DÜNYANIN KALBİ İSTANBUL’ DA ATTI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dünyanın kalbinin İstanbul’ da atmasına memnun oldum ama bu toplantının neden bir üniversitenin salonunda değil de lüks bir otelde yapıldığını, toplantıya katılmak için 750 Euro ödenmesi gerektiğini anlayamadım (1, 2).

Euro CTO Club’ un kamunun bilgilenmesi için toplantının neden bir otelde yapıldığını, kayıt ücretinin neden 750 Euro olduğunu, toplantının sponsorlarının kulübe ne kadar ödediklerini ve toplantıya katılan 380 kişinin masraflarını kendilerinin mi yoksa endüstrinin mi karşıladığını açıklamasının gerekli olduğunu düşünüyor, cevap bekliyorum.

***

Taksim’deki Park Bosphorus Hotel’de 7.’si gerçekleştirilen toplantıda, “mesleğin en iyileri”, tam tıkalı damarlara müdahale yöntemlerini, Türkiye ile farklı ülkelerde geliştirilen yeni tedavi tekniklerini görüştü.

Euro CTO Club Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Ömer Göktekin, burada dünyanın en iyi kardiyologlarıyla ciddi oturumlar gerçekleştirildiğini belirterek, “Türkiye, Japonya, Amerika ve Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden 380 kardiyolog, bir araya gelerek tam tıkalı damarlara müdahale yöntemlerini ve yeni tedavi tekniklerini görüştü. Mesleğimizde en önemli aşama olan tam tıkalı damarlara müdahale konusunda önemli bilgi alışverişinde bulunduk” diye konuştu.

“Bizler, tam tıkalı kroner kalp damarlarını çalışan özel bir grubuz” diyen Prof. Dr. Göktekin, şunları kaydetti:

“Kardiyolojinin en zor alanı tam tıkalı kalp damarlarının açılmasıdır. Bu grup, tıkalı kalp damarlarının en doğru şekilde nasıl açıldığı üzerine çalışmalar yapıyor. Tüm oturumlarda kalp hastalarının en radikal çözümlerini gerektiren tam tıkalı damarları yani Kronik Total Oklüzyonu konuştuk. Dünyanın birçok yerinde bugüne kadar toplantılar gerçekleştirdik. İstanbul’da 7.’sini yaptık. Bir sene sonraki toplantımızı Polonya’da gerçekleştireceğiz.”

Değişik ülkelerde görev yapan, alanında uzman kişilerin özellikle yeni teknikleri birbiriyle paylaştıklarını vurgulayan Göktekin, “Tedavide kullanılan yeni teller gösterildi. Bizler Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde canlı ameliyatlar gerçekleştirerek toplantılara katılan doktorların bunları görmesini sağladık. Bu Türkiye’nin kalp damar alanında bir tanıtımı oldu. Tam tıkalı damarlara müdahale geciktikçe hayat riskinin arttığı mesajını Türk hekimleri olarak verdik. Bu konuda Türk kardiyologların iddialı olduğunu gösterdik” ifadesini kullandı.

Toplantı farklı ülkelerde gelen doktorların “en radikal çözümler” oturumuyla sona erdi.

Kaynak:

1. http://www.trtturk.com/haber/dunyanin-kalbi-istanbulda-atti-151479.html

2. http://eurocto2015.com/registration/

Siz de yorumunuzu paylaşın: