KÜÇÜKUSTA, SÜPER GIDA DEDİĞİ YİYECEKLERİ AÇIKLADI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Ünlü Profesör Doktor Ahmet Rasim Küçükusta, ‘süper gıda’ olarak adlandırılan yiyecekler hakkında konuştu. Küçükusta, “Bütün kaliteli, bozulmamış, işlenmemiş yiyeceklerin hepsi süper gıdadır. Tek başına hiçbir gıda süper değildir. Bu modadır, tamamen ticari, bir liralık ürünü 10 liraya satmak için çıkarılan slogandır” dedi.

CNN TÜRK’te Buket Aydın’ın sunduğu 40’a konuk olan Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ‘süper gıda’ olarak adlandırılan yiyecekler hakkında konuştu. “Bütün kaliteli, bozulmamış, işlenmemiş yiyeceklerin hepsi süper gıdadır” diyen Küçükusta, tek başına hiçbir gıdanın ‘süper gıda’ olmadığını, bunun moda ve bir liralık ürünü 10 liraya satmak için çıkarılan bir ticari slogan olduğunu söyledi.

Bu ürünlere örnekler veren Küçükusta, “Bundan 3-5 sene önce aloe vera modası vardı. Sonra altın çilek ve goji berry diye bir şey çıktı. Şimdi bunları alan var mı? Yok, bitti. Gıdalar çok önemli. Ben gıdaları bir ülke için tıpkı silahlar gibi çok stratejik ürünler olarak görüyorum. Gıdalarımızın sağlıklı olması çok önemli. Şunun diyeti bunun diyeti, öyle yiyelim böyle yiyelim bunların hiçbir önemi yok. Bütün mesele gıdaların bozulmamış olmasında. Bunlar işlendiği ve bir takım kimyasal maddeler eklendiği zaman o yiyecek, yiyecek olmaktan çıkıyor, bizi hasta eden bir ürün haline geliyor” dedi.

Katkı maddeleri ve zararları

Amerikan Pediatri Akademisi’nin yayınladığı rapora vurgu yapan Küçükusta, “Amerika’da gıdalara ve bunların paketlerine konan 10 binden fazla katkı maddesi olduğunu, bunların endokrin bozucu, kanser yapıcı, bağışıklığı bozucu etkileri olduğunu ve bunların mutlaka yeniden düzenlenmesi gerektiği açıklandı. Hayatımıza giren bu tür katkı maddelerinin, gerekli güvenlik testlerinden geçmeden girdiğini kendileri de söylüyorlar. Testlerden geçmiş olanların çoğu da eski usullerle yapılan ve sağlıklı olduğu sonucuna varılanlar. Amerikan Pediatri Akademisi, ‘Gıda katkı maddeleri yeniden düzenlenmelidir.’ diyor” şeklinde konuştu.

Seyretmek için: https://www.cnnturk.com/video/tv-cnn-turk/programlar/40/ahmet-rasim-kucukusta-super-gida-dedigi-yiyecekleri-acikladi

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: