GSK’ NIN ÇİN’ DEKİ SATIŞLARI %61 DÜŞTÜ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
GSK çin

BBC Türkçe, Çin’ de kısa adı GSK olan ilaç firmasının satışlarının, yaklaşık 300 milyon dolarlık rüşveti doktorlara ve diğer devlet görevlilerine verdikleri ortaya çıktığı için yüzde 61 düştüğünü bildiriyor.

Çin’ liler ayıp etmişler.

Bunu sadece GSK değil ilaç firmalarının tümü yapıyor.

Böyle bir eylem koyacaklarsa tümüne karşı olmalı ki manası olsun.

İşte BBC Türkçe’ nin haberi:

İlaç üreticisi GlaxoSmithKlein (GSK) Temmuz-Eylül ayları arasında Çin’de yaptığı satışların yüzde 61 oranında düştüğünü açıkladı.

Çin’de bir dizi rüşvet skandalı ve soruşturmalarla gündeme gelen GSK’nın Başkanı Andrew Witty, şirketin satış grafiğinin ne zaman düzeleceğini söylemek için henüz çok erken olduğunu açıkladı ancak şirketin Çin pazarından çekilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

İlaç şirketinin, seyahat acentalarını aracı olarak kullanarak, yaklaşık 300 milyon dolarlık rüşveti doktorlara ve diğer devlet görevlilerine verdikleri ortaya çıkmıştı.

Çinli yetkililerin, iddialarla ilgili olarak GSK’nın dört yöneticisini gözaltına alması ardından, şirket, bazı üst düzey yöneticilerin Çin yasalarına aykırı davrandıklarını kabul etmişti.

Yapılan yazılı açıklamada, yürütülen soruşturmada GSK’nın Çinli yetkililerle işbirliği içinde çalışmaya devam ettiği ve ülkedeki hastalara ilaç sağlamayı sürdüreceği ifade edildi.

Ülkede, bir yabancı şirket için Temmuz ayında başlatılan bu en büyük soruşturma kapsamında diğer bazı ilaç şirketlerinin de incelendiği belirtiliyor.

GSK’nın satışlarındaki düşüş pek çok piyasa uzmanının beklentisinin çok üzerinde oldu. Satışlardaki düşüş şirketin brüt kârının da yüzde 6 düşerek 2,26 milyar dolara gerilemesine neden oldu.

Şirketin büyümesinde Çin’i önemli bir pazar olarak gören GSK’nın bu ülkede bir araştırma merkezi, 7 bin çalışanı ve beş fabrikası bulunuyor.

KAYNAK: http://www.bbc.co.uk/turkce/ekonomi/2013/10/131024_gsk_sorusturma.shtml

Siz de yorumunuzu paylaşın: