SUNİ TATLANDIRICILAR KÖPEKLERİ ZEHİRLİYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Tıbbi fetva kurumu FDA tarafından yapılan açıklamada, şekersiz sakızlarda ve birçok hazır gıda ve kişisel bakım ürününde bulunan “xylitol” isimli suni tatlandırıcının köpekleri zehirleyebileceği hatta ölümlerine yol açabileceği bildirildi.

Köpeklerin içinde xylitol bulunan bir ürünü yemesi pankreastan fazla miktarda insülin salgılanmasına ve bu da kan şekerinin ileri derecede düşmesine yol açıyor.

Köpekte kusma, sersemleme, bitkinlik, koordinasyon bozukluğu, havale gibi belirtiler ortaya çıkıyor, olay koma ve ölüme kadar ilerleyebiliyor.

Xylitol’ insanlarda insülin salgısını uyarmadığı için herhangi bir olumsuzluğa da yol açmıyor; kediler için de bir tehlike yok.

Xylitol, şekersiz sakızlar dışında çikolata barları, şekerlemeler, unlu mamuller, yer fıstığı ezmesi, öksürük şurupları, çiğnenebilen vitaminler, ağzı gargara sıvıları, dişmacunu gibi pek çok üründe bulunuyor.

Bu arada çikolatanın da köpekler için öldürücü olabileceğini bilmeyenlere hatırlatalım.

Xylitol Intoxication In Dogs – A Not-So-Sweet Problem

Gelelim neticeye

Köpekleri zehirleyen, ölümlerine bile sebep olan xylitolün insanlar için zararsız olduğunu sanmayın.

Suni tatlandırıcılar insanlarda obezite ve diyabete yol açtıkları gibi toksik ve kanserojen etkiler de gösterebiliyorlar.

Hazır gıdalardan uzak durmak için kapı gibi bir sebebiniz daha oldu.

Zizu’ sunu seven bunlardan uzak dursun.

Kaynak: http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm499988.htm

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Esra dedi ki:

    maşallah efendim maşallah, insan sağlığı tamam sıra köpek sağlığında. Bu arada yanlışa anlamayın ama köpeğiniz çok şirin tıpkı sizin gibi.

Siz de yorumunuzu paylaşın: