ŞİŞLİ BELEDİYESİNDEN ‘ŞİŞLİ SAĞLIK KART’ UYGULAMASI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Haber diyor ki:

Şişli Belediyesi, ilçede oturanlara sağlık hizmetlerinden yararlanmada avantaj sağlayacak bir projeye imza attı. ‘Şişli Sağlık Kart’ uygulaması ile Şişli sakinleri 26 özel sağlık kuruluşunda yüzde 50 indirimle tedavi imkanına kavuştu“.

Yanlış!

Belediyelerin görevi özel hastanelere “müşteri” bulmak değil temiz içme suyu, temiz hava, sağlıklı gıdalar temin etmek gibi halk sağlığını koruyucu tedbirler almaktır.

Bu kampanya sayesinde özel hastanelerin müşteri veya tüketici sayısında büyük bir artış olacaktır.

Bu olayı doğru değerlendirmek için iki hususu bilmek yeterlidir:

BİR: Acıbadem Sağlık Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar diyor ki:

 “Hekimlere hastaların aynı zamanda hastanenin de müşterisi olduğunu anlatmak hiç de kolay olmuyor (1).

Özel hastaneler için derdine derman arayan insanlar hasta değil birer “müşteri” dir.

İKİ: Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Üyesi Ali Selman Erkuş da şunları söylüyor (2):

Tıp davalarında hasta ya da sağlık hizmetinden faydalanan yerine tüketici tabiri kullanılıyor. Bundan sonraki süreçte tıbbi hataya maruz kaldığını düşünen kişiler artık tüketici sıfatıyla tüketici mahkemelerinde haklarını arayacaklar”.

Özel hastaneler tamamen kâr etme amaçlı birer ticari kuruluşlardır.

Özel hastaneler yüzde 50 değil daha fazla indirime de razıdırlar hatta içlerinden bedava tarama ve bedava çekap teklifi verenler bile çıkabilir.

Bunlar pazarlama numarasıdır.

Akciğer filminde şüpheli bir damar gölgesi tomografiye, EKG’ deki bir erken atım anjiyo ve baypasa, karaciğerdeki leke MR’a kapı açar ve masraflar kat be kat çıkarılır.

Şişli’ li vatandaşlarımızı uyarıyorum.

Kaynaklar:

1. http://www.yenisafak.com/gundem/kendimi-hastalarin-yerine-koydum-2452544

2. http://www.haberler.com/kayseri-tip-hukuku-gunleri-8273243-haberi/

***

Ntv’ nin haberi (3):

Şişli Belediyesi, ilçede oturanlara sağlık hizmetlerinden yararlanmada avantaj sağlayacak bir projeye imza attı. ‘Şişli Sağlık Kart’ uygulaması ile Şişli sakinleri 26 özel sağlık kuruluşunda yüzde 50 indirimle tedavi imkanına kavuştu.

Şişli Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla ilçede yaşayan 210 bini aşkın vatandaşı ilgilendiren bir projeyi hayata geçirdi.

Proje ile artık Şişli’de yaşayan herkes bir ‘Şişli Sağlık Kart’ sahibi olacak ve projeye sponsor olan 26 özel sağlık kuruluşunda bugünden itibaren belirlenen branşlarda yüzde 50’ye varan indirimle tedavi olma imkanı bulacak.

Projenin Nişantaşı Sanat Parkı’nda gerçekleştirilen basın lansmanında Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve 26 özel hastanenin üst düzey yöneticileri, projenin ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

HAYRİ İNÖNÜ: SAĞLIĞA ULAŞIM HER VATANDAŞIN HAKKI

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, uygulamaya koydukları tüm projelerde sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket ettiklerinin altını çizerek, her yurttaşın sağlık hizmetlerine kolay erişmesinin sosyal belediyelerin temel görevi olması gerektiğini vurguladı. Hayri İnönü, sözlerine şöyle devam etti:

‘’Bu görev bilinciyle ‘Şişli Sağlık Kart’ Projesini hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bu proje için 6 aydır aralıksız ve büyük bir titizlikle çalışıyoruz. En temel haklarımızdan biri olan sağlık hakkı için özel sağlık kuruluşları ile anlaşarak Şişli sakinlerine Şişli Sağlık Kart ile yüzde 50 indirimli sağlık hizmeti getiriyoruz. Ama projemiz burada kalmayacak, hastane sayısını daha da artırarak, büyüyerek devam edecek. Biz yola bu hedefle çıktık.’’

VATANDAŞ ‘ŞİŞLİ SAĞLIK KART’TAN NASIL YARARLANACAK?

Şişli Sağlık Kartın posta yoluyla dağıtımına başlandığını belirten İnönü, ‘’Sponsorumuz olan 26 sağlık kuruluşunda hiç bir evrağa ihtiyaç duymadan, Şişli Sağlık Kart ile muayene, tetkik, ameliyat, yatarak tedavi ve bakım hizmetlerinden faydalanabilecekler. 18 yaşından küçük vatandaşlarımız ise ailelerinden bir kişinin Şişli Sağlık Kartı ile sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek’’ dedi.

Toplantının sonunda ilk Şişli Sağlık Kart, bir vatandaşa Başkan İnönü tarafından takdim edildi. Sanat Parkı’nda gün boyunca açık olacak hastanelerin standlarından vatandaşlar bilgi alma imkanı bulurken, şeker ölçümü, göz taraması gibi basit sağlık kontrolleri de yaptırabilecek.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/sisli-belediyesinden-sisli-saglik-kart-uygulamasi,CCv3ll-BD0m7TjMdSXT0fQ

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: