KOLESTEROL KALP HASTALIĞINA YOL AÇMIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Bilim adamları yapılan uluslararası araştırmanın sonunda “Kolesterolün kalp hastalığına yol açmadığı” ve dolayısıyla “kötü kolesterolü statin gibi haplarla azaltmaya çalışmanın sadece zaman kaybı olduğu” sonucuna ulaştı.

British Medical Journal’da yayımlanan makalede ortaya atılan iddiaya 60 yaşından sonra kalp ve damar hastalıklarından ölümlerle kolesterol arasında bağlantıyı araştıran bir bilimsel çalışma sonucu varıldı.

60 yaş üstü 70 bine yakın kişinin ölüm sebepleriyle kolesterol verilerinin incelendiği araştırmada, kötü kolesterol seviyesi yüksek olanların yüzde 92’sinin uzun süre yaşamayı sürdürdüğü belirlendi.

Bilim adamları, bu sonuçlardan sonra yüksek kolesterollü hastalara ilişkin sağlık kılavuzlarının gözden geçirilmesi gerektiğini savundular.

cholesterol heart attacks ile ilgili görsel sonucu

KUŞKUYLA KARŞILANDI

Yeni araştırma bazı bilim adamları tarafından kuşkuyla karşılandı. Yüksek kolesterole, sigara, sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin yol açtığını belirten uzmanlar, statinlerin damar sertleşmesi ve damar tıkanıklığını engellediğinin bilimsel olarak kanıtlandığına dikkat çektiler.

Buna karşılık araştırmanın liderlerinden İrlanda Üniversitesi’nden Prof. Şerif Sultan, “Kolesterol bedendeki en hayati moleküllerden biridir.

Enfeksiyon kapılmasına, kansere, kas ağrısına ve diğer yaşlılık sorunlarına iyi gelir. Yaşlılarda kolesterolü düşürmek anlamsız bir çabadır” dedi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/1253420-kolesterol-kalp-hastaligina-yol-acmiyor

Siz de yorumunuzu paylaşın: