İKİ BİN KİŞİNİN ÖLÜMÜNE YOL AÇTI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Sözcü‘ nün haberi:

Fransa’da 2 bin kişinin ölümüne yol açan zayıflama haplarını üreten ilaç şirketi aleyhine açılan dava başladı. Davanın, müdahil olan kişi sayısının çok olması sebebiyle 6 ay sürmesi bekleniyor.

Yan etkilerinden dolayı yaklaşık 2 bin kişinin ölümüne yol açan Servier’in ürettiği “Mediator” isimli zayıflama hapıyla ilgili açılan dava Paris’te başladı. Davanın, düzenlenecek 110 duruşma ile 6 ay sürmesi bekleniyor.

Fransız ilaç şirketi, aralarında ilacın yan etkilerini saklamak, ihmalkarlık, istemeden ölüme ve sakat kalmaya neden olmak suçları da olmak üzere 7 ayrı suçtan yargılanacak. 2684 kişi ve kurumun müdahil taraf olarak katıldığı davada 23 kişi yargılanırken, 100’ün üzerinde şahit dinlenecek. Ayrıca savunma makamını 23, müdahil tarafı ise 253 avukat savunacak.

FRANCE MEDİATOR ile ilgili görsel sonucu

İlacın, yan etkisi nedeniyle yaklaşık bin 2 bin kişinin ölümüne ve çok sayıda kişinin sakat kalmasına sebep olduğu tahmin edilirken, üretilmeye başlandığı 1976’dan yasaklandığı 2009 yılına kadar ilacı 5 milyon kadar kişinin kullandığı düşünülüyor.

2009 yılında yasaklanan ilacının çok sayıda hasta üzerinde yan etkisi tespit edilmişti. Şirket hakkında 2010 yılında adli soruşturma başlatılmıştı. Şirketin sahibi, Jacques Servier, 2014 yılında yaşamını yitirmişti.

İlk olarak diyabet hastaları için üretilen ilaç daha sonra zayıflama ilacı olarak satılmış ve sonrasında ilacın kalp krizi ve tansiyonu tetiklediği tespit edilmişti.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2019/saglik/2-bin-kisinin-olumune-yol-acti-ilac-sirketine-karsi-acilan-dava-basladi-5349297/

***

EK 1 (29.3.2021): Fransız ilaç şirketi Servier’in ürettiği ve yan etkilerinden dolayı yaklaşık 2 bin kişinin ölümüne yol açan “Mediator” isimli zayıflama hapıyla ilgili açılan davada şirketin suçlu bulunduğu ve 2.7 milyon euro para cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Fransız ilaç şirketi Servier’in ürettiği ve yan etkilerinden dolayı yaklaşık 2 bin kişinin ölümüne yol açan “Mediator” isimli zayıflama hapıyla ilgili açılan dava sonuçlandı. Fransız medyası, mahkemenin,19 Mart’ta verdiği kararda şirketin, “ihmalkarlık, istemeden ölüme yol açmak ve sakat kalmaya sebebiyet vermek” gibi suçlardan suçlu bulunduğunu ifade ederek, 2.7 milyon euro para cezasına çarptırılığını aktardı. Mahkemenin yargıcı Sylvie Daunis karara ilişkin yaptığı açıklamada, “Yıllardır riskleri bilmelerine rağmen gerekli önlemleri hiçbir zaman almamışlar” ifadelerine yer verdi.

7 AYRI SUÇTAN YARGILANIYORLARDI

Dava edilen şirket yetkilileri, “ilacın yan etkilerini saklamak, ihmalkarlık, istemeden ölüme yol açmak ve sakat kalmaya sebebiyet vermek” olmak üzere 7 ayrı suçtan yargılanıyordu. 2 bin 684 kişi ve kurumun müdahil taraf olarak katıldığı davada 23 kişi yargılanmış, 100’ün üzerinde de şahit dinlenmişti. Fransa’da aralarında sağlık fonlarının da yer aldığı 6 bin 500 kişi, şirketten 1 milyar Euro tazminat talep etmişti.

BİNLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

2009 yılında yasaklanan ilacının çok sayıda hasta üzerinde yan etkisi tespit edilmiş, söz konusu şirket hakkında 2010 yılında adli soruşturma başlatılmıştı. Şirketin sahibi, Jacques Servier ise 2014 yılında hayatını kaybetmişti. 2009 yılında piyasadan çekilen Mediator adlı ilaç, 33 yıldan uzun bir süre piyasada kaldı.5 milyon kişi tarafından kullanılan ilaçla ilgili ilk kalp rahatsızlığı 1999 yılında bildirildi. 2000 yılında Mediator’un ciddi kalp rahatsızlıklarına neden olabileceği açıklanmıştı. Kaynak: Fransa’da öldüren zayıflama haplarını üreten ilaç şirketine rekor ceza! (msn.com)

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: