MCDONALDS’ TAN FAST FOOD YEMEYİN UYARISI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
McDonald's

McDonalds’ ın insan kaynakları sitesinde kendi çalışanlarına fast food yiyeceklerden uzak durmaları; hamburger ve patates kızartmalarının sağlıksız olduğu ve bunların yerine sandviç ve salata tercih etmeleri uyarılarının yer aldığı bildiriliyor.

Sitede, fast food’ un ev yemeklerine göre daha çabuk ve kolay hazırlanabildiği, daha ucuz olduğu ama buna karşılık fazla miktarda tuz, yağ, şeker ve kalori ihtiva ettiği bilgisine yer veriliyor.

Yazıda, yüksek kalorili fast food’ un obeziteye yol açabileceği, diyabetik, kalp ve tansiyon hastalarının bu gıdalardan uzak kalmalarının şart olduğu uyarısı da var.

Mayonezin, domuz pastırması ve peynirin sınırlandırılması ve sandviç, çorba ve sebze çeşitleri sunan restoranlar tavsiye ediliyor.

Sitede “fast food tavsiyeleri” başlığı altındaki bölümde hamburger, patates kızartması ve kola üçlüsünün yer aldığı grafik altında “sağlıksız seçim” ibaresi; deniz ürünleri olan sandviç, salata ve su bulunan grafik altında ise “sağlıklı seçim” ibaresi yer alıyor.

McDonalds zor durumda

Dünyanın en büyük fast food restoranı McDonald’s ın kendi insan kaynakları sitesindeki bu bilgilerin sağlıklı ve zinde olma üzerine tavsiyelerde bulunan “Adam” isimli üçüncü şahıs tarafından kaleme alındığı anlaşılıyor.

Bu site aslında çalışanlarına çeşitli konularda tavsiye ve uyarılarda bulunuyor; fakat nasıl olmuşsa olmuş bu yazı site editörünün gözünden kaçmış.

Şimdi McDonalds.Mynurturelife.com  adresindeki siteye girildiğinde “sizlere, mümkün olan en iyi tecrübelerimizi sunabilmek için geçici olarak bakım çalışmaları yürütüyoruz. Bu iyileştirmeler yapılırken lütfen bizi affediniz” yazısıyla karşılaşılıyor.

Gerçi McDonalds önce sağlıklı beslenmeye önem verdiklerini, yulaf ezmesi, kızarmış tavuk, yumurta beyazı ve gerçek meyve tatlıları gibi yiyecekler sunduklarını, bu yazının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini açıklayarak yiğitliğe “leke” sürmüyor gibi davranıyor ama kısa bir zaman sonra siteyi kapatıyor.

McDonalds çalışanları ise bu uyarılardan hayli şaşırmış durumdalar; çünkü çok az bir zamanları olduğu için sağlıklı yiyecekler sunan alternatif bir restoran bulmaları zor görünüyor.

Ayrıca da kendi restoranlarında indirimli yemeleri mümkünken başka restoranlarda daha fazla para harcamak da işlerine gelmiyor.

Gelelim neticeye

McDonalds için adını bundan böyle “McBlunder” olarak değiştirmesi teklifi yapanlar var.

Blunder İngilizce’ de “pot, gaf, falso” anlamlarına gelen bir kelime.

Aslında McDonalds’ ın tavsiyeleri gayet yerinde ve dilimizde bu durumu çok güzel ifade eden bir darbımesel var: Merd-i kıpti şecaatin arz ederken sirkatin söyler, yani çingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler.

KAYNAKLAR

https://mcdonalds.mynurturlife.com/Security/Authentication/Maintenance?returnUrl=%2

http://www.latimes.com/food/dailydish/la-dd-mcdonalds-employees-fast-food-unhealthy-20131224,0,1547369.story?track=rss#axzz2oVy0DPl3

http://guardianlv.com/2013/12/mcdonalds-says-no-to-fast-food/

http://www.cbsnews.com/news/mcwhoops-mcdonalds-tells-workers-to-avoid-fast-food/

 

 

Yazı için 1 yorum yapılmış:

 1. Canan Karatay dedi ki:

  Bebe bisküvileri de hepsinden tehlikeli.

  İçeriklerini tek tek son kitabımda açıklıyorum, tehlikeleri ile birlikte….

  Bebelerde alerjik astım, mide barsak bozuklukları, boğmacaya benzer sağlık sorunları yapan katkı maddelei ile dolu…

  Acaba üreticileri kendi bebelerine öneriyorlar mı, merak ediyorum.

  Hiç sanmıyorum çünkü.

  Canan Karatay

Siz de yorumunuzu paylaşın: