KOLESTEROLÜ YÜKSEK OLAN FAZLA YAŞIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
canan karatay

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Geliştirdiği “Karatay Diyeti” ile tanınan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, Konya Aile Hekimleri Derneğince (KONAHDER) bir otelde düzenlenen 3. Aile Hekimleri Ulusal Kongresi’nde, kolesterolün çok kuvvetli bir antioksidan olduğunu, antibiyotiklerin yapamadığını yaptığını ifade etti.

Karatay, Fransa’da yüksek kolesterolü olan kadınların daha fazla yaşadığının tespit edildiğini vurgulayarak, “Düşük kolesterolü olanların yaşam süresi daha düşük. Toronto Üniversitesince yapılan araştırmada, düşük kolesterolü olanların yüksek kolesterolü olanlarla aynı oranda kalp krizi geçirdiği tespit edilmiştir” diye konuştu.

Kolesterolü düşürmek için ilaç kullananları büyük tehlikelerin beklediğini iddia eden Karatay, eklem ağrıları, iktidarsızlık, alzheimer gibi rahatsızlıkların, bu ilaçların bırakılmasıyla gerilediğini söyledi.

Konferans sonunda aile hekimlerinin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Karatay, bir aile hekiminin kolesterolün zararlı olduğunu savunması üzerine, “Sizi ikna etmek zorunda değilim. Yüksek kolesterolün zararlı olduğuna dair bağımsız hiçbir çalışma yok. Varsa gösterin, ben sizi alnınızdan öpeyim” dedi.

KAYYNAK: http://www.aa.com.tr/tr/saglik/168535–kolesterolu-yuksek-olan-fazla-yasiyor

***

EK 1 (29.7.2023): Kolesterol ve trigliserit seviyeleri dalgalanma gösterenlerde Alzheimer ve bunama riski yüksek bulundu.

Makale: Association Between Fluctuations in Blood Lipid Levels Over Time With Incident Alzheimer Disease and Alzheimer Disease Related Dementias

Kaynak: https://n.neurology.org/content/early/2023/07/05/WNL.0000000000207595

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: