HOLLANDA DOMUZ GRİBİ AŞISINDAN HASTALANANLARA TAZMİNAT ÖDEYECEK

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Domuz gribi aşılarının narkolepsi adı verilen ciddi bir merkezi sinir sistemi hastalığına yol açtığını daha önce yazmıştım. 

Aşağıdaki habere göre bu ilişkinin Hollanda hükumeti tarafından da kabul edildiği anlaşılıyor.

Domuz gribi aşıları o dönemde ülkemizde de uygulandı ama tüm korkutma kampanyalarına rağmen aşıların büyük kısmı elde kaldı.

“İlaç ve aşıların yan etkilerinin takibi” gibi insanları korkutacak ve tıptan uzaklaştıracak kötü bir alışkanlığımız olmadığından bizdeki durum hakkında haliyle hiçbir bilgimizde de yok

Grip aşılarının kolda kızarma, ağrı ve şişlik dışında hiçbir yan etkisi olmadığını iddia edenler bakalım ne diyecekler?

Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/07/04/yazilar/tip-yazilari/domuz-gribi/grip-asisi-uyku-hastaligina-yol-aciyor/

***

BBC’ nin haberi:

Hollanda hükümeti, 2009 yılında Meksika’da patlak veren ve bütün dünyaya yayılan domuz gribine karşı aşı yaptırdıktan sonra ciddi şekilde hastalanan vatandaşlarına milyonlarca euro tazminat ödeyecek.

Hükümet, bu amaçla 2019 yılı için Sağlık Bakanlığına 5 milyon euro ek bütçe ayırdı.

Volkskrant gazetesine göre, bebekken domuz gribine karşı geliştirilen Pandemrix aşısı olan 7 ile 10 arasındaki kişi, narkolepsi hastalığına yakalandı.

Sağlık Bakanlığına tahsis edilen 5 milyon euro, şu an 10 – 15 yaş civarında olan narkolepsi hastaları ile ailelerine verilecek.

Domuz gribi aşısı sonucu narkolepsi hastalığına yakalanan çocukların avukatlarına göre, kurbanların bazıları hiç çalışamayabilir. Bu nedenle tazminat miktarı kolayca ikiye katlanabilir.

Narkolepsi, beynin herhangi bir yerde her an uykuya dalmasını sağlayan nadir bir durum.

Hastalığın tedavisi yok ancak belirtiler ilaçla kontrol altına alınabiliyor.

İsveçli bilim insanları buldu
İsveçli bilim insanlarının yaptığı araştırmada, narkolepsi hastalığının, domuz gribine karşı geliştirilen Pandemrix adlı aşıyı olanlarda daha yaygın görüldüğü ortaya çıktı.

Meksika’da domuzlarda ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan grip nedeniyle, birçok ülkede aşı kampanyaları düzenlenmişti.

Hollanda hükümeti de, özellikle bebek ve çocuklar ile hamilelerin aşı olması konusunda topluma çağrı yapmıştı. 2009 yılında 500 binden fazla çocuk domuz gribine karşı aşılandı.

İsveç’te yapılan araştırmanın, narkolepsi hastalığı ile domuz gribi aşısı arasındaki bağa işaret etmesi üzerine Hollanda hükümeti, kurbanlarla anlaşmaya gitme kararı aldı.

narcolepsy swine flu vaccine ile ilgili görsel sonucu

Eski Sağlık Bakanı Edith Schippers, 2014 yılında Halk Sağlığı Kurumu’na “sorumluluk kabul etmeden kurbanlarla anlaşma” talimatı verdi.

Ancak bağımsız uzman görüşlerinin de alınması nedeniyle anlaşma süreci 2019 yılına uzadı.

Hollanda hükümetinin 2019 bütçe tasarısında, “domuz gribi aşısı nedeniyle narkolepsiye yakalanan kişilerle yürütülen anlaşma sürecinin çözüme ulaşması için, sağlık bakanlığına fazladan 5 milyon euro ayrıldığı” vurgulandı.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45587291

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: