KIBRIS BADEMİ KANSERİ ÖNLÜYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Hiçbir yiyecek hiçbir kanseri önlemez, unutun bu masalları.

Bu kaçıncı ot, kaçıncı çöp, kaçıncı sap, kaçıncı sap, kaçıncı saman kanseri önleyen?

Badem değil, Âdem gibi yaşamak, Âdem gibi beslenmek kanseri önler.

Bir çiçekle bahar olmaz, tek bir yiyecekle kanser önlenmez.

Budur!

***

Habertürk’ ün haberi:

Özel bir üniversitenin Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi önemli bir araştırmaya imza atarak, Kuzey Kıbrıs’ta yetişen bademlerin kolon kanserine karşı etkili olduğunu saptadı.

Yapılan açıklamada, gerçekleştirilen “Kuzey Kıbrıs Çiğ Bademlerinin Eczacılıkta Değerlendirilmesi” projesi sonuçlarının uluslararası Pharmaceutical Biology dergisinde yayınlandığı bildirildi.

Açıklamada, Akdeniz ülkelerinde yetişen ve Kuzey Kıbrıs’ta da yaygın olan Prunus dulcis (badem) ağaçlarının korunması ve ekonomik değerinin artırılmasına yönelik geliştirilen projede, bademlerin yağı ile posasının eczacılıkta değerlendirilme olanakları araştırıldığı belirtildi.

Proje yürütücüsü Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Meriçli, yaptıkları proje ile ilgili verdiği bilgide, yapılan analiz ve değerlendirmelerde Yedidalga Köyü kavrulmamış iç bademlerinden elde edilen badem yağının kolon kanserini önlediğini ve metastazları engellemede etkili olduğunu saptadıklarını söyledi.

KAVRULMADAN ELDE EDİLEN YAĞIN KOLON KANSERİNİ ENGELLEYEBİLECEĞİ BELİRTİLDİ

Prof. Dr. Filiz Meriçli, yaptıkları proje çalışmasını şöyle anlattı; “Güzelyurt, Yedidalga Köyü’ndeki badem ağaçlarından toplanan bademlerden süper kritik CO2 ekstraksiyon metodu ile yüzde 34.8 oranında badem yağı elde ettik. Elde ettiğimiz badem yağının bileşimi oleik asit (yüzde77.8), linoleik asit (yüzde13.5) ve palmitik asit (yüzde7.4) saptadık.

Oleik asit miktarının Türkiye’de daha önceden incelenmiş olan 26 örneğin yüzde 80 inden daha fazla olduğunu gördük. Bileşimini belirlediğimiz Kıbrıs badem yağının biyolojik aktivitelerini belirlemek ve bir farmasötik ürün geliştirmek üzere çalışmalarımız devam ediyor.

İlk etapta primer insan kalın barsak kanseri ile metastatik insan kolon kanseri hücre hatlarında anti kanser aktivitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan hücre kültürü laboratuarında inceledik. Alınan sonuçlar, Yedidalga köyü badem içlerinden kavrulmadan elde edilen yağın, primer kolon kanserinin ve metastazlarının engellenmesinde etkili olabileceğini göstermiştir.”

“142 BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİ DEVAM EDİYOR”

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ise, üniversitenin altyapı olanakları, donanımlı laboratuarları ve nitelikli akademisyen kadrosunun bilimsel araştırma projelerinin yürütülmesinde önemli avantajlar sağladığını söyledi. Prof. Dr. Şanlıdağ, 2016 yılında Mütevelli Heyeti tarafından onaylanarak başlatılan 142 projenin birçoğunun interdisipliner özellikte olduğunu belirterek, desteklenen projeleri “yüzde 10’u inovatif, yüzde 10’u çok merkezli, yüzde 5’i ise alt yapı geliştirmeye yöneliktir” dedi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/1436550-kibris-bademi-kanseri-onluyor

 

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Hafız dedi ki:

    Ahmet Rasim bey sadece bir doktor veya bilim adamı değil. Bence o çok ama çok büyük bir yazar.

Siz de yorumunuzu paylaşın: