KORONA VİRÜSE KARŞI KORUNMANIN EN ETKİLİ YÖNTEMİNİN HÜZÜNLÜ HİKÂYESİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

21. asırda COVİD19 salgınında modern tıbbın en etkili korunma yöntemi olarak tavsiye ettiği “el yıkamanın” çok hüzünlü bir hikâyesi var. 

semmelweis el yıkama ile ilgili görsel sonucu

***

Ignaz Philipp Semmelweis (doğum adı: Ignác Fülöp Semmelweis; 1 Temmuz 1818 – 13 Ağustos 1865), Avusturya-Macaristanlı bilim insanı ve hekim.[1][2] Antiseptik prosedürlerin öncüsü olarak bilinir. “Annelerin kurtarıcısı” lakabıyla tanınan Semmelweis lohusalık humması insidansı ile doğum kliniklerindeki el yıkama alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi keşfetmiştir. Lohusalık ateşi 19. yüzyıl ortalarında hastanelerde yaygındı ve %10 – %35 oranları arasında ölümcül idi. Semmelweis 1847 yılında Viyana Genel Hastanesi‘nde kalsiyum hipoklorit içeren antiseptikler kullanarak el yıkama uygulamasını önermiş ve ölüm oranlarını önemli ölçüde azaltmayı başarmıştır. Bulgularını derlediği Lohusa Ateşinin Kavramı, Etyolojisi ve Profilaksisi isminde bir kitap yayınlamıştır.

El yıkamanın ölüm oranını % 1’in altına düşürdüğünü gösteren kitaplarına rağmen, Semmelweis’in gözlemleri zamanın yerleşik bilimsel ve tıbbi görüşleriyle çelişti ve fikirleri tıp topluluğu tarafından reddedildi. Semmelweis bulguları için kabul edilebilir hiçbir net bilimsel açıklama sunamamıştır ve bazı doktorlar Semmelweis’in hasta sağlığı için ellerin yıkanılması önerisini küçük düşürücü ve rahatsız edici bulmuşlardır. Meslektaşlarının giderek artan yoğun tepkisi sonucunda Semmelweis, 1865 yılında, sinir krizleri geçirmeye başlamış ve sonunda bir arkadaşı tarafından akıl hastanesine hapsettirilmiştir. Hastaneye alındıktan sadece 14 gün sonra, 47 yaşında, gardiyanlar tarafından dövüldükten sonra, muhtemelen sağ elinde dayak sonrası oluşan kangrenden kaynaklananan bir yaradan ötürü öldü. Semmelweis’in uygulaması, Louis Pasteur tarafından mikrop teorisi ile doğrulandı ve yaptığı uygulamalar ölümünden sadece bir kaç yıl sonra yaygın bir şekilde kabul gördü. Aynı zamanlarda Pasteur’ün araştırmalarına etki eden Joseph Lister, Semmelweis’in hijyenik yöntemlerini uygulamış ve üzerinde çalışmalar yapmıştır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ignaz_Semmelweis

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Yıldız dedi ki:

    Bugün de değişen bir şey yok. Canan Hoca Oytun ve sizi aşağılamaya çalışanlar var ama halk onlara inanmıyor sayın hocam

Siz de yorumunuzu paylaşın: