SALATALARDA MUTLAKA OLMASI GEREKEN BEŞ OT

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Ünlü Cleveland Klinik’ in web sayfasında salatalara hem lezzet veren hem de sağlığa pek çok faydası olan beş ot tavsiyesi yer alıyor.

Hatırlatmak istedim:

Fesleğen veya diğer adıyla reyhan “otların kralı” olarak bilinir. Çok kuvvetli bir antioksidan olması yanında kalsiyum, potasyum ve demirden çok zengindir. Bir çay kaşığı fesleğen günlük K vitamini ihtiyacınızın yüzde 85’ ini karşılar.

Maydanoz da salatalarınızda mutlaka olması gereken yeşilliklerden biridir. Göz sağlığını koruyan vitamin A karotenoidler ve vitamin K ihtiva eder.

Biberiyede bağırsak gazlarını artıran ve hazmı zorlaştıran bakterileri azaltan polifenoller ve bağışıklığı güçlendiren fitonutrientler bulunur.

Nanede de vitamin A ve C gibi kuvvetli antioksidanlar vardır ve mide düz kaslarını gevşeterek ve bulantıyı önleyerek sindirimi düzenler. Nanenin kokusunun rahatlatıcı tesiri de unutulmamalıdır.

Lavanta da bağırsak gazlarından mesul bakterileri azaltan polfenollerden zengindir, bağışıklığa da destek olur.

Gelelim neticeye

Bin bir emekle kazandığınız paranızı vitamin, mineral, antioksidan, balık yağı haplarına değil otlara harcayın.

Hem ağzınız lezzetlensin hem sağlığınız yerinde olsun.

Daha ne olsun!

Kaynak: http://health.clevelandclinic.org/2015/12/5-fresh-herbs-sweeten-spice-entice/

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Gündüz Kılıç dedi ki:

    Sevgili hocam,sizi çok severek ve özellikle endüstrinin karşısındaki duruşunuzu takdir ederek izliyorum.Ota çöpe inanmam noktasından,paranızı vitamin yerine ota harcayın noktasına geldiğinizi gördüğüm için çok sevindiğimi özllikle belirtmek istedim.
    Saygı ve sevgilerimle…

Siz de yorumunuzu paylaşın: