmin ettiğim araştırma yüzde 63’ ü erkek olan 55-65 yaşları arasındaki 1.824 kişi 20 sene takip edilerek gerçekleştirildi. Bu kişilerin günlük alkol alma miktarları, sosyo-demografik özellikleri, daha önce alkolle ilgili sağlık problemi yaşayıp yaşamadıkları, sağlık durumları ve sosyal-davranışsal faktörler belirlendi.

Bu 20 senelik sürede hiç içki içmeyenlerin yüzde 69’ unun, sıkı içenlerin yüzde 60’ ının, orta derecede içenlerin ise sadece yüzde 41’ inin öldükleri belirlendi. Buna göre, orta derecede içenlerde ölüm riskinin hiç içmeyenlere göre 2 misli, aşırı içicilerde yüzde 70 ve az içenlerde yüzde 23 fazla olduğu ortaya çıkıyor.

Yaş, cinsiyet, daha önce içki içilip içilmemesi, halen mevcut sağlık sorunları, sosyo-demografik ve sosyal-davranışsal faktörler dikkate alındığında bile içki içmeyenlerin ve aşırı içenlerin ölüm risklerinin orta derecede içenlere göre sırasıyla yüzde 51 ve yüzde 45 fazla olduğu hesaplanıyor.

Tüm bu sonuçları daha basit bir dille söylemek gerekirse ‘orta derecede içki içmenin insan hayatını uzattığı’ söylenebilir. Orta derecede içicilikle günde 1 ila 3 kadeh (şarap, bira veya çeşitli kokteyller) içilmesi kastediliyor.

Bu araştırma alkoliklerin eline çok önemli bir koz veriyor. Akşamdaaan akşama iki tek atanlar şimdi karılarına bu araştırmayı delil gösterip ‘Vallahi kötü bir niyetim yok, tek amacım uzun yaşamak’ diyebilecekler. Kadınlar kocalarına ne cevap vereceklerini şimdiden düşünmeye başlasalar iyi olur.

Alkol almayanların ömrü neden daha kısa?

Bunun pek çok sebebi olabilir.

BİR: İçki içmeyenler daha düşük sosyo-ekonomik tabakadan olabilirler; çünkü içmek pahalı bir şeydir. Düşük sosyo-ekonomik tabakanın hastalıkları da stresi de daha fazladır.

İKİ: Alkol içmeyenler daha önce alkol yüzünden sağlıkları bozulduğu için içmiyor olabilirler.

ÜÇ: Bu, sebep-sonuç ilişkisini inceleyen değil, gözlemsel bir araştırmadır. Bundan kesin bir sebep-sonuç ilişkisi çıkarılamaz.

DÖRT: Alkol içmek sağlığa faydalı olabileceği gibi sağlıklı insanların alkol içme eğiliminin daha fazla olabileceği de bir ihtimaldir.

Peki, alkol gerçekten faydalı olabilir mi?

Alkolün sağlığımız üzerine pek çok zararlı etkileri var: Karaciğer sirozu, başta ağız ve yemek borusu olmak üzere kanserler, sarhoşluğun sebep olduğu kazalar, hafıza üzerine etkileri, bağımlılık gibi. Tüm bunlara rağmen alkol tiryakilerinin hiç alkol içmeyenlere göre daha uzun yaşamaları insana gerçekten çok şaşırtıcı geliyor.

Buna karşılık alkolün aşırıya kaçılmadığında orta ve ileri yaştaki kişilerde kalp ve dolaşıma iyi geldiğini, ölüm oranlarını azalttığını gösteren sayısız epidemiyolojik araştırma var. Alkolün akıl ve beden sağlığı için çok önemli olan sosyal ilişkileri kolaylaştırması ve geliştirmesinin etkili olabileceğini ileri sürenler de var. Asosyal kişilerin hastalıklarının geç teşhis edilmesi ve bunun ölüm ihtimalini artırması; depresyon oranlarının hiç içki içmeyenlerde daha yüksek olması da bunlara delili olarak gösteriliyor. Ancak alkolün sağlığa olumlu etkilerinin araya giren başka pek çok faktörden dolayı abartıldığını savunanların sayısı da çok fazla.

Bu araştırmadan içkicilerin daha uzun yaşadıkları gibi bir sonuç ortaya çıkmış olsa bile alkolün insan sağlığı için ciddi bir tehdit olduğu unutulmamalıdır. Sakın kimse uzun yaşayacağım diye alkole başlmasın; içenler de en kısa zamanda bıraksınlar!

Aklıma takılanlar!

Bu araştırmayı okurken aklıma bazı şeyler takıldı. Acaba bu araştırmayı yapanların alkolle araları nasıl? Bu araştırmayı yaparken, yazarken içki içtiler mi? Araştırmadan alkolün ömrü uzattığı sonucu çıkması bir barda kutlandı mı? İçki üreten firmalardan destek aldılar mı? Alkollü içki üretenler bu araştırmanın özetini içki şişelerine prospektüs olarak koymayı düşünüyorlar mı?

Gelelim neticeye

Bu Amerika’ lılar insanı şu mübarek günlerde dinden de imandan da çıkarırlar: Yakında günde 2-3 kadeh şarapla beraber 8-10 sigara için, haftada 2-3 gün de bara, pavyona gidin sonucuna varan bir araştırma yayınlanırsa sakın şaşırmayın.

KAYNAK

Holahan CJ, Schutte KK, Holahan CK, Moos BS ve Moos RH: Late-Life Alcohol Consumption and 20-Year Mortality. Alcoholism: Clinical and Experimental Resaerch.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1530-0277.2010.01286.x/abstract

Siz de yorumunuzu paylaşın: