PROSTAT HASTALIKLARI YAŞ İLERLEDİKÇE ARTIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Bu açıklama kafamı senelerdir kurcalayan iki sorudan birine cevap oldu.

Çocuklarda prostat hastalıkları neden az görülüyor diye merak eder dururdum, meğerse yaşla ilgiliymiş.

İnşallah ikinci sorumu da cevaplayacak bir uzman da tez zamanda çıkar.

O soru da şu: Prostat hastalıkları neden kadınlarda, kızlarda görülmez.

***

Yaş ilerledikçe prostat hastalıklarının da arttığını vurgulayan üroloji uzmanları, son 10 yılda gelişen tedavi yöntemlerinin erken ve gecikmiş evredeki prostat kanserlerinde çok etkili olduğunu söylüyor.

“Dünya Üroloji Haftası” nedeniyle Üroonkoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Güven Aslan ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özgür Yaycıoğlu, prostat kanserindeki cerrahi tedavi hakkında son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

Prostat hastalıklarının yaş ilerledikçe arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Özgür Yaycıoğlu, gelişen teknolojiyle birlikte erken evrede prostat kanserinin tanısının konulabildiğini söyledi. Uzak yayılım (metastaz) yapmamış prostat kanseri tedavisinde sıklıkla kullanan uygulama yönteminin aktif izlem, ışın tedavisi ve cerrahi tedavi olduğunu belirten Aslan, “Prostat kanseri tanısı alan hastalar için bu tedavi yöntemlerinden hangisi veya hangilerinin uygun olabileceği yapılan tetkik ve değerlendirmeler sonrasında hasta ve hekim tarafından beraberce kararlaştırılır. Prostat kanserinde cerrahi tedavi, prostatın tamamının çıkarılması ve idrar kesesi ile idrar yolunun tekrar ağızlaştırılması şeklinde yapılan “radikal prostatektomi” ameliyatıdır. Ameliyat sırasında kanama, ameliyat sonrası dönemde ise idrar kaçırma ve sertleşme bozukluğu radikal prostatektominin en sık komplikasyonları arasındadır. Radikal prostatektomi açık veya kapalı (laparoskopik) yöntemlerle yapılabilir” dedi.

“17 AYA ULAŞAN SAĞ KALIM AVANTAJI SAĞLIYOR”

İleri evre prostat kanserindeki gelişmelerle ilgili bilgiler veren Üroonkoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Güven Aslan ise metastatik evrede prostat kanserinin sıklıkla kemik ve lenf bezlerine yayılım gösterdiğini söyledi.

Kanserin nadiren akciğer, karaciğer, ve diğer organlara da metastaz yaptığını kaydeden Aslan, bunun için tomografi, MR inceleme, kemik sintigrafisi ve ihtiyaç duyulduğunda son yıllarda güvenirliği daha da önem kazanan PSMA PET yapılabildiğine dikkat çekti. Prostat kanserinde bugüne kadar kemoterapinin, hormon tedavilerine direnç geliştikten sonra verildiğini belirten Aslan, son yıllarda yapılan klinik çalışmaların önemine vurgu yaparak, “Metastatik prostat kanserinde erken başlanılan kemoterapinin veya ikincil hormonal tedavilerin hastaların sağ kalımına geç dönemde başlanılan kemoterapiye göre çok daha fazla katkıda bulunduğu gösterdiğini söyledi.

“SON 10 YILA DAMGASINI VURDU”

Tıp bilimindeki gelişme hızını baş döndürücü olarak nitelendiren Aslan, “Bu hız prostat kanseri tedavisinde de aynı hızda ilerlemektedir. Erken evre prostat kanserinde fokal tedavilerden robotik cerrahi tedavilere varan yenilikler son 10 yıla damgasını vururken metastatik hastalıkta uygulanacak tedavi seçenekleri de aynı hızda artmıştır. Burada önemli olan tedavi sıralamasının nasıl olacağıdır. Hormonal tedaviler halen önemini korurken sıralamada kemoterapi öne çekilerek daha güçlü etki sağlanabilmektedir” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/prostat-hastaliklari-yas-ilerledikce-artiyor,n0HC70eht0euIfFt4vZIRA

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: