HASTALIĞINIZ SAKIN SİNSİ ZATÜRREE OLMASIN!

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
sinsi zatürree küçükusta

Siz de zatürree, zatürree başlangıcı, bronşit başlangıcı, keçi gribi, reflü, geçmeyen öksürük gibi teşhislerle doktor doktor dolaşan, en azından birkaç akciğer röntgeni hatta tomografi çektirmiş olan, türlü çeşitli antibiyotik ve öksürük şuruplarına rağmen şikayetleri bir türlü geçmeyen pek çok kişiden biri iseniz bu yazıyı dikkatle okuyun.

Hastalığınız “sinsi zatürree” olabilir!

Önce gelin zatürree, tipik zatürree nedir onlara kısaca bir bakalım ve sonra da sinsi zatürreeye geçelim.

Zatürree, akciğer dokusunun iltihabıdır ve yeni doğmuş bir bebekten en yaşlısına kadar her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Pek çok bakteri, virüs veya mantar zatürreeye yol açabilir. Bunların hepinin ayrı özellikleri olmakla beraber zatürreeleri basitçe iki farklı klinik tabloda toplayabiliriz.

Birincisi tipik zatürree’dir. Ani olarak 40 dereceye kadar çıkan ateş, titreme, dudaklarda uçuklama, öksürük, balgam, nefes alırken bıçak batar tarzda göğüs ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Kanda lökosit adı verilen iltihap hücrelerinin sayısı çok yüksek bulunur. Hastalık, 7-10 günlük penisilin tedavisi ile tamamen düzelir. Tipik zatürreeye sebep olan etkenler içinde pnömokok ismi verilen bakteriler ilk sırada gelir.

Buna karşılık atipik zatürree ise birçok özellikleri ile tipik zatürreeden farklıdır ve halk arasında daha ziyade sinsi zatürree olarak bilinir. Başta mikoplazma, klamidya ve solunum yolları virüsleri olmak üzere pek çok mikrop etken olabilir.

Sinsi zatürreenin özellikleri:

Sinsi zatürreeye daha çok çocuk, genç ve 40 yaşa kadar olan erişkinlerde rastlanır.

Sinsi zatürree, her mevsim görülebilirse de, en çok sonbahar ve kış aylarının hastalığıdır ve salgınlara da yol açabilir. Bu salgınlar özellikle yuva, okul, kışla, yurt gibi gençlerin toplu olarak bulunduğu ortamlarda görülür.

Hastalık, zatürreeli kişinin öksürmesi sırasında havaya saçılan damlacıklardaki mikropların solunmasıyla bulaşır. Mikrop alındıktan sonra zatürreenin gelişmesi için birkaç günlük bir süre gerekir.

Hastaların yarıya yakınında, zatürree belirmeden önce baş ağrısı, boğazda yanma, kırgınlık gibi belirtiler görülür.

Hastaların genel durumları tipik zatürreedeki kadar kötü değildir, yani hastayı yorgan döşek yatırmaz. Bir kısmı hâlsiz de olsalar okullarına veya işlerine devam edebilirler.

Hastaların ateşi de çok fazla yüksek değildir, hatta bazı hastalarda normal bile bulunabilir. Birçok hasta gece yattığında boyun ve başının özellikle de saç diplerinin terlemesinden şikâyetçidir.

Sinsi zatürreenin en önemli belirtisi, çok şiddetli kuru öksürüktür. Öksürük nöbetler halinde gelir. Geceleri çok daha fazladır ve hastanın uykusunu bile bozabilir. Birçok hasta bilhassa da küçük çocuklar öksürürken kusabilir, hanımlar öksürürken idrar kaçırabilirler. Çok şiddetli öksüren bazı kişilerde balgamda çizgi şeklinde kanama olabilir.

Yazı için 2 yorum yapılmış:

 1. Ümit dedi ki:

  Sayın Hocam…
  20 Ocak’ta boğaz ağrısı eklem ağrısı öksürük ateş ? ile rahatsızlığım başladı.
  25 Ocakta aile hekimine gittim, antibiyotik tantum vb verdi.
  Bu tedavi sonrası Ateş ? bademcik iltihabı eklem ağrısı vs geçti ama hırıltı öksürük ve balgam kaldı.
  Düzelme olmayınca 31 Ocak’ta MSKÜ Tıp fakültesi göğüs bölümüne müracaat ettim. Orada da Antibiyotik ve balgam söktürücü verildi.
  04 Şubatta ilaçlar bitip düzelme olmayınca tekrar aile hekimine gittim. Yeniden Antibiyotik iğne ve balgam sökücü şurup verildi.
  Sonuç olarak beyaz köpüklü balgam ile gelen öksürük azalmak ile birlikte devam ediyor.
  Ne yapmam lazım kime gitmem lazım bilemedim.!?

 2. Ayşe dedi ki:

  Aynı durumları bu kış başı yaşadım,göz muayenesi için hastaneye uğradıktan sonra ,bu grip benzeri yakamızı bırakmayan ,ateşle başlayan aşırı ter ,ve şiddetli mide ağrılarım vardı elimin yüzümün bile terlediği bir ,bir hastalıktı haplar faide sağlamadı,sefolospirin tipi iğne ile düzeldim .günler sonra bile yeşil balgam çıkarıyorum..yastığa başımı koysam adeta ıslık çalar gibi nefes alışverişim vardı..uyutmuyordu..ve doktora aşırı ter var dediğimde tabi şişkosun ondan diyordu ..

Siz de yorumunuzu paylaşın: