KÜRESEL ISINMA KADAR ÖNEMLİ BİR SORUN DA LOKAL ISINMA

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
TRAFİK

Dertlerine çare bulmak için doktorlar, tüp bebek merkezleri ve türbeler arasında mekik dokuyan erkeklere bir hatırlatmada bulunmak istiyorum: Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız kısırlığınızın trafikle alâkalı olabileceğini de hesaba katın.

Durun, hemen trafikle kısırlığın ne alakası var demeyin; çünkü yeni araştırmalar uzun süre direksiyon başında hareketsiz oturmanın testis torbasının ısısını artırarak sperm sayısında azalmaya ve sperm kalitesinde bozulmaya yol açabileceğini gösteriyor.

Araba sürmenin testis torbası ısısı üzerine etkilerini belirlemek için yapılan araştırmada, gönüllü 9 erkekten önce 40 dakika yürümeleri ve daha sonra da 160 dakika süreyle araba sürmeleri isteniyor ve bu kişilerin testis torbası üzerine yerleştirilen elektronik bir termometre ile torba derisinin ısısı 2 dakikada bir ölçülerek kaydediliyor.

Sonuçta, “direksiyon başında geçirilen 2 saatten sonra torba ısısının yürürkenkine göre 1.7-2.2 derece arttığı” ortaya çıkıyor.

Bu, sperm üretimini etkileyebilecek olan çok önemli bir artış. Çünkü testis torbası ısındığı zaman testislerin de ısısı artıyor ve bu da sperm sayısının azalmasına yol açabiliyor.

Testisler neden vücut dışında?

Testisler biliyorsunuz erkeklerde erkek tohum hücrelerinin, yani spermlerin yapıldığı organlardır. Halk arasında ‘er bezi’ ve ‘haya’ isimleri ile bilinir. Bir diğer adı daha vardır, bilen bilir; onu yazmıyorum.

Testisler, tıp dilinde skrotum yani testis torbası adı verilen bir torba içinde vücut dışında bulunmak zorundadır, çünkü testislerin sperm üretebilmeleri için ısının 35.5-36 arasında olması gerekir. Vücut iç ısısı 37 derece olduğundan, bu ısıda sperm üretimi de mümkün olmaz.

Kadınlarda ise durum tam tersinedir. Onlarda yumurtaların üretildiği organlar olan yumurtalıklar (overler) karın içinde, yani sıcacık bir yerde olmak zorundadır.   

Bu bilgilere göre, kadın ve erkeği ayıran en önemli fark, kadınların sağlıklı ve üretken olabilmeleri için yumurtalıklarını ‘sıcak’ tutmaları gerekirken, erkeklerin tam aksine testislerini ‘soğuk’ tutmak mecburiyetinde olmalarıdır.

Yerden ısıtma da kısırlık sebebi olabilir

Testis geçmiyorum; küresel ısınma kadar olmasa da lokal ısınma da önemli sağlık sorunları yaratabiliyor. İspatı için de Kore’ de yapılmış ilginç bir araştırma var:

Bu araştırmada, evlerinde geleneksel olarak yerden ısıtılan zeminlere oturan Koreli erkeklerin testis torbası ısısı 50 dakika süreyle oturur durumda kitap okurken ve 180 dakika süreyle oturur durumda kâğıt oynarken, zemin ısısı 15’den 50 dereceye 5’ er derece artırılarak ölçülmüş.

Sonuçta, torba ısısının zemin yüzeyinin ısısından ciddi şekilde etkilendiği, zemin ısısının ideal olarak 23-33 derece arasında olması gerektiği, aksi takdirde torba ısısı ve dolayısıyla da testis ısısının sperm yapımı bozulacak şekilde yükselebileceği belirlenmiş.

Trafik kısırlığına karşı tedbirler

BİR: Kısırlık sorunu yaşamak istemeyenler için Bülent Ersoy’ un kullandığı türden pille çalışan vantilatörler tavsiye edilebilir. Ön konsolun uygun yerine monte edilmesi mümkün olan vantilatörlerin pek çok ‘motorun su kaynatmasını’ önlemesi mümkündür.

İKİ: Uzun süre trafikte kalmak zorunda olan sürücüler için soğuk su veya buz torbaları ve zaman zaman yapılacak “havalandırma faaliyetleri” de işe yarayabilir.

İKİ: Yeni model araçlarda, şoför koltuklarında testis torbalarına denk gelecek şekilde soğutma sistemi yerleştirilmesi kesin çözüm olabilir.

Gelelim neticeye

Bundan sonra yol kenarlarında arkasını yola dönerek her iki bacağını yana açmış kişiler yanında bir de pantolonunu indirmiş, elindeki yelpazeyi ön tarafına sallayan kişiler de görürseniz, şaşırmayın. Bunların ilki ‘ihtiyaç’ ikincileri ise yazımı okuyup ‘hararet’ giderme çabası içindeki sürücülerdir.

Siz de yorumunuzu paylaşın: