UZUN BOYLULAR KANSERE DAHA YATKIN

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Boy ve kanser ilişkisini inceleyen İsveçli araştırmacılar uzun boyluların kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğunu saptadı.

50 yıl boyunca 5 milyon kişi üzerinde yapılan çalışmaya göre uzun boyluların kansere yakalanma riski daha fazla. Çalışma, İsveç’in Karolinska Enstitüsünde yapıldı.

Buna göre, her 10 santim uzunluk, kanser riskini kadınlarda yüzde 18, erkeklerdeyse yüzde 11 artırıyor. Kadınlarda meme kanseri riskindeki artış yüzde 20’ye ulaşırken, hem kadın hem de erkeklerde cilt kanserine yakalanma riski yüzde 30 daha fazla oluyor.

tall man increased cancer risk ile ilgili görsel sonucu

Tek başına risk faktörü değil

Bazı uzmanlar uzun boylularda daha fazla hücre bulunduğunu, dolayısıyla da kanser riskinin daha fazla olmasının doğal olduğunu belirtiyor.

Çalışmada bununla birlikte uzun boylu olmanın, kansere yakalanmak için tek başına risk faktörü olmayacağı vurgulanıyor. Uzun boylu olanların endişeye kapılmasına gerek olmadığını kaydediliyor.

Uzmanlar, kanser riskini azaltmak için sigaradan uzak durmayı, fazla alkol tüketmemeyi, sağlıklı beslenmeyi ve egzersiz yapmayı tavsiye ediyor.

Kaynak: http://www.gazetevatan.com/uzun-boylular-kansere-daha-yatkin-869811-saglik/

***

EK 1 (3.6.2022): Uzun boylu kişilerde cilt ve kemik enfeksiyonları, atrial fibrilasyon, varisli venler ve periferik nöropati riski daha yüksek ama kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riski daha düşük!

Kaynak: https://journals.plos.org/plosgenetics/article?id=10.1371/journal.pgen.1010193

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: