AVRUPA BİRLİĞİ YAZ SAATİ-KIŞ SAATİ UYGULAMASINI KALDIRIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Bizim vazgeçtiğimiz yaz saati-kış saati uygulamasının Avrupa Birliği tarafından da kabul görmesinden memnun oldum.

Böylece bu uygulamayı yapan ve yapmayan ülkeler arasında saat farkından ortaya çıkan karışıklıklar önlenmiş olacak ve hem de Avrupalı kardeşlerimizin sağlıkları bundan böyle olumsuz etkilenmeyecek.

“saat ayarlaması kalbinizi vurabilir” başlıklı yazımda şunları dile getirmiştim: “Bu uygulamanın ekonomik olarak işe yarayıp yaramadığı tartışılması bir tarafa kalp krizi, uyku bozukluğu, trafik ve iş kazaları gibi pek çok riskleri de var” (1).

Biz insan tabiatına ve sağlığına aykırı bu uygulamaya son verdiğimizde “Çocuklar sabahın karanlığında okula gidiyorlar” diye yaygara yapanlar bakalım modern Avrupa’ nın bu kararı karşısında nasıl kıvıracaklar?

***

BBC’ nin haberi (2):

Avrupa Birliği (AB), yaz saati-kış saati uygulamasını, AB vatandaşlarının büyük bir bölümünün karşı çıkması üzerine kaldıracağını duyurdu.

AB, uygulamaya devam edilip edilmemesi için Temmuz ayında 5 milyona yakın Avrupalının katıldığı bir anket yapmıştı.

Alman televizyonuna konuşan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ankete katılanların yüzde 80’inden fazlasının uygulamanın kaldırılması yönünde görüş bildirdiğini söyledi.

Juncker, Cuma günü yaptığı açıklamada uygulamanın kaldırılması planını AB Komisyonu’nda da tartışmaya açacağını belirtip “Bugün karar vereceğiz (…) Milyonlarca kişi yaz saatinin sürdürülmesi gerektiğine inanıyor” dedi.

Saat uygulamasında yapılacak değişikliklerin üye ülkelerin hükümetleri ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanıp yasalaşması gerekiyor.

AB yasaları uyarınca, 28 AB ülkesindeki vatandaşları her Mart ayının son Pazar günü saatleri bir saat ileri alıyor. Kışın da saatler Ekim ayının son Pazar günü bir saat geriye çekiliyor.

Uyku düzeni ve iş yerinde verimlilik

AB’nin en kuzey ülkesi Finlandiya, bu yıl uygulamanın kaldırılması için AB’ye çağrıda bulunmuştu. Mevcut sistemin devam etmesini isteyenler ise yaz saati uygulamasının özellikle gençler, çocuklar ve yaşlılar üzerinde uzun vadede sağlık sorunları yaratabileceği uyarısında bulunuyor.

Araştırmalar, saat değişikliklerinin uyku düzenini ve iş yerindeki verimliliği olumsuz etkilediğini gösteriyor.

Uygulamanın sona ermesini isteyenler ise kış aylarında daha aydınlık bir sabaha uyanmanın ve akşam da daha fazla Güneş ışığı almanın trafik kazalarını önleyeceğini, enerji tasarrufuna olanak sağlayacağını söylüyor.

Türkiye’nin yanı sıra Rusya, İzlanda ve Beyaz Rusya yaz-kış saati değişimi uygulamasına son veren ülkeler arasında.

Kaynaklar:

1.http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/03/30/yazilar/tip-yazilari/modern-hayat/yaz-saati-kalbinizi-vurabilir/

2.https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45368370

***

EK 1 (8.4.2022): Gün ışığından daha çok yararlanmak için yapılan saat değişikliğinin kanser ve başka risklerle bağlantısı mümkündür; yıl boyunca standart saat daha iyi bir seçim olabilir. Kaynak: https://news.harvard.edu/gazette/story/2022/04/siren-call-of-daylight-saving-must-be-resisted-scientists-say/

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: