TAVUK DÖNER KAZANDI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Hürriyet’ te Bülent Sarığlu‘ nun haberi:

Tavukçular, katıldığı TV programlarında ürünlerinin kanser yaptığını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay’la aralarındaki ezeli kavgayı kazandı. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’ndan geçen düzenlemeye göre gıdalarla ilgili bilimsel dayanağı olmadan yanıltıcı yayın yapan veya korku ve güvensizlik ile tüketim alışkanlıklarını olumsuz etkileyenlere 50 bin TL’ye kadar ceza verilecek.

Komisyonda geçen hafta kabul edilen Gıda, Tarım ve Orman Alanında Düzenlemeler teklifi TBMM Genel Kurulu’nun gündeminde. Teklifin komisyondan geçen haline göre, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Yasası’na yanıltıcı yayın tanımı ekleniyor. Yeni düzenlemeyle, ‘her türlü yazılı, görsel, işitsel ve dijital iletişim araçları üzerinden yapılan ve ticari reklam kapsamına girmeyen, gıda güvenliği ve güvenilirliği hususunda tüketicide endişe, korku ve güvensizlik yaratarak tüketicinin tüketim alışkanlıklarını olumsuz etkileyen gerçeğe aykırı yayınlar’ yanıltıcı yayın kabul edilecek. Yanıltıcı yayın yapan kişilere, 20 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

Son dakika...Canan Karatay'a kötü haber! Tavuk döner kazandı ...

AYRICA RTÜK DENETİMİ

RTÜK Yasası’nın yayın hizmetleri ilkeleri maddesine de ekleme yapılıyor. Buna göre, yayın hizmetleri; ticari reklam kapsamına girmeyen, gıda güvenliği ve güvenilirliği konusunda “tüketicide endişe, korku ve güvensizlik yaratarak tüketicinin tüketim alışkanlıklarını olumsuz etkileyen, gerçeğe aykırı nitelikte” olamayacak. Bu ilkeye aykırı yayınları tespit eden RTÜK, TV ve radyo kanallarının brüt reklam gelirinin yüzde 2’sinden 5’ine kadar para cezası uygulayacak. Yeni maddelerin gerekçesinde, bilimsel dayanağı ve kanıtı olmayan, yanlı, yanlış yönlendirici, art niyetli ve kulaktan dolma bilgilerle oluşan gıdada bilgi kirliliğinin önüne geçileceği vurgulandı.

KRİTER VE SANSÜR ELEŞTİRİSİ

Prof. Karatay ile çeşitli gıda sektörü temsilcileri arasındaki çatışmalara gönderme yapan yeni ilkeler Meclis’te teklifin en çok tartışılan bölümü oldu. Muhalefet partileri, “Yanıltıcı yayın kavramının altında olağanüstü bir düşünce ve ifade özgürlüğü engeli var. Yanıltıcı yayının kriteri nedir? Bu sansüre dönüşür” dedi. AK Partili Komisyon Başkanı Yunus Kılıç ise yanıltıcı yayının çerçevesini Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun belirleyeceğini söyledi. Kılıç, “Toplumun takdirini de kazanmış olan Sağlık Bilim Kurulu var. Biz istiyoruz ki onların dediklerine göre hareket edelim. Bunun yanıltıcı yayın olup olmadığına, toplumu ne derece etkilediğine uzmanlardan, dünya çapında otör (tıp dilinde uzman), kendi yayınları olan, kanaatine ve şahsiyetine toplumun güvendiği insanlardan oluşacak bir kurul karar verecek” dedi.

TV’LERE ŞOVMEN LAZIM

Güncel tartışmalara da değinen Kılıç, şunları söyledi:

“Bu, bir sansüre dönüşmemeli, insanların ifade özgürlüğüne zarar vermemeli. Ama istiyoruz ki ziraat mühendisi çıksın konuşsun, veteriner hekim çıksın konuşsun, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisleri çıksın konuşsun. Biz istiyoruz ki her alanda bilen adam çıksın konuşsun. Diyor ki ‘Tavuk eti, kanser yapar.’ Onlarla televizyonlara çıkmıyorum. Nereden biliyorsun, var mı bir delilin? Televizyoncu da sormuyor. Çünkü televizyonlara da şovmen lazım, medya maymunu lazım, rating lazım. Adam diyor ki ‘Çünkü geçen gün bir tavuk aldık, yedik, kemiği çok kolay kırıldı. Ee, demek ki bu kanser yapar.’ Bilimde böyle bir ahlak olabilir mi? Bunun cezası olmayacak mı? Ondan sonra sen sallana sallana evine gidiyorsun, bu ülkede 5 milyar dolar değer yaratan kanatlı sektörü senin vermiş olduğun zarardan dolayı yüzde 20-30 azalma oluyor. Çalışanı var, üreteni var, taşıyanı var, garibanı var, yoksulu var, işçisi var. Bunların haklarını kim soracak, kim koruyacak?”

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞLARDI

Canan Karatay, geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada “Başından beri tavuk dönere karşıyım. Tavuk döner olan büfelerin önünden geçerken bile midem bulanıyor” dedi. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) üyeleri bu açıklamasının ardından Karatay hakkında suç duyurusunda bulundu. TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, “Canan Karatay’ın açıklamasından sonra tavuk döner sektörü yüzde 30 düşüş yaşadı. Ürünlerde bir sorun varsa, devlet kurumları ve STK’lar zaten gerekeni yapıyor. Denetim sürdürülüyor. Canan hanıma mı kaldı bu iş? Devlet ne iş yapıyor? O zaman işletmeleri kapatalım, Canan hanımı dinlesin herkes. Bunun bir vebali olmalı” diye açıklama yaptı. 

 

Yazı için 8 yorum yapılmış:

 1. CANAN KARATAY dedi ki:

  Kim korkar hain kurttan?

  %30 zarar etmişlermiş, VAH VAH demek ki gerçekten başarmışız, kazanmışız ne mutlu bize.

  Halk uyandı artık. Firmalar tir tir titriyorlarmış meğer KARATAY’dan!

  HALKIN SAĞLIĞI MI ?
  ŞİRKETLERİN SAĞLIĞI MI ?

  ‘ÇALIŞ İDRAKİ KALDIR
  MUKDEDİRSEN ADEMİYETTEN!’

 2. Binnur dedi ki:

  Bu kanunu çıkarmak isteyen vekillerin esas amacı büyük dev gıda sanayisini korumaktır. Vatandaş bunu biliyor. Bu kanun destekleyecek partilerin aleyhine sonuç verir.

 3. Canan karatay diyorsa tabiki onun dediği doğrudur. Menfaatine dokunan kim varsa dava açıyor ceza istiyor susturulmasını istiyorlar kadının. Hakkı savunuyor canan hoca. Yedirmeyiz kapitalistlere.

 4. Şadiye dedi ki:

  Halk Canan hocanın kimin için konuştuğunu kimin için kendini parçaladığını çok iyi biliyor. 75 yaşına gelmiş bir kadın gezip tozup eyleneceğine halkı aydınlatmak için çırpınıyor. Hocamızı seviyor ve destekliyoruz.

 5. Füsun dedi ki:

  Gazete öyle sansın. Tavuk döner kazanmışmış mış… hah hah haa… bu işin kazananı Karataydır ve onu kimse korkutamaz. O cessur yürek dünya alem bilmeyenler duysun

 6. M.YILDIRIM dedi ki:

  Gazetenin haber başlığı şu şekilde :

  Prof.Canan KARATAY’a kötü haber;

  “BUNU YEMEYİN” DİYEMEYECEK.

  Şimdi merak edilen şu :
  “BUNU YİYİN” DİYEBİLECEK Mİ?

  Mesela habere göre;
  “ŞU ELMAYI YEMEYİN” DİYEMEYECEK.

  Peki,
  “KURTLU ELMA YİYİN” DİYEBİLECEK Mİ?

  Yani, olumsuzunu tavsiye etmemek gibi
  olumlusunu tavsiye etmek de
  aynı diyememe kapsamına giriyor mu?

 7. Sinem dedi ki:

  Seni seviyoruz Canan hocam kanun manun bunlar bize vız gelir

 8. Nazlı dedi ki:

  Canan Karatay, Kemal Özer,Ahmet Rasim Küçükusta,Yavuz Dizdar,Ahmet Aydın, Alişan Yıldıran hepsinden öğreneceğimiz herşeyi öğrendik nasıl durduracaksınız bu gıda ve ilaç terörü hakkında öğrendiklerimizi ve hazmedemediklerimizi nasıl kabul edeceğiz.hakikat susmaz

Siz de yorumunuzu paylaşın: