HER DOKTOR AÇIKLAMA YAPMASIN

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Medimagazin‘ in haberi:

İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi ve Koronavirus Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’un, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşım sağlık camiasından ve vatandaşlardan tepki topladı.

 
Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yavuz'un sosyal medya paylaşımı meslektaşlarından tepki çekti

İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi ve Koronavirus Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’un, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşım tepki topladı. Prof. Dr. Yavuz, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: 

“Çok sevgili hekim arkadaşlarım, öğrencilik döneminizden sonra bulaşıcı hastalıklar, mikroorganizmalar, salgın hastalıkların kontrolü konusunda bir eğitiminiz yoksa, lütfen bu konularda televizyon veya sosyal medya platformlarından açıklama yapmayın.

Kardiyologsanız COVID’in kardiyak tutulumlarını, hematologsanız COVID’in trombojenik etkilerini, nörologsanız COVID’in MSS’ye etkilerini anlatsanız hepimiz için daha iyi olur. Cerrahlar için bir şey bulamadım:))”

Prof. Dr. Yavuz’un bu paylaşımı üzerine gelen tepkiler çığ gibi büyüdü. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Dr. Veysi Çeri, “Size cevap olarak bu konuda bir enfeksiyon profesörünün bir çocuk psikiyatrına verdiği cevabı bırakıyorum.” dediği paylaşımla şu görüntüleri kaydetti.

Dr. Sarper Yılmaz isimli Twitter kullanıcısı da söz konusu paylaşıma tepki verenler  arasındaydı. Yılmaz, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: 

“Bu tavır çok itici değil mi sizce? Cerrahi ekibinin %80’e yakını ameliyatı bıraktı Covid-19 bakıyor, Diş hekimi, aile hekimi, biyokimya ekibi filiyasyon ile her gün 100 lerce hasta bakılıp, klavuz,yayın taranıyor. Hayır ben konuşucam!! Konuşun hocam dinliyoruz.”

Dr. Erdal Çöl, söz konusu paylaşıma, şöyle tepki verdi:

“Bu hastaları yatırarak tedavi ederken her branştan hekimin tedavi etmesine nasıl bakıyorsunuz? Branşı olmadığı halde tedavi etmesine izin varsa, konuşmasına neden izin yok? Rafine edeceksek konuşacak siz bile olamayabilirsiniz..”

Dr. Metin Okucu, Twitter’dan tepkisini şöyle dile getirdi: 

 “Sadece bu konularda eğitimi olanların her zaman tek güvenilir ve tek doğru kaynak olduğu kabulu ile; Hem ülkemizde hem de dış dünyadaki paylaşımları da okumadan önce size soralım ve onay alalım mı?”

Bülent Sarıoğlu isimli vatandaş ise şu paylaşımı yaptı: 

“İyi de hocam bir uzman hekim olarak neredeyse bir yıldır mücadele ettiğimiz covid ile ilgili bir çift beyanınıza rastlamadık,malesef! siz konuşmayacaksanız elbette halk saglıgını önemseyen birileri görüşlerini,düşüncelerini,tecrübelerini aktarması kadar doğal bisi olamaz elbette.”

İşte paylaşıma gelen tepkilerden bazıları: 

***

Dr. Bülent Polat‘ ın tvitleri:

Bir hekim, hangi branşta olursa olsun, insan vücudu, sağlığı ve hastalıkları ya da hastalıkların önlenmesi gibi her konuda bilgi sahibi olabilir, fikir üretebilir, konuşabilir. Bu, onun sadece hakkı değil aynı zamanda görevidir de. Tek şart: Söylenenlerin doğru olması.

Yanlış veya yalan söylenildiğinde uyarılması ve düzeltilmesi olağandır, gereklidir. “Kimse kendi uzmanlık alanı dışında konuşmasın” klişesini bayrak gibi sallayanlar aslında dünyanın en büyük safsatasını yapıyorlar. Ezberci sözde akademisyenlerin sıklıkla başvurduğu bir safsata.

Kaynaklar:

https://twitter.com/drbulentpolat/status/1341392697681129477?s=20

https://twitter.com/drbulentpolat/status/1341392700579393536?s=20

Yazı için 6 yorum yapılmış:

 1. Bade dedi ki:

  Sadece FİLİM KURULU konuşsun. Haklısın.

 2. Fuzuli dedi ki:

  Bilim kurulunun artık iyice yorulduğu görülüyor.

  Yeni bir kurul teşekkül edilmeli…

 3. Canan Karatay dedi ki:

  Virologların konuşması şarttır.

  Çocuk hekimleri bizler için(yetişkinler yani)neden konuşur anlamama imkan yok. Sn. profesör Hanım, Türkiyede rüşvet dağıttığı için ceza alan ve adı değişen ünlü İsviçre firmasından ödül almış olan çocuk profesörüne neden söz edemiyor acaba?

  Kimin nasıl konuşacağını Sn Prof. Hanım karar verecek öylemi?

  Herkesin fikrini söyleme hakkı yok mudur?

 4. CANAN KARATAY dedi ki:

  Sayın Sağlık Bakanı Koca şimdi açıkladı.

  Ev içi bulaşma %85 oranında artmış, diye.

  BİZ hala AŞI diyelim öyle mi?

  Gelmeyen, elimizde olmayan AŞI’dan bahsedip duralım öyle mi?

  AŞI KÖRÜME ÇIRA MI TUTACAK?

  Ev içi bulaşmayı önleyen, engelleyen el ve ağız hijyenidir.

  Dezanfektanla değil tabii..

  Dezenfektanlar dost bakterileri de öldürüyor, virüsün yayılmasını daha da kolaylaşıyor maalesef.

  Evde her birey tuzlu ve bikarbonatlı su ile sık sık, gargara yapacak, buruna çekecek, ellerini yıkanacak.

  Öksürenler de bu karışım ile sabah akşam BUĞU yapmalılar!

 5. aziz kerim dedi ki:

  hiçbir doktor açıklama yapmasın

  birinin hayrı yok

 6. Şahin Kartal dedi ki:

  Bu kadın resmen sanssür istiyor. yalanları ortaya çıkmasın istiyor.

Siz de yorumunuzu paylaşın: