RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI TİCARİ BİR AŞIDIR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
HPV afrikalı kızlar 1

Afrika’ lı kızlara ucuz aşının maksadı ne?” başlıklı yazımda Merck ve GSK’ nin gelişmiş ülkelerde fiyatı 100 $ civarında olan aşıyı fakir ülkelere 4.5 $’ dan satmayı taahhüt ettiklerini yazmıştım (1).

Menfaati yoksa kimseye “bir kuruş bile vermesi mümkün olmayan endüstrinin” bir kalemde milyonlarca $’ dan feragat etmesi elbette olacak bir şey değil.

Gelin şimdi bu “fedakârlığın” arkasında yatan gerçeklere bakalım.

Aşıyı bedava vermiyorlar

Her iki firma da aşıyı bedava değil, dozunu 4.5 $’ dan veriyor.

Tam korunma için şimdilik 3 doz tavsiye edildiğine göre bir kız için 14.5$ alacaklar demektir.

Aşı işinde inanılmaz boyutlarda “kâr” olduğunu ‘domuz gribi salgınından’ gayet iyi biliyoruz.

O zaman aşı devleri maliyeti yarım $ bile olmayan aşıları hiç utanmadan 10-20 misli fiyattan satmışlardı; üstelik milyonlarca doz aşının büyük çoğunluğu çöpe gitmişti.

Bu hesaba göre her iki firmanın kârdan zarar ettikleri söylenebilir.

Bedava deney yapıyorlar

Dünyaya ‘rahim ağzı kanseri aşısı’ olarak tanıtılan HPV aşılarının “etkinliği” de “emniyeti” de belirlenmiş değil.

Aşının kanserini önlediğini gösteren hiçbir delil yok ve zaten olması da imkânsız; kansere karşı koruyuculuğun gösterilebilmesi için birkaç ‘on sene’ nin geçmesi gerekiyor.

Afrikalı kızlar para ödenmeden, sigorta ettirilmeden “bedava denek olarak” kullanıldıkları gibi bunların aşıdan zarar görmeleri durumunda herhangi bir tazminat talep etmeleri de mümkün değil (2).

Üstelik 11 milyon$ da para alıyorlar.

Afrikalıları ‘bedava denek’ olarak kullanmanın örnekleri iyi biliniyor (3).

Elde kalmış aşılar Afrika’ ya gidiyor olabilir

HPV aşısının “tüketimini artırmak için” yapılmayan pazarlama numarası kalmadı ama aşı satışları bir türlü firmaların bekledikleri rakamlara ulaşmadı.

İki ay kadar önce yayınlanan bir araştırmada Amerika’ lı anne-babaların doktorların ısrarlı tavsiyelerine rağmen güvenilirliğinden şüphe ettikleri için HPV aşısı yaptırmaktan kaçındıkları ortaya çıktı (4).

USA’ da kızlara 3 doz aşıyı da olmaları şartıyla 20 $’lık iTunes hediye kartı veriliyor ve iPad vaat ediliyor (5).

HPV aşısı ülkemizde de anlı şanlı profesörlerin “propagandistliğe” soyunmalarına rağmen ilgi görmedi.

İlk çıktığında üç doz aşının maliyeti 750$ idi, fiyatı daha sonra yarı yarıya indirildi ama gene de istenen satışlar sağlanamadı.

Aşıyı milyonlarca doz satın alınması şartıyla çok daha ucuz bir fiyattan SGK’ ya “kakalamaya kalktılar” ama bugüne kadar bir ses çıkmadı.

Demek ki SGK bu “zokayı yutmadı”.

Bizde Gardasil’ in tek dozu şu anda 268.72 liradan (150 $), Cervarix’ in ise 129.37 liradan (72.3 $) satılıyor.

Afrikalı kızlara gönderilecek aşılar pek âlâ, “elde kalan” ve tüketilmedikleri takdirde bir süre sonra “çöpe gidecek” olan aşılar olabilir.

Gelelim neticeye

BİR: Şu anda elimizde HPV aşısının rahim ağzı kanserini önlediğine dair kesin hiçbir delil olmadığı gibi aksi tesirleri ile ilgili de ciddi endişeler var (6).

İKİ: HPV’ lerin 100’ den fazla türü var ve tıpkı grip aşısında olduğu gibi bunların 2 veya 4 tanesine karşı aşı olmanın hiçbir manası ve mantığı yok; geride hastalık yapabilecek 90’ dan fazla HPV var.

ÜÇ: İlaç endüstrisinin tabiatı gereği haklı olarak ‘kâr’ hedefli olduğunu, kamu yararına çalışan “sivil toplum örgütü olmadığını” aklınızdan çıkarmayın, yeter.

KAYNAKLAR

1. http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2013/05/20/yazilar/tip-yazilari/rahim-agzi-kanseri-asisi/afrikali-kizlara-ucuz-asinin-maksadi-ne/

2. http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2013/05/20/etibba-diyor-ki/bu-isin-icinde-cok-is-var/

3. http://www.nytimes.com/2011/08/12/world/africa/12nigeria.html?_r=0

4. http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2013/03/19/yazilar/tip-yazilari/rahim-agzi-kanseri-asisi/amerikali-ebeveynler-rahim-agzi-kanseri-asisina-hayir-diyor/

5. http://healthimpactnews.com/2013/merck-now-bribing-college-girls-to-complete-gardasil-vaccine/

6. http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/01/24/hpv-vaccine-victim-sues-merck.aspx

 

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. Sebnem dedi ki:

  Hocam, blogunuz sadece fikirlerinizi ve yararlı bilgileri paylaşmak için değil farkındalık yaratmak açısından da çok faydalı. Sizi tebrik ediyorum. Sizin gibi “bildiklerini korkmadan anlatan” insanların sayısının artması dileğiyle…

 2. uğur garip dedi ki:

  sayın hocam,rahim ağzı kanserleri üzerinde konuşma yetkiniz yok.siz göğüs hastalıkları uzmanısınız.ama maşallah tıbbın her branşında uzman gibi yazılar,yorumlar yapıyorsunuz.ama bu tavrınızın herkes farkında.lütfen sadece göğüs hastalıkları üzerinde doktorluk yapınız,konuşunuz.

 3. UĞUR GARİP dedi ki:

  SAYIN HOCAM,RAHİM AĞZI KANSERLERİ AŞISININ ETKİSİZ OLDUĞUNU,TİCARİ OLDUĞUNU NASIL,HANGİ BİLİMSEL ARAŞTIRMAYLA ANLADINIZ DA HER TARAFTA BU KONUDA AÇIKLAMALAR YORUMLAR YAPIYORSUNUZ? MERAK ETTİĞİM İÇİN SORUYORUM.SİZ GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANISINIZ AMA TIBBIN HER BRANŞINDA TELEVİZYONLARDA BİR ONKOLOG GİBİ, BİR PSİKİYATRİST GİBİ,BİR JİNEKOLOG GİBİ EN DERİN KONULARDA İDDİALI AÇIKLAMALAR YAPMAKTASINIZ.DEONTOLOJİ DİYE BİRŞEY VAR.BİR GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI OLARAK HER TÜR KANSER ÜZERİNDE,PSİKİYATRİK HASTALIKLAR ÜZERİNDE VE TIBBIN DİĞER TÜM DALLARINDA KONUŞMA YETKİ VE BİLGİNİZ VARMI? BU MÜMKÜNMÜDÜR ? LÜTFEN,LÜTFEN SADECE GÖĞÜS HASTALIKLARI ÜZERİNDE KONUŞUNUZ HOCAM.WEB SAYFANIZDA EL ATMADIĞINIZ TIP DALI YOK.BIRAKIN RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISIYLA JİNEKOLOGLAR UĞRAŞSIN. SİZİN ALANINIZ DEĞİL O.SAYGILARIMLA.

 4. Müderris Tabib dedi ki:

  Yazıyı ve altındaki çok bilmiş yorumu bugün gördüm.
  Anlat bakalım uğurcum kaç doz biontek oldun?

  Halin incedir?

Siz de yorumunuzu paylaşın: