HASTALIK HİSSEDİLİR, SAĞLIK HİSSEDİLMEZ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Okuyucularımdan Ahmet Mithat Can‘ ın yazısı:

İleride yıllar sonra 2020 yılı salgın döneminin hikayesi, tıp tarihi sayfalarında anlatıldığında 3 grubun dikkat çektiği görülecektir.

1. MASKE MESAFE HİJYEN diyen grup
2. YA AŞI OLURSUN YA DA CORONA diyen grup
3. KELLE PAÇA, GARGARA, D VİTAMİNİ diyen grup

1 nci ve 2 nci grup, benzer önerileri dile getiren çok büyük ezici bir çoğunluğu kapsayan hekimlerden oluşuyor. Bu iki grup modern tıbbın öğretileri ve kılavuzları doğrultusunda hareket ederek önerilerini söylemekte 3 ncü grubu dikkate almamaktadırlar. Bu grubun üyeleri her an görsel ve yazılı medyada görüşlerini açıklamaktadırlar.

3 ncü grup ki 3-5 kişiyi geçmeyen (başta Prof.Canan Efendigil Karatay, Prof.Ahmet Rasim Küçükusta) çok azınlıkta kalan; önerileri küçümsenen, alaya maruz kalan hekimler grubudur. Bu grup özünde ilk iki grubun önerilerine karşı çıkmamakta, alınan önlemlere ilave olarak kendi önerilerini onlara destek olarak söylemektedirler. Ancak kendilerini ifade edecek mecra ve destek bulamamaktadırlar.

İnsanlık tarihi boyunca virüsler varlar ve bundan sonra da var olacaklar. Bunun için öncelikle adam gibi beslenme ile güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak hedeflemeli ve doğal olarak yapılabilecekler uygulanmalı. Örneğin mevcut tedbirlere ilave olarak:

– ağız ve burun içinin tuzlu karbonatlı su ile temizliği

– D vitamini takviyesi.

Hani bir deyim var : “SEN İŞİNİ KIŞ TUT, YAZ ÇIKARSA BAHTINA”

Yani “Salgında işinin kolay olmadığı bil, düş kırıklığına uğrayabilirsin, maske, mesafe, aşı gibi tedbirlere ilave bu tedbirleri de uygulayarak sonunda virüse yakalanmazsan sevinen sen olursun”

Üstelik bu beslenme ve uygulama önerileri sadece koronavirüs için değil vücudumuzun her türlü tehlikeye (virüs, bakteri v.b.) karşı hayatta kalma kabiliyetini sağlamak için, güçlü bağışıklık için geçerli öneriler.

Hastalık hissedilir, sağlık hissedilmez.

Sadece virüsler için değil, uzun yaşamak için de değil ama yaşadığımız sürece daha sağlıklı kalabilmek için, kimseye muhtaç olmadan, elden ayaktan düşmeden yaşamı sürdürmek için de sağlıklı yaşam tarzını uygulayalım.

Siz de yorumunuzu paylaşın: