İLAÇ FİRMASI PFİZER’E 84,2 MİLYON STERLİN CEZA

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

İngiltere’deki Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) tarafından ilaç şirketi Pfizer’a 84,2 milyon sterlin ceza kesildiği açıklandı.

İngiltere’deki Rekabet ve Piyasalar Otoritesinden (CMA) yapılan açıklamada ülkenin sağlık sistemine (NHS) anti epilepsi ilaçlarını yüksek fiyatla faturalandırılması nedeniyle ilaç şirketi Pfizer’ın 84,2 milyon sterlin ödemesine karar verildiği belirtildi.

İngiliz regülatör aynı zaman Flynn Pharma adlı dağıtımcı şirkete ise anti epilepsi ilacının fiyatının 2012 yılında artırması nedeniyle 5,2 milyon sterlin para cezası verdi.

CMA Soruşturma Komitesi Başkanı Philip Marsden konuya ilişkin olarak, “Şirketler açık bir şekilde binlerce insanın ihtiyaç duyduğu ilaçları yeniden markalama ile fiyat artırma fırsatı olarak görüp, kötüye kullanıyorlar. Bu inanılmaz fiyatlar NHS’e ve vergi mükelleflerine milyonlarca sterline mal oluyor” dedi.

Pfizer’den karara ilişkin yapılan açıklamada ise regülatörün bulgularının doğru olmadığı öne sürülerek CMA’nın para cezasının temyize götürüleceği bildirildi.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/ilac-firmasi-pfizere-84-2-milyon-sterlin-ceza,svoCW8AlLEih6ykQs38erA

Siz de yorumunuzu paylaşın: