İMAN GÜCÜ ÖMRÜ UZATIR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Ali Ferşadoğlu‘ nun yazısı:

İman gücüne, yani fonksiyonlarına bir bütün olarak da bakıldığında, aynı zamanda insanın ömrünü de uzattığını söylemek mümkün.

Bu ilk bakışta, abartılı bir ifade gibi görülebilir. Unutmayalım ki, bu tesbit, manevî ilimlerlerin yanında, fen ve tıp bilimi tarafından da yapılmıştır. Zaten, imanın, tevekkül, ibadet, duâ, olumlu bakış ve ümit gibi kavramlar kazanım ve fonksiyoları tıbbî açıdan incelendiğinde apaçık görülür. 

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Fizyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, “Kanser dahil her hastalıkta doktor ve ilâç yüzde 20, kişinin hayat isteği ise yüzde 80 etkilidir’’ dedi.  Hayat enerjisi ile bunu kontrol eden beyin gücü açısından beslenmenin ve hayata bakışın büyük önem taşıdığına işaret etti. 1

 Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’nın uzun yaşamanın yirmi sırrı arasında şu maddeler de yer alıyor. 

İşte çarpıcı tesbitlerinden bazıları:  

 ●  Gülün. Gülmek bir taraftan stres hormonlarının düzeyini azaltıyor, diğer taraftan vücudun doğal savunma mekanizmalarını ve bağışıklığı güçlendiriyor. Kahkaha, özellikle kalp sağlığı için spor ve egzersiz kadar faydalı. 2 (Peygamberimizin (asm) dilinde mü’min yüzüne tebessüm etmek bile ibadet olduğu müjdesi verilir.)

 ● Fırsat bulursanız, öğle vakti yarım saati geçmeyen uyku da çok yararlı. (Güneş doğduktan sonra, öğleden 45 dakika sonraki süre içinde uyunan bir miktar uykuya, Sünnet literatüründe kaylûle denir. Tıpçıların da üstadı Hz. Peygamber (asm), bizzat bunu uygulayarak, “Gündüz orucu için sahur yemeğinden, gece ibadetine kalkmak için kaylûleden yararlanın” 20 tavsiyesinde bulunur. 3

 ● Anne ve babanıza, akrabalarınıza yakın olun, onlarla sık sık görüşün. 

 ● Hangi yaşta olursanız olun, yeni bir şey öğrenmeye bakın. Meselâ bir müzik aleti çalın veya yeni bir dil öğrenin. (İlim, beşikten mezara kadar devam eder…)

 ● Araştırmalara göre, iyimser olanlar yani hayata pembe gözlüklerle bakanlar karamsarlara göre 12 yıl fazla yaşıyor, unutmayın. (İman tevekkülü, tevekkül teslimi, teslim iki dünya mutluluğunu verir.)

 ● Sigara ve alkol içmeyin, sigara içilen ortamlarda bulunmayın. (Alkol açıkça haram. Sigara da zarar verdiğinden dolaylı olarak haram) 

 ● Düzenli olarak ibadet edenler daha uzun yaşıyorlar. Duâ etmek stresi ve sıkıntıları azaltarak kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyuculuk sağlıyor. 4

 Prof. Küçükusta’nın saydığı 20 maddenin geri kalanları da dolaylı olarak iman, tevekkül ve ibadetle ilgilidir. 

Dipnotlar:

1. Prof. Dr. Nurselen Toygar, Yeni Asya, 23.05.2007. 2. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Star gazetesi/30.03.2007. 3. İbni Mâce, Sıyâm, 22; Feyzü’l-Kadîr, 4; vd.  4. Prof. Küçükusta.

Kaynak: http://www.yeniasya.com.tr/ali-fersadoglu/iman-gucu-omru-uzatir_484995

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: