BACAK EGZERSİZLERİ BEYİN SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

En pratik egzersiz “tempolu” yürümektir, her zaman herkes tarafından yapılabilir.

Tempo kişiden kişiye gör değişir, basit tarifi insanı nefes nefese bırakmayacak, yürürken rahatça konuşabileceği hızdır.

Gençler koşabilirler ama bunu, ileri yaşta olanlar için tavsiye etmem.

Peki, yürümek hakikaten beyin sağlığına iyi gelir mi?

Yürümek sadece beyin değil “beden sağlığı” için elzemdir ve beyin de bedenin parçalarından biridir.

Çok bacak egzersizi yapanın beyni daha sağlıklı olsaydı, bütün gün yürüyen insanlar dünyanın en zeki insanları olurdu.

Öyle mi, değil elbette ama gene de yürüyelim arkadaşlar.

***

İtalyan bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre yürüyüş, koşu gibi bacakları çalıştıran egzersizler beyin sağlığına katkıda bulunuyor.

Milano Üniversitesi ve Pavia Üniversitesi tarafından yapılan ve sonuçları Frontiers in Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bacaklarını hareket ettirmeyen kişilerin beyninde sinir kök hücreleri azalıyor ve yeni sinir hücrelerinin oluşumu yavaşlıyor.

Bacakları çalıştıran egzersizler ise yeni sinir hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunuyor.

Araştırmacılar, laboratuar fareleri üzerinde yaptıkları incelemelerde, 28 gün boyunca bacaklarını hareket ettirmeyen farelerin beyinlerinde sinir kök hücrelerinin yüzde 70 oranında azaldığını ve yeni sinir hücrelerinin oluşumunun yavaşladığını tespit etti.

İtalyan haber ajansı Ansa’ya konuşan araştırmacılardan Daniele Bottai, “Farelerin arka bacaklarını hareket ettirmemesinin, beyin sağlığı için kritik önemde olan subventriküler bölgede yeni sinir hücrelerinin oluşumu sürecini nasıl etkilediğini analiz ettik” dedi.

Bottai, beynin bu bölgesinin, sinir kök hücrelerinin yeni sinir hücrelerine dönüştüğü alan olduğunu ve bu yüzden sağlıklı bir beyin yapısı için kilit önemde olduğunu vurguladı.

Bottai, araştırmada elde ettikleri bulguların tekerlekli sandalye kullananlar ve uzaya giden astronotlar gibi bacak hareketliliği kısıtlı kişilerin beyin sağlığını korumaya yönelik önleyici tedavilerin geliştirilmesine katkıda bulunabileceğini belirtti.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-44273169

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Oğuz Kaan dedi ki:

    Çok yürümek beyne iyi gelseydi sokakta gezerek satış yapan seyyar satıcılar dünyanın en zeki insanları olurdu.

Siz de yorumunuzu paylaşın: