ZATÜRRE BAŞLANGICI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
Alba torrens

Galatasaray Odeabank Kadın Basketbol Takımı’nın İspanyol oyuncusu Alba Torrens, “zatürre başlangıcı” teşhisiyle bir haftadır tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Galatasaray Kulübü Basketbol Şube Koordinatörü Murat Özyer, Torrens’in durumundaki iyileşmenin ardından, tedavi gördüğü Liv Hospital’dan taburcu edildiğini bildirdi.

Torrens’in annesinin de İspanya’dan İstanbul’a geldiğini ve oyuncuya tedavi sürecinde evinde yardımcı olacağını aktaran Özyer, “Torrens’in 15 Ocak Çarşamba günü tekrar bir kontrolü olacak. Bundan çıkacak sonuçlara göre de takıma ne zaman dönebileceğinin takvimi ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: http://www.ntvspor.net/haber/turkiye-bayanlar-basketbol-ligi/101163/alba-torrens-taburcu-edildi

Bu da Ekşi Sözlük’ ten ZATÜRRE BAŞLANGICI:

Çocuğunuzu doktora götürdüğünüzde doktorundan duyabilirsiniz bunu. Duyduktan sonra hemen paniğe kapılıp üzülmeyin lütfen. Çünkü gerçekte; yok böyle bir şey!
Çocuk ya zatürre’dir ya değildir, bunun ötesi ortası yok.
Peki doktorlar neden bu kadar meraklı bu teşhisi koymaya? Buyurun göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr.  Ahmet Rasim Küçükusta’ dan dinleyelim:
BİR: Bu, genellikle hastanın şikayetlerinin tam olarak neye bağlı olduğunun anlaşılamadığı ve akciğer röntgeninin de normal çıktığı durumlarda konan kaçamak bir teşhistir.
İKİ: Bu, ispatı olan bir teşhis değildir. Başka bir doktor aynı hastayı görüp “bunda zatürre falan yok” dediğinde, teşhisi koyan doktorun “zaten başlangıçtı” deme şansı vardır.
ÜÇ: Zatürre, halkın korktuğu bir hastalıktır ama zatürre başlangıcı daha kabul edilebilir bir teşhistir. “Neyse ki başlangıçmış” sözü tahtaya da vurularak şükredilir.
DÖRT: Bir doktorun böyle ciddi bir hastalığı daha başlangıçta yakalaması ve tedavi etmesi, hanesine başarı puanı olarak yazılır. Bu doktorun adı “zatürreyi daha başlamadan yakalayan müthiş doktor” a çıkar.
BEŞ: Bu teşhis hastanın her öksürdüğünde “aman yine zatürre başlangıcı olmasın” diye doktoruna koşmasına sebep olur ki, bu, biz muayenehane hekimlerinin arayıp da bulamadığı bir şeydir.”

Detay isteyen arkadaşlar: http://www.anneoluncaanladim.com/…aturre-baslangici
***

Doktorlar kızacaklar belki ama her doktor da böyle değil elbet. Astım-bronşit teşhisiyle hastaneye yatırılmış bir çocuk tanıyorum. Astım raporu düzenleyip taburcu edilirken de torba torba ilaç verilen bu çocuk Allah’tan ki taburcu olduktan sonra ilaçlara henüz başlamadan iyi bir göğüs hastalıkları uzmanına götürülüyor da aslında astımı olmadığı anlaşılıp bütün ilaçları bir sağlık ocağına gönderiliyor.
Başka bir doktor arkadaşın yorumu ise prim yapmak için bu teşhisi koydukları yönünde..

***

Sıklıkla başvurulan bir güvenlik cümlesi, eskiden kullanmamak için gayret eder, doğruculuk yapardım, defalarca elimde patladı. Artık ara ara kullanıyorum, ailesine göre.

Anlayamamak değil, iyi bir sezginin göstergesidir. Orada ima edilen viral üst solunum yolu enfeksiyonunun (ÜSYE) ilerleyip viral zatürre (viral ASYE) yapabileceği gerçeği, önlenemeyeceğini benim bilmem ama ailenin bilmemesi veya kabul edememesi.

Yani… viral ÜSYE olduğundan eminim, kralından antibiyotik versem dahi önlemez, (steroid versem önlerim belki ama daha beter de batabilirim, ayrıca ahlaken yanlış, veren hekimler var) aşağı ineceği varsa (allerjiden tut da bir sürü hazırlayıcı sebebe bağlı) iner.

Yani gerçekten pis bir durum bu. Viral ÜSYE deyip tedavisiz eve göndersem ve 3 gün sonra zatürre olmuş bu çocuk dediğimde “Ne oluyor? la koduumun tohturu daha 3 gün önce gettiydik saa, bişeciği yok dediydin, al sana zopa”…

Peki bu duruma kaç kez düşer zekası orta halli bir uzman? Yok mu makul bir savunma taktiği, var. İşte bu başlık kurtarıcı can simididir.

İlk muayenede viral ÜSYE düşündüğünde ama bir şeyler seni rahatsız ediyor, ulan bu çocuk 3 gün sonra tıkanmış gelir diye düşünüyorsan bu yoldan yürürsün.

Aman ha tıkanırsa getir hemen, ilerleyebilir diye eklersin. İlerlerse “doktor demişti” olur, ilerlemezse “aferim doktora, kötülemeden iyi etti çocuğu” olur. orospu çocuğuyuz ama bir sor neden diye.
Olay istisnalar hariç aynen böyle böyledir ey hakim.

KAYNAK: https://eksisozluk.com/zaturre-baslangici–3374017

Siz de yorumunuzu paylaşın: