KANSERİN EN BÜYÜK SIRRINI AÇIKLADI!

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

İyi de Hocam, biz bunu zaten biliyorduk.

Keşke çekap yaptırın, taramalara girin, rahim ağzı kanseri aşısı olun, balık yağı hapı alın… falan deseydin.

Oldu mu şimdi?

***

Nobel Ödüllü Türk bilim insanı Sancar, “Kanserin en büyük sırrı, sigara içmemektir. Sigara içerseniz DNA onarımı başa çıkamaz, kanser olursunuz.” dedi.

Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kendi buluşu olan DNA onarımının kanseri önlemede etkili bir mekanizma olduğunu vurgulayarak, “Kanserin en büyük sırrı, sigara içmemektir. Sigara içerseniz DNA onarımı başa çıkamaz, kanser olursunuz.” dedi.

Prof. Dr. Sancar, Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesindeki İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi’nde (iBG-İzmir) adının verildiği Prof. Dr. Aziz Sancar Oditoryumu’nda basın toplantısı düzenledi.

Kanseri önlemede DNA onarımının etkili bir mekanizma olduğuna işaret eden Sancar, konuşmasına “Kanserin en büyük sırrı, sigara içmemektir. Sigara içerseniz DNA onarımı başa çıkamaz, kanser olursunuz.” sözleriyle başladı.

“Kendimiz üretmeliyiz”

Her şeyin “temel bilime dayandığını” vurgulaylan Sancar, şöyle devam etti:

“DNA’nın şekli 1953’te keşfedilmişti. Bu hem temel bilim, hem de sağlık bilimleri alanında büyük yenilik sağladı. Bunun üzerinde çalışanlar ‘Ben kanseri tedavi edeceğim’ diye düşünmüyorlardı. Ben de DNA onarımı üzerinde çalışırken, ‘Ben kanseri tedavi edeceğim’ diye başlamadım.

DNA nasıl onarılıyor, onu anlamak istedim ve onun mekanizmasını çözdüm. Bu, hem kanserin önlenmesinde, hem de tedavisinde önemli olacaktır. Tıbbi bilim, temel bilime dayanmadan olmaz. Avrupa’dan, Amerika’dan devamlı ithal edemeyiz, kendimizi üretmeliyiz, bunu tekrar tekrar vurgulamak istiyoruz.”

Gençlere mesajı

Nobel Ödülü’nü Anıtkabir’e teslim etme kararını anlatan Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben Atatürk’ün yaptığı devrimlerin, Cumhuriyet’in çocuğuyum. Beni yetiştiren köy enstitüsü mezunlarıdır. Savur, Mardin ve İstanbul Tıp Fakültesi’dir. Ben onların bir ürünüyüm. Onlar vasıtasıyla aldım ödülü. Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in ödülüdür.

O bakımdan oraya aittir. Nobel ilan edildiği gün tam bir kaostu, düşünecek vakit yoktu. İkinci gün biraz rahatladık. Eşimle konuştuk. Eşim Türkiye’yi çok seviyor. İkinci gün madalya Anıtkabir’e teslim edilecek diye düşündük. “

Atatürk’ün de eğitime büyük önem verdiğini kaydeden Prof. Dr. Aziz Sancar, Türk gençlerine de “Gençler, ilkokuldan üniversiteye kadar politikayla uğraşmayın, günlük kültürle uğraşmayın, bilim yapın, tavsiyem odur.” diye seslendi.

Kaynak: http://www.yuzdeyuzhaber.com/saglik/kanserin-en-buyuk-sirrini-acikladi-h16330.html

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. CANAN KARATAY dedi ki:

  Sayın Aziz Sancar hocamız’ın da dediği gibi DNA’mıza sahip çıkacağız.
  Bozmayacağız, kırmayacağız ve de bozulmuş ise düzelmesini sağlıyacağız.

  DNA’yı bozanların başında tabii ki sigara geliyor, tabii ki şekerler geliyor, tabii ki Genetiği ile oynanmış, yiyecekler geliyor, tabii ki genetiği ile oynanmış, ithal kuyruksuz horozlar geliyor,ithal sarımsaklar geliyor, ithal mercimekler, buğdaylar, kuru fasülyeler geliyor.

  Hazırlanmış, pakete girmiş, fabrikadan çıkmış tüm yiyecekler, içecekler ve de TRANSYAĞLAR geliyor.

  DNA’nızı bozmayasınız diye, DNA’nız bozulmasın diye,senelerden beri, Başta
  Prof. Ahmet Aydın
  Prof. A.R. Küçükusta
  Biolog Mevlüt Durmuş
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar
  Dr. Ümit Aktaş
  Bendeniz Dr. Canan Karatay

  Senelerden beri haykırıyoruz!
  Binlerce sayfa kitap yazdık bu konuları içeren. Hatta, sağlıklı yaşıyoruz ekibiyle ‘ÇOCUĞUMA ŞEKER VERME, BEBEĞİME ŞEKER YÜKLEME! kampanyası bile başlattık.

  Siz Sağ olun, SİZ VAR OLUN Sevgili Saygıdeğer Aziz HOCA. İnşallah halkımız ve de hekimlerimiz, ve de sağlık ve eğitim bakanlarımız, sizin NOBEL almış olan çalışmalarınıza kulak vereceklerdir.

  SON SÖZ: KOLESTEROL İLAÇLARININ DA İNSANLARIN DNA’SINI bozduğu, ve de kolesterol ilaçları kullananların kanser olma oranının çok yüksek olduğu da bilinmektedir, gösterilmiştir.
  Canan Karatay

 2. Asistan doktor dedi ki:

  Sizin ilaç şirketlerinin adamı olmadığınız nasıl da belli oluyor. Ellerinizden öpüyorum HOCAM.

 3. ismet badem dedi ki:

  Hocam tam bir vatanperver, “kimin himmeti milleti ise o tek başına bir millettir”

 4. faik dedi ki:

  Beslenme konuşmaları/sigara konuşmaları = 0.80
  Doğal beslenin/Sigara içmeyin = 0.0001
  Beslenme/ilaç = 0.35
  Su/Alkol = 0.10
  Tansiyon/kanser = 0.20
  Kalp, diyabet/kanser = 0.30
  Astım/kanser = 0.10
  Domuz gribi/kanser = 0.35
  Pis gıda/kanser = 0.009
  Kanser/savaş = 0.32
  Kanser/barış = 1
  Çevre sağlığı/sigara = 0.07

Siz de yorumunuzu paylaşın: