EMEKLİ GENERALLERDEN OBEZİTE MUHTIRASI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
OBEZİTE 3

Amerika’ da emekli general ve subayların ‘ülke güvenliğinin tehlikede olduğunu’ bildiren muhtıraları, tüm ülkede ilk anda büyük heyecan yarattı ama açıklamanın devamında bu tehdidinin sebebinin obezite salgını olduğunun ortaya çıkmasıyla Amerikalılar derin bir nefes aldı.

Bu uyarı, Mission: Readiness (Misyon: Teyakkuz) adlı bir grup tarafından yapıldı. Misyon: Teyakkuz ülke sorunlarıyla yakından ilgilenen, üst düzey 130 emekli general, amiral ve subaydan oluşan bir grup.

Too Fat to Fight, yani savaşmak için çok şişmanlar başlıklı muhtırada, yaşları 17-24 arasında olan 9 milyondan fazla gencin isteseler bile şişmanlık yüzünden askere alınmalarının mümkün olmadığı belirtilerek bunun ülke güvenliği için ciddi bir tehlike yarattığı ve acil tedbirler alınması gerektiği vurgulandı. Bu uyarıda her sene silâhaltına alınan 1200 genç daha sonra fazla kiloları yüzünden askerlikten ihraç edildikleri de vurgulandı.

El âlemin emekli askerlerinin uğraştığı şeylere bakın 

Çocuk Beslenme Platformunun da en sıkı destekçisi olan grup, Amerikan Kongre’ sini abur-cubur ve yüksek kalorili içeceklerin okullarda yasaklanması ve çocukların daha sağlıklı beslenmeleri için gerekli tedbirlerin alması için de şiddetle uyarıyor.

Grup üyelerinden emekli amiral James Barnett “Çok fazla genç kilolarından dolayı askere alınamazlarsa, bu ülke güvenliğimizi ve savaşa hazır olma durumumuzu etkiler” diyor.

Emekli askerlere göre gençlerdeki obezitenin en önemli sebebi çocukların okullarda abur-cuburla beslenmeleri. Grup, okul yemeklerinin bedava veya daha ucuz olması ve çocuklara daha besleyici yiyecekler sunulmasını hedefleyen Çocuk Beslenme Kanunu da destekliyor. Amerika’ da okullarda her gün 31 milyon çocuk yemek yiyor, 11 milyonu da kahvaltı yapıyor. Çocuklar günlük kalorilerinin yüzde 30-50’ sini okulda alıyorlar.

Amiral Barnett’ in açıklamasına göre, askeriyenin okul beslenmesiyle ilgilenmesi yeni bir şey de değil. Askerler, 1946 senesinde okul öğlen yemeği kanunun Kongreden geçmesi için de gayret göstermişler ama tam tersi bir sebeple. O yıllarda birçok genç gelişme geriliği ve beslenme yetersizliği yüzünden askere alınamadıkları için, askerler o zaman da çocukların sağlıklı beslenmelerini sağlayacak kanunun çıkması için Kongreye baskı yapmışlar.

Emekli askerler bugün ise abur-cubur ve yüksek kalorili içeceklerin okullarda yasaklanması, okul öğlen yemeği programlarına daha fazla bütçe ayrılması ve çocuklara daha sağlıklı alışkanlıklar kazandırılması için Kongreyi etkilemeye çalışıyor. Halen Senatoda oylanmayı bekleyen okul öğlen yemekleri kanun tasarısı, çocukların daha sağlıklı beslenmesini amaçlıyor.

Gelelim neticeye

Amerikan Kongresini ülke güvenliğinin ve savaşa hazır olma durumunun fazla kilolarından dolayı askere alınamayan gençler yüzünden ciddi bir tehlike altında olduğu gerekçesiyle uyaran emekli askerlerin muhtıraları farklı şekillerde yorumlanabilir:

BİR: “Askeriye çocukların beslenmesine de karışıyorsa başka her şeye de karışması normaldir” diyenler olabilir.

İKİ: “Amerika’ nın çeşitli yerlerinde toprağa gömülü veya denizin dibine atılmış hamburger, patates kızartması, pizza, gofret, kola, gazoz gibi mühimmat bulmak için arama faaliyetlerine başlanmalıdır” diyenler çıkabilir.

ÜÇ: “Pentagon’ un kozmik odasında fast-food restoranlara bomba atılmasına ait planlar olup olmadığını” merak edenler bulunabilir.

DÖRT: “Keşke bizim asker ve generallerimiz Amerikalı meslektaşlarını örnek alsalardı” yorumu da yapılabilir.

Siz ne diyorsunuz?

KAYNAK

http://cdn.missionreadiness.org/MR_Too_Fat_to_Fight-1.pdf

Siz de yorumunuzu paylaşın: