NEW YORK’ LULAR DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’ NE DAVA AÇTI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

New York şehrinde yaşayan bir grup, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) ihmaller, yetersiz öngörüler, başlarda koronavirüs salgınının üstünün örtüldüğü ve virüse karşı yeterince hızlı önlem alınmadığı gerekçesi ile dava açtı.

Eastchester County sakini üç New Yorklu kişiden oluşan grup DSÖ’yü zamanında ‘Pandemi’ ilan etmemek, Çin’in virüs önlemlerini gerekli şekilde gözlemlememek, sağlık çalışanlarına teşhis ve tedavi için takip edilecek yöntemleri bildirmemek, ulaşımla ilgili tedbirlerin alınması konusunda üyelerine yeterli uyarıda bulunmamak ve küresel ölçekte gerekli koordinasyonu sağlamamak ile suçluyor.

DSÖ olayın üstünü örtmeye çalıştı iddiası

New Yorklu davacılar Richard Kling, Steve Rotker ve Gennaro Purchia ayrıca DSÖ’nün olayın üstünü örtmek için Çin hükümeti ile birlikte çalıştığını da ileri sürüyorlar.

Westchester’da yaşayan ve “ölçülemez şekilde zarar gören” 756 bin yetişkin adına davayı açtıklarını belirten grubun iddialarına ilişkin DSÖ’den henüz bir değerlendirme yapılmadı.

Westchester en kötü etkilenen yerlerden biri oldu

New York şehrinin kuzey bölgesi olan Westchester County’de yaklaşık 1 milyon kişi yaşıyor. Bölge virüsün şehirde en sert vurduğu yerlerden biri oldu. 18 Nisan’da New York’taki toplam vaka sayısı 242 bin 786’ydı ve bunun 23 bin 803’ü Westchester’da yaşayanlardan oluşuyordu.

Davanın seyrini takip etmek isteyen okurlarımız için dosya kodu: “Kling et al v World Health Organization, US district court, southern district of New York, No 20-03124”

Kaynak: https://tr.euronews.com/2020/04/21/new-yorklular-dunya-sagl-k-orgutu-ne-dava-act

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: